Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Wyka kosmata (Vicia villosa)

Wyka kosmata to roślina o dużym znaczeniu gospodarczym. Zwykle służy jako siano, zielonka lub zielony nawóz. Co trzeba widzieć o uprawie wyki kosmatej?

Wyka kosmata (Vicia villosa)
Kwiatostan wyki kosmatej. Fot. Wikipedia

Wyka kosmata: wygląd i charakterystyka

Wyka kosmata to roślina jednoroczna, ozima lub dwuletnia. Wytwarza palowy system korzeniowy, który może sięgać aż 1,5 metra w głąb gleby. Łodyga wyki kosmatej może osiągać nawet 150 centymetrów wysokości. Porastają ją parzysto pierzaste liście, składające się z 2-12 par listków, zakończone rozgałęzionym wąsem czepnym. Liście i łodyga wyki pokryte są włoskami.

Wyka kosmata kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiatostany mają formę gron, składających się z około 20-30 kwiatów. Te są drobne, zwykle niebieskofioletowe lub purpurowe. Roślina wykształca także owoce w kształcie szerokich strąków, wypełnionych drobnymi, kulistymi nasionami.

Wyka kosmata: wymagania i uprawa

Wyka kosmata jest rośliną mało wymagającą w uprawie. Dobrze zniesie spadek temperatury do 15°C i chwilowe niedobory wody. Wyka nie ma także dużych potrzeb glebowych. Uprawa najlepiej udaje się na podłożach zwięzłych i zasobnych w składniki odżywcze. Nie służą jej jednak gleby zbyt żyzne, bo na nich wyka może przedłużać okres kwitnienia i opóźnia dojrzewanie owoców. Wyka nie lubi też gleb piaszczystych i lekkich.

Siew i zbiór wyki kosmatej

Wykę powinno się siać możliwie wcześnie, najlepiej na przełomie marca i kwietnia. Należy wybrać do tego nasiona zdrowe i nieuszkodzone, a przed sadzeniem zaprawić glebę nawozem grzybobójczym. Wykę można wysiewać w siewie czystym lub w mieszance z owsem albo innymi roślinami zbożowymi. Doskonale nadaje się też na wysiew w poplonie ścierniskowym, na skarmianie bydła lub przyoranie.

Pod uprawę należy wybrać glebę czystą i niezachwaszczoną. Gdy rośliny osiągną około 5-10 centymetrów wysokości można niszczyć chwasty poprzez bronowanie. W uprawie wyki nie stosuje się herbicydów.

Wykę kosmatą można zbierać od drugiej połowy lipca, a w uprawie na zielonkę już w drugiej połowie kwietnia. Przy siewie wyki w mieszance z roślinami zbożowymi, zbiór najlepiej przeprowadzić w fazie kłoszenia.

Stanowisko: Półcieniste, słoneczne

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty

Podlewanie: średnie

Wysokość: 1-2m

Pokrój: Płożący, wzniesiony

Termin kwitnienia: Czerwiec

Zimozielone: nie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Wyka kosmata (Vicia villosa)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.