Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Starzec Rowleya (Senecio rowleyanus)

Starzec Rowleya to sukulent o bardzo nietypowym, kulistym kształcie liści. Zaaranżowany w wiszącej doniczce przypomina on kurtynę zielonych korali. Jakie warunki należy mu zapewnić, by mógł się rozwijać?

Starzec Rowleya (Senecio rowleyanus)
Starzec Rowleya charakteryzuje się nietypowymi liśćmi, które przypominają kształtem groszek zielony lub perełki. Fot.CanvaPro

Jak wygląda starzec Rowleya? Wielkość, liście i kwiaty

Sukulent pochodzi z Afryki, gdzie porasta suche, półpustynne obszary. Znany jest także pod nazwami: „starzec zwisający” oraz „sznur pereł”. 

Pędy starca są raczej cienkie i osiągają one nawet 90 cm długości. Porastające je liście mają kulisty kształt. Taki kształt pozwala na lepsze magazynowanie wody, ale również – ze względu na niewielką powierzchnię do pochłaniania światła – oznacza ograniczoną zdolność do fotosyntezy. Aby ją ułatwić każdy liść posiada wąski, przezroczysty „pas”, który ułatwia przenikanie promieni słonecznych.

Niewielkie i dosyć niepozorne kwiaty starca Rowleya mają trąbkowaty kształt. Ich kielich wypełniony jest białym puchem. Ponad nim wznoszą się pojedyncze pręciki. Niestety kwitnienie roślin hodowanych w mieszkaniach zdarza się niezwykle rzadko.

Starzec Rowleya: stanowisko, uprawa i pielęgnacja

W uprawie starca Rowleya najlepiej sprawdzają się stanowiska ciepłe i słoneczne. Zbyt mała ilość światła sprawia, że liście tracą jędrność i stają się mniejsze. Z kolei długotrwała ekspozycja sukulenta na działanie ostrego słońca może doprowadzić do ich uszkodzenia.

W okresie letnim można przetrzymywać roślinę w temperaturze pokojowej. Na czas zimy warto ją przenieść w chłodniejsze (ok. 13-16 st. C), ale również słoneczne miejsce.

Starce Rowleya dobrze rosną w podłożach zasobnych w składniki odżywcze. Ziemia dla nich powinna być lekka oraz przepuszczalna. Nawożenie rośliny wskazane jest wiosną i latem, z częstotliwością raz na 2 tygodnie. Nie powinno być ono zbyt obfite.

Starzec wiszący dobrze toleruje suszę w podłożu, dużo gorzej znosi natomiast suchość powietrza. Z tego powodu roślinę tę warto delikatnie zraszać. Bardzo szkodliwy dla niej jest nadmiar wody w ziemi. Starzec reaguje na niego gniciem korzeni oraz pędów. Trzeba podlewać go dosyć oszczędnie, gdy ziemia w doniczce jest zupełnie sucha.

Senecio rowleyanus jest dosyć odporny na choroby i szkodniki. Sporadycznie bywa on atakowany przez mączliki. Czasem dochodzi u niego do rozwoju grzyba mączniaka.

Rozmnażanie starca Rowleya

Tę egzotyczną roślinę najłatwiej rozmnaża się poprzez podział bryły korzeniowej oraz sadzonki pobrane z pędów. W tym celu warto ściąć 2 pędy o długości ok. 10 cm i ułożyć je zwinięte w ślimak w donicy wypełnionej lekko zroszoną ziemią. Po kilku tygodniach sadzonki powinny mieć już korzenie.

Stanowisko: Słoneczne

Wilgotność: Podłoże suche

Roślina ozdobna z: Liście

Podlewanie: Skąpe

Wysokość: Do 0,2m

Pokrój: Przewisający

Termin kwitnienia: -

Zimozielone: tak

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Starzec Rowleya (Senecio rowleyanus)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.