Charakterystyka sosny zwyczajnej
Dorosłe drzewo osiąga wysokość nawet 50 metrów. Korona sosny zielonej cechuje się luźnym pokrojem, z wiekiem roślina oczyszcza się z dolnych gałęzi. Igły zebrane są parami na krótkopędzie, mają od 4 do 5 centymetrów długości, są niebiesko-zielone, ostre.
U młodych drzew kora jest w kolorze rdzawym, z czasem przybiera barwę szarozieloną. Sosna zwyczajna charakterystycznie łuszczy się cienkimi płatami kory. Szyszki stojące, końcówki zagięte, mają średnicę około 3 centymetrów i długość do 5-7 centymetrów. Początkowo jasnozielone, z czasem drewnieją. Żywotność sosny zwyczajnej wynosi około 300 lat.
Wymagania i stanowisko
Sosna zwyczajna jest bardzo tolerancyjnym gatunkiem. Preferuje pH gleby 4,5-6. Wytrzymała wobec susz i mrozów. Sosna zwyczajna jest gatunkiem światłożądnym.
Uprawa i sadzenie sosny zwyczajnej
Sosnę zwyczajną pozyskujemy z wysiewu nasion lub szkółek roślinnych. Z wyjątkiem okresów mrozu sosnę zwyczajną sadzić możemy przez cały rok. W okresie wiosenno-letnim pamiętajmy o odpowiednim nawodnieniu młodych drzewek. Zalecana gleba to taka o odczynie 4,5-6 pH.
Pielęgnacja
Sosna zwyczajna jest gatunkiem wszechstronnie spotykanym i niewymagającym specjalistycznej opieki. Sośnie zwyczajnej należy zapewnić odpowiednią ilość światła i glebę o umiarkowanej wilgoci.
Jak każde drzew jest siedliskiem bytowania wielu zwierząt, warto jednak zwrócić uwagę na dzięcioły, które szczególnie w okresach suszy intensywnie nakłuwają pień, może to spowodować widoczne wybrzuszenia. Dzięcioły wydłubują często kilka dziupli, z czego do gniazdowania używają tylko jednej — zaleca się zamontowanie budki lęgowej.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: -
Roślina ozdobna z: -
Podlewanie: -
Wysokość: Powyżej 30m
Pokrój: Wzniesiony
Termin kwitnienia: -
Zimozielone: -