Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Surmia wielkokwiatowa (Catalpa speciosa)

Surmia to wyjątkowe drzewo, które pochodzi z południowo-wschodniej części USA. Zanim jednak zdecydujesz się posadzić ją w naszym ogrodzie, warto poznać jej wymagania.

Surmia wielkokwiatowa (Catalpa speciosa)
Surmia wielkokwiatowa uprawiana jest jako drzewo ozdobne. Fot. 123RF.com

Surmia wielokwiatowa: kwiaty, liście, wysokość

Inne nazwy tej rośliny to surmia okazała i katalpa wytrzymała. To drzewa liściaste z gatunku bignoniowatych. W Polsce często jest mylona z innymi gatunkami surmii. W naszym klimacie osiąga zwykle nie więcej niż 15 metrów wysokości po ponad 10 latach od posadzenia, podczas gdy we własnej ojczyźnie może zwiększyć tę wartość dwukrotnie.

Kwiaty katalpy są pojedyncze i duże. Ich średnica może mieć nawet 6 cm. Zbierają się w kwiatostany o długości dochodzącej do 15 cm. Wydzielają obfity nektar, który pojawia się z początkiem lipca. Mimo tego w naszych warunkach nie odnotowano zbyt dużej wydajności miodowej. Pszczoły natomiast lubią odwiedzać czynne nektarniki pozakwiatowe, które znajdują się pod spodem liści.

Kwiaty są identyczne jak u surmii bignoniowej, czyli białe z gardzielą zabarwioną na żółto. Charakteryzują się silnym zapachem. Liście mają sercowaty kształt i długość od 15 do 30 cm oraz zaostrzony wierzchołek. Na ich rozwój trzeba czekać aż do maja. Młode liście przyjmują zielony kolor i nie są podzielone na klapy. Starsze można rozpoznać po delikatnym owłosieniu na spodzie liści. Owoc surmii stanowi łuszczyna, dochodząca do 45 cm długości.

Jak pielęgnować surmię wielkokwiatową?

To egzotycznie wyglądające drzewo lubi przebywać na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Nie urośnie dobrze na glebach gliniastych i mokrych – najlepsze do jej rozwoju są gleby suche i ubogie. Należy ją przycinać, gdy się rozrasta – bardzo dobrze znosi podobne zabiegi, jak formowanie i ogławianie.

Starsze osobniki są odporne na mróz, jednak młodsze wymagają większej troski i trzeba je okrywać podczas zimy. Surmia wielkokwiatowa dość późno rozpoczyna wegetację (wiosna), ale to wpływa na mniejsze narażenie jej na wiosenne przymrozki.

Zapewnienie jej dobrego stanowiska – słonecznego i niezbyt mokrego – sprawi, że będzie dobrze rosła w całym kraju. Wtedy też niestraszne jej będą mrozy. Żyzna i wilgotna gleba sprawi natomiast, że roślina będzie kwitła do późnej jesieni.

Gdzie umieścić surmię wielkokwiatową?

Najokazalej zaprezentuje się jako soliter na trawniku – wtedy jej uroku nie przyćmią inne drzewa i krzewy. Dobrze znosi warunki miejskie, co czyni ją popularną rośliną lasów i parków, a zapach kwiatów odstrasza muchy i komary.

Stanowisko: Słoneczne

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście

Podlewanie: Skąpe

Wysokość: -

Pokrój: Wzniesiony, drzewiasty

Termin kwitnienia: Czerwiec, lipiec

Zimozielone: nie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Surmia wielkokwiatowa (Catalpa speciosa)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.