Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Wężymord czarny korzeń (Scorzonera hispanica)

Wężymord czarny korzeń (Scorzonera hispanica), a inaczej skorzonera, to smaczne i pożywne warzywo z rodziny astrowatych. Jak wyhodować je we własnym ogrodzie?

Wężymord czarny korzeń (Scorzonera hispanica)
Wężymord czarny korzeń (Scorzonera hispanica). Fot. 123RF.com

Charakterystyka wężymorda czarny korzeń

Wężymord to obecnie roślina mało znana i trochę zapomniana. Jej forma uprawna pochodzi z Hiszpanii, ale rozpowszechniła się na całą Europę i Amerykę. Nazwa rodzajowa rośliny, czyli skorzonera, pochodzi od hiszpańskiego słowa escorzonera, co znaczy żmija. Przed wiekami wykorzystywano tę roślinę w medycynie ludowej jako remedium na ukąszenia żmii i innych gadów. Korzeń wężymordu ma delikatny smak i wiele wartości odżywczych, ale dopiero od niedawna pojawia się na nowo w kuchni polskiej.

Wężymord czarny korzeń to nie tylko smaczne warzywo, ale także roślina o walorach dekoracyjnych. Jego ozdobę stanowią intensywnie żółte kwiaty, kwitnące od czerwca do sierpnia. Łodyga wężymordu jest wzniesiona i wełniasto owłosiona. Liście skupione są w górnej części łodygi. Mają jasnożółtą barwę i podłużny kształt. Charakterystyczny jest ich zapach, przypominający nieco wanilię lub mleczną czekoladę.

Jadalną częścią skorzonery jest cylindryczny korzeń, o długości około 30 centymetrów. Skórka korzenia wężymordu jest ciemna i aksamitna w dotyku, a miąższ biały. Ugotowany ma delikatny smak, podobny do szparagów.

Wężymord czarny korzeń: uprawa i pielęgnacja

Uprawa wężymordu w naszych warunkach nie jest trudna, ale wymaga nieco zaangażowania. Przede wszystkim należy wybrać stanowisko o dużym nasłonecznieniu, którego roślina potrzebuje do wzrostu. Gleba powinna być żyzna, próchnicowa, o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie. Ze względu na głęboki system korzeniowy podłoże powinno być też pulchne. W przeciwnym razie korzeń nie będzie mógł rozwijać się prawidłowo.

Wężymord czarny korzeń najlepiej rośnie na glebach średnio wilgotnych, ale w okresie od czerwca do sierpnia potrzebuje obfitszego podlewania. Jest to okres kwitnienia oraz intensywnego rozwoju korzeni. Nawadnianie gleby potrzebne jest także w czasie suszy.

Wężymord czarny korzeń: zastosowanie

Wężymord czarny korzeń znajduje zastosowanie w kuchni. Jest to warzywo bogate w wiele cennych minerałów, między innymi:

  • sód,
  • magnez,
  • potas,
  • wapń,
  • fosfor,
  • żelazo.

Poza tym stanowi źródło witaminy C, E, K oraz B1 i B2. Obecne są w nim także węglowodany, tłuszcze, białko oraz błonnik, a ponadto glikozydy, takie jak inulina. Dzięki temu skorzonera jest dość kaloryczna i bardzo sycąca.

Choroby i szkodniki wężymorda czarny korzeń

Roślina wykazuje największą wrażliwość na mączniaka. Zdarza się też, że atakują ją mszyce, jednak nie musisz obawiać się, że problem wystąpi co sezon – problem chorób i szkodników pojawia się niezmiernie rzadko. Zapewnij warzywom odpowiednie warunki uprawy, dbaj o właściwe parametry gleby, a nowy materiał do ewentualnego powiększenia uprawy pozyskuj zawsze wyłącznie ze sprawdzonych źródeł.

Stanowisko: Słoneczne

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty

Podlewanie: średnie

Wysokość: 0,5m- 1m, 1-2m

Pokrój: Wzniesiony

Termin kwitnienia: Maj, czerwiec, lipiec, sierpień

Zimozielone: -

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Wężymord czarny korzeń (Scorzonera hispanica)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.