Jak wygląda starzec Rowleya? Wielkość, liście i kwiaty
Sukulent pochodzi z Afryki, gdzie porasta suche, półpustynne obszary. Znany jest także pod nazwami: „starzec zwisający” oraz „sznur pereł”.
Pędy starca są raczej cienkie i osiągają one nawet 90 cm długości. Porastające je liście mają kulisty kształt. Taki kształt pozwala na lepsze magazynowanie wody, ale również – ze względu na niewielką powierzchnię do pochłaniania światła – oznacza ograniczoną zdolność do fotosyntezy. Aby ją ułatwić każdy liść posiada wąski, przezroczysty „pas”, który ułatwia przenikanie promieni słonecznych.
Niewielkie i dosyć niepozorne kwiaty starca Rowleya mają trąbkowaty kształt. Ich kielich wypełniony jest białym puchem. Ponad nim wznoszą się pojedyncze pręciki. Niestety kwitnienie roślin hodowanych w mieszkaniach zdarza się niezwykle rzadko.
Starzec Rowleya: stanowisko, uprawa i pielęgnacja
W uprawie starca Rowleya najlepiej sprawdzają się stanowiska ciepłe i słoneczne. Zbyt mała ilość światła sprawia, że liście tracą jędrność i stają się mniejsze. Z kolei długotrwała ekspozycja sukulenta na działanie ostrego słońca może doprowadzić do ich uszkodzenia.
W okresie letnim można przetrzymywać roślinę w temperaturze pokojowej. Na czas zimy warto ją przenieść w chłodniejsze (ok. 13-16 st. C), ale również słoneczne miejsce.
Starce Rowleya dobrze rosną w podłożach zasobnych w składniki odżywcze. Ziemia dla nich powinna być lekka oraz przepuszczalna. Nawożenie rośliny wskazane jest wiosną i latem, z częstotliwością raz na 2 tygodnie. Nie powinno być ono zbyt obfite.
Starzec wiszący dobrze toleruje suszę w podłożu, dużo gorzej znosi natomiast suchość powietrza. Z tego powodu roślinę tę warto delikatnie zraszać. Bardzo szkodliwy dla niej jest nadmiar wody w ziemi. Starzec reaguje na niego gniciem korzeni oraz pędów. Trzeba podlewać go dosyć oszczędnie, gdy ziemia w doniczce jest zupełnie sucha.
Senecio rowleyanus jest dosyć odporny na choroby i szkodniki. Sporadycznie bywa on atakowany przez mączliki. Czasem dochodzi u niego do rozwoju grzyba mączniaka.
Rozmnażanie starca Rowleya
Tę egzotyczną roślinę najłatwiej rozmnaża się poprzez podział bryły korzeniowej oraz sadzonki pobrane z pędów. W tym celu warto ściąć 2 pędy o długości ok. 10 cm i ułożyć je zwinięte w ślimak w donicy wypełnionej lekko zroszoną ziemią. Po kilku tygodniach sadzonki powinny mieć już korzenie.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże suche
Roślina ozdobna z: Liście
Podlewanie: Skąpe
Wysokość: Do 0,2m
Pokrój: Przewisający
Termin kwitnienia: -
Zimozielone: tak