Jak wygląda wyka siewna?
Wyka jest rośliną jednoroczną rosnącą na wysokość do 80 cm. Jej łodygi są raczej cienkie i wiotkie. Mogą być one nagie lub lekko owłosione. Gdy pędy mocno wyrosną, mają tendencję do pokładania się. Porastające je liście są parzystopierzaste i zakończone wąsami czepnymi.
Każdy liść składa się z 6-8 par listków. U tych rosnących w dolnych partiach łodyg mają one jajowaty kształt, u tych występujących wyżej są one nieco węższe.
Kwiaty wyki siewnej są samopylne. Tworzą one na szczytach pędów niewielkie, groniaste kwiatostany. Na ogół ich zabarwienie jest czerwono-fioletowe lub fioletowo-purpurowe.
Owocami wyki są zielone, podłużne, wielonasienne strąki. W miarę dojrzewania owoce brązowieją i wysychają, aż w końcu zaczynają pękać i uwalniać na zewnątrz nasionka.
Wyka siewna: uprawa i wymagania
Wyka najlepiej rośnie w glebach żyznych, próchniczych. Roślina ta preferuje stanowiska słoneczne oraz dosyć zwięzłe, wilgotne podłoża. Najwięcej wody potrzebuje na początkowych etapach wzrostu oraz w okresie kwitnienia i zawiązywania strąków.
Korzenie wyki siewnej wchodzą w symbiozę z bakteriami brodawkowymi z rodzaju Rhizobium, które mają zdolność wiązania azotu z powietrza. Dzięki temu roślina nie potrzebuje częstego nawożenia, gdyż jest w stanie zapewnić sobie niezbędne do rozwoju składniki pokarmowe. Od czasu do czasu można zasilić jej podłoże nawozem fosforowo-potasowym.
Wyka siewna dosyć dobrze znosi niskie temperatury, o ile nie spadają one poniżej -5°C. Zagrożeniem dla jej uprawy może być zgorzel siewek i choroby grzybowe: rdza oraz askochytoza wyki. Jeśli chodzi o szkodniki, czasem atakują ją:
- oprzędzik wielożerny i pręgowany,
- mszyce (wykowa, wykowo-bobikowa),
- strąkowiec wyki,
- pachówka strąkóweczka.
Problemem w czasie uprawy wyki mogą być chwasty, które należy tępić, by nie zagłuszyły rośliny.
Wyka siewna: termin siewu
Wysiew nasion wyki należy wykonać wiosną. Nasiona trzeba umieścić w gruncie na głębokości ok. 6 cm. Ziemia w ramach przygotowania do zasiewu powinna być uprzednio zaprawiona nawozem azotowym, by nasiona lepiej się przyjęły. Wyka siewna wzbogaca podłoża, w których rośnie. Dlatego też warto wysiać ją przed zbożami i roślinami korzeniowymi.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty
Podlewanie: średnie, obfite
Wysokość: 0,5m- 1m
Pokrój: Wzniesiony
Termin kwitnienia: Czerwiec, lipiec, sierpień
Zimozielone: nie