Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Wiąz szypułkowy (Ulmus laevis)

Wiąz to drzewo o pozytywnej symbolice: dodaje sił i wytrwałości, godzi wrogów, ułatwia negocjacje. Jakie inne tajemnice kryje rozłożysta korona wiązu?

Wiąz szypułkowy (Ulmus laevis)
Wiąz szypułkowy to drzewo długowieczne o rozłożystej koronie. Fot. Wikipedia/CanvaPro

Wiąz szypułkowy to rodzimy gatunek drzewa liściastego, obejmujący swym zasięgiem Europę Środkową do Morza Bałtyckiego i Morza Północnego, Azję Mniejszą i Kaukaz. Możesz go spotkać niemal w całym kraju (choć nie jest to łatwe), a szczególnie na nizinach, w dolinach rzecznych oraz lasach rosnących nad rzekami i potokami. Chętnie rośnie w towarzystwie dębu szypułkowego, olszy czarnej, klonu, jesionu i grabu. 

Wiąz szypułkowy:  przyrost, wysokość, wiek

W sprzyjających warunkach drzewo rośnie (bardzo) szybko i wytrwale, dożywając sędziwego wieku od 200 do 300 lat. Co ciekawe, najstarszy polski wiąz Wiedźmin (zwany też Mieszkiem) liczy sobie już prawie 470 lat. W sprzyjających warunkach wiąz szypułkowy wysokością dorównuje rodzimym dębom, osiągając potężny wzrost do 30-35 m. 

Jak wygląda wiąz szypułkowy?

Jak na słusznej wielkości drzewo przystało, wiąz szypułkowy rośnie na grubym, zwykle pojedynczym pniu o średnicy 1,5-2,5 m. U podstawy pnia często tworzą się duże zniekształcenia (tzw. napływy korzeniowe) oraz odrośla korzeniowe. 

Jak wygląda korona? U młodych sadzonek wiązu szypułkowego dość widoczną cechą jest układ gałęzi, w którym od jednej, długiej gałęzi odchodzą krótsze, ułożone naprzemiennie w jednej płaszczyźnie. Potem korona zaokrągla się i rozszerza u góry. U starszych osobników rosnących jako soliter (pojedynczo) może mocno się rozrastać i rozdzielać na więcej części.

Wiąz szypułkowy robi duże wrażenie zwłaszcza zimą, gdy bezlistne, mocno powyginane i rozłożyste gałęzie nadają drzewu wręcz upiorny wygląd. W pozostałych porach roku, gdy koronę urozmaicają pęczki kwiatów i owoce w formie oskrzydlonych orzeszków, wiąz zyskuje bardziej przyjazną powierzchowność. Ciekawym elementem rośliny są również odwrotnie jajowate, asymetryczne u nasady liście. 

Wiąz szypułkowy: wymagania i pielęgnacja

Drzewo dobrze rośnie na podłożach wilgotnych i mokrych, może przetrwać nawet na okresowo zalewanym terenie. Choć potrafi przystosować się do słabszych warunków, najlepiej wykorzystuje swój potencjał na glebach urodzajnych i bogatych w składniki pokarmowe. Lubi ciepłe, a jednocześnie zacienione i półcieniste stanowiska. 

Niewygórowane wymagania sugerują, że nawet niedoświadczony ogrodnik poradzi sobie z uprawą wiązu szypułkowego. Pielęgnacja tego drzewa sprowadza się do zapewnienia odpowiednio żyznego podłoża oraz podlewania młodych wiązów w czasie upałów. 

Co ważne, gatunkowi nie szkodzą mróz, silny wiatr, okresowe podtopienia ani zanieczyszczenia powietrza, co znacznie ułatwia jego uprawę w różnych częściach kraju. W dodatku to właśnie wiąz szypułkowy jest najbardziej odporny na grafiozę (holenderska choroba wiązów) spośród wszystkich wiązów. 

Wiąz szypułkowy w ogrodzie

Poza naturalnym środowiskiem te majestatyczne drzewa najczęściej urozmaicają nasadzenia miejskie tj. parki i aleje. Natomiast jeśli myślisz o przydomowej uprawie wiązu szypułkowego, odmiany ozdobne takich gatunków jak wiąz górski, wiąz holenderski czy wiąz drobnolistny sprawdzą się znacznie lepiej. 

Stanowisko: Cieniste, półcieniste

Wilgotność: Podłoże wilgotne

Roślina ozdobna z: Kora, owoce, liście

Podlewanie: średnie

Wysokość: Powyżej 30m

Pokrój: Rozłożysty, wzniesiony

Termin kwitnienia: Marzec, kwiecień

Zimozielone: nie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Wiąz szypułkowy (Ulmus laevis)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.