Wierzba purpurowa to rozłożysty krzew występujący w całej Polsce, uprawiany na wiklinę. Rośnie na nizinach i w niższych partiach gór, szczególnie w pobliżu rzek i potoków. Ze względu na niewybredne wymagania oraz interesujący pokrój gatunek często gości w zieleni publicznej i przydomowych ogrodach.
Wierzba purpurowa: przyrost
Wierzba purpurowa to doskonały wybór dla tych ogrodników, którzy nie lubią długo czekać na efekty swojej pracy. Silny wzrost i duże coroczne przyrosty zresztą sprawiły, że gatunek ten znalazł zastosowanie w uprawie wikliny. Nieprzycinana roślina może osiągnąć całkiem słuszne rozmiary. W naturalnym środowisku wierzby purpurowej wysokość krzewu wynosi od 3 do nawet 5-6 m.
Jak wygląda wierzba purpurowa?
W sprzyjających warunkach wierzba purpurowa silnie się rozrasta, a jej liczne, cienkie pędy tworzą rozłożysty pokrój. Młodą roślinę rozpoznasz po mocnych, czerwonych pędach, zaś starszą po pędach szarych lub wpadających w oliwkowy odcień. Bujną „fryzurę” krzewu tworzą srebrzystoszare, zwykle krótsze, rzadziej dłuższe (3-12 cm) liście o lancetowatym kształcie. Roślina kwitnie w marcu i kwietniu, wypuszczając małe, wąskie kotki.
Wierzba purpurowa: odmiany
W sprzyjających warunkach i w naturalnych środowisku krzew dorasta nawet do 6 m. To dla Ciebie za dużo i obawiasz się, że szybko rosnąca roślina zdominuje inne w Twoim ogrodzie? W takim razie weź pod uwagę sadzonki wierzby purpurowej odmiany Nana. Krzew dorasta do 1-2 m wysokości, choć również wymaga regularnego przycinania w celu zachowania ładnego, kulistego kształtu. Jeśli wolisz inną formę wierzby purpurowej, sadzonki odmiany Pendula często są dostępne w postaci szczepionej na pniu.
Wierzba purpurowa: wymagania i pielęgnacja
Ten bardzo tolerancyjny krzew dobrze rośnie zarówno na glebach średnio suchych, jak i całkowicie mokrych. Zaakceptuje podłoże o odczynie całkowicie zasadowym do średnio kwaśnego. Natomiast jeśli chodzi o stanowisko dla wierzby purpurowej, wymagania tego gatunku polegają głównie na zapewnieniu słonecznego lub półcienistego miejsca.
Dzięki rozłożystemu pokrojowi krzew znakomicie prezentuje się jako soliter (roślina posadzona pojedynczo). Warto przy tym zapewnić roślinie stały dostęp do tego, co lubi najbardziej — wilgoci. Jeśli więc chcesz zasadzić wierzbę purpurową w ogrodzie, pomyśl nad wykopaniem niewielkiego stawu lub oczka wodnego.
Pospolicie występujące rośliny z reguły nie mają wygórowanych oczekiwań co do uprawy. Również z tym gatunkiem nie będziesz mieć większych problemów. Co do wierzby purpurowej pielęgnacja sprowadza się do corocznego przycinania pędów w celu uzyskania regularnego, kulistego pokroju. Poza tym krzew nie wymaga podlewania (radzi sobie również w suchych warunkach) ani okrywania na zimę (jest całkowicie mrozoodporny).
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Roślina tolerancyjna
Roślina ozdobna z: Liście
Podlewanie: średnie
Wysokość: 10-15m
Pokrój: Wzniesiony
Termin kwitnienia: -
Zimozielone: nie