Właściwości gatunku i ciekawe odmiany
Trytoma groniasta (Kniphofia uvaria) nazywana bywa trytomą ogrodową i płonącą pochodnią. Ta efektowna roślina sprawdzi się w słonecznych ogrodach. Przykuwa spojrzenia kwiatostanami w intensywnych odcieniach żółci, pomarańczu i czerwieni. Te kolorowe i miododajne grona kwiatowe górują nad długimi, wąskimi liśćmi. Nietuzinkowe kwiatostany kwitną przez całe lato – od czerwca do września. Trytoma ogrodowa osiąga 40–100 cm wysokości.
Do cenionych odmian należy jaskrawopomarańczowa trytoma groniasta „Mango Popsicle”, a także intensywnie czerwona „Alcazar”. Wyjątkowo wysoka trytoma ogrodowa „Royal Standard” wyróżnia się żółtym kolorem kwiatostanów.
Wymagania: stanowisko i ziemia dla trytomy groniastej
Trytoma ogrodowa wymaga stanowiska w pełnym słońcu. Zadbaj, aby ziemia, w której będziesz sadzić roślinę, była umiarkowanie wilgotna, żyzna i przepuszczalna. Przed posadzeniem trytomy możesz podłoże wzbogacić przekompostowanym obornikiem.
Uprawa i pielęgnacja trytomy groniastej
Uprawa trytomy groniastej nie jest skomplikowana. Bylina wygląda pięknie zarówno sadzona pojedynczo, jak i po 2–3 sztuki obok siebie. Przed zimą pamiętaj o usypaniu kopca z liści lub kory, który uchroni korzenie i środek rozety liściowej przed mrozem. Roślina nie wymaga nawożenia.
Rozmnażanie trytomy groniastej
Jeśli chcesz uzyskać konkretną odmianę trytomy ogrodowej, rozmnażanie rośliny musisz wykonać przez sadzonki odziomkowe lub podział w okresie wiosennym. Alternatywą jest wysiew nasion do ciepłego inspektu w marcu. Tak otrzymana bylina kwitnąć będzie w drugim roku uprawy.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty
Podlewanie: średnie
Wysokość: 0,5m- 1m
Pokrój: Kępiasty, wzniesiony
Termin kwitnienia: Czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień
Zimozielone: nie