Szczypiorek: wygląd rośliny
Szczypiorek, a właściwie czosnek szczypiorek, to wieloletnia bylina cebulkowa z rodziny amarylkowatych. Ludziom znany jest od tysiącleci, a od XVI wieku uprawia się go jako roślinę przyprawową.
Szczypiorek jest rośliną o kępiastym pokroju, osiągającą maksymalnie 40 centymetrów wysokości. Tworzy kępy z długimi, rurkowatymi i pustymi w środku liśćmi. W ciągu jednego sezonu szczypiorek może rodzić nowe liście nawet do 8 razy. Od maja do sierpnia roślina rozwija także pędy kwiatostanowe, nieco wyższe od rurkowatych liści. Kwiaty szczypiorku zebrane są w baldachy o różnych odcieniach, od białego, po różowy, liliowy i fioletowy.
Uprawa i wymagania szczypiorku
Szczypiorek to roślina niezwykle łatwa w uprawie. Można sadzić go bezpośrednio do gruntu lub hodować w doniczkach, w domowych zielnikach. W gruncie najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, ale poradzi sobie także w półcieniu. Lubi gleby żyzne, o dużej zawartości próchnicy i lekko zasadowe. Przed zasadzeniem warto spulchnić ziemię i nawozić ją obornikiem. Szczypiorek to roślina odporna na mrozy, ale źle znosi suszę, wiec trzeba pamiętać o jej regularnym nawadnianiu.
Szczypiorek można sadzić na odrębnych grządkach lub obsadzać nim inne rośliny. Roślina ta nie lubi jednak sąsiedztwa roślin kapustnych i strączkowych. Można uprawiać go także w doniczce na parapecie w domu. Nasiona należy wysiać do doniczek o średnicy około 10 centymetrów i na głębokości około 1 centymetra. Pielęgnacja polega na podlewaniu sadzonki i ścinaniu pędów kwiatostanowych, gdyż kwitnienie powoduje mniejszy plon z liści. Same liście można ścinać przez cały rok.
Szczypiorek: zastosowanie
Szczypiorek to przede wszystkim warzywo przyprawowe, cenione ze względu na ostry, intensywny smak i aromat. Najlepiej smakuje na surowo, więc doskonale nadaje się do sałatek, kanapek czy zimnych sosów. Można dodawać go także do jajecznicy, grzanek, twarożku oraz do zup, na przykład od zupy pomidorowej. Liście szczypiorku zawierają także wiele wartości odżywczych. Stanowią źródło witaminy C oraz beta-karotenu.
Stanowisko: Półcieniste, słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty
Podlewanie: średnie
Wysokość: 0,2-0,5 m
Pokrój: Kępiasty, wyprostowany
Termin kwitnienia: Maj, czerwiec, lipiec, sierpień
Zimozielone: nie