Zimowit jesienny: wygląd i charakterystyka gatunku
Zimowit jesienny (Colchicum autumnale) to roślina wieloletnia, która może dorastać do około 30 centymetrów wysokości. Jej szerokie, lancetowate i nagie liście rośliny pojawiają się wiosną, razem z owocami. Każdy zimowit wytwarza tylko 4 liście, które mają około 20 centymetrów długości.
Jedna bylina jest w stanie wytworzyć do 6 kwiatów, które osiągają od około 10 do 20 centymetrów długości. Przyjmują wąsko-dzwonkowaty kształt i mają kremową rurkę. Okwiat wytwarza 6 płatków z włoskami po wewnętrznej stronie. Najczęściej przyjmują jasnofioletową, białą, różową lub purpurową barwę.
Nagie pręciki zimowita mają nitkowaty kształt, a pylniki na ich końcach są dość duże, jak na wielkość kwiatu. Mają żółtą barwę. Podziemną część rośliny stanowi jajowata bulwa, której rozmiary wahają się między 2,5 a 6 centymetrów.
Planujesz domową uprawę rośliny? Musisz wziąć pod uwagę to, że roślina ta jest silnie trująca. Może stanowić niebezpieczeństwo dla dzieci lub domowych zwierząt.
Zimowit jesienny: wymagania i uprawa
Zimowit jesienny potrzebuje słonecznego stanowiska. Najlepiej zapewnić mu próchnicze i przepuszczalne podłoże o obojętnym lub lekko zasadowym pH. Ziemia powinna być stale wilgotna. Rośliny nie trzeba wykopywać. Możesz to robić co mniej więcej 3-4 lata, jeśli nadmiernie się zagęszcza. Pielęgnacja rośliny ogranicza się do odchwaszczania oraz podlewania w czasie suszy.
Popularnym szkodnikiem atakującym zimowita są ślimaki. Można ich pozbyć się ręcznie.
Zimowit jesienny: zastosowanie i właściwości
Bylinę możesz posadzić na rabatach kwiatowych – szczególnie polecana jest do jesiennych nasadzeń. Możesz sadzić ją w towarzystwie bratków czy krokusów. Dzięki swojemu kompaktowemu rozmiarowi doskonale sprawdzi się na najniższe piętro kwietników. Stanowi idealną roślinę do kolorowych obwódek.
Zimowity są roślinami, które ozdobią twój ogród. Jednak sadzenie do donic na tarasy i balkony jest również jak najbardziej możliwe.
Warto znać właściwości prozdrowotne byliny. Leczniczą częścią zimowita są bulwy. Po zebraniu kroi się je na plasterki i suszy. Roślina ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Choroby i szkodniki zimowita jesiennego
Kwiaty zimowita są bardzo odporne na letnią suszę oraz wyższe mrozy. Wszystkie części rośliny: kwiaty, łodygi, liście są trujące nawet dla zwierząt. Nie zbliżają się do niej szkodniki, a do nielicznych chorób stwierdzanych przez ogrodników w uprawie można zaliczyć zgniliznę kwiatów, mającą głównie znaczenie estetyczne.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty
Podlewanie: średnie
Wysokość: Do 0,2m, 0,2-0,5 m
Pokrój: Wzniesiony
Termin kwitnienia: Wrzesień, październik
Zimozielone: -