Więcej niż podłoga? Podłoga z drewna

Data publikacji: 2016-03-21 13:00:00

Wykonana z drewna podłoga to coś więcej niż tylko jeszcze jeden element aranżacji wnętrza. To symbol domowego ciepła, kwintesencja ponadczasowego piękna natury oraz gwarancja trwałości i stałości naszego miejsca na ziemi. Wybierając materiał na podłogę warto o tym pamiętać i sięgnąć po produkt, który będzie nam służył i cieszył nasze oczy przez długie lata.

Więcej niż podłoga? Podłoga z drewna

Podłoga z wyjątkową historią
Drewno to surowiec wyjątkowy. W jego rysunku widoczne jest działanie palącego słońca, porywistych wiatrów, ożywczych deszczy i ulewnych burz. Historia, którą możemy oglądać w układzie słojów, kwiatach i sękach. Wybierając materiał na podłogę warto o tym pamiętać i sięgnąć po produkt, który będzie nam służył i cieszył nasze oczy przez długie lata.

Niepowtarzalny rysunek drewna jest najlepiej widoczny w podłogach zbudowanych z jednolitych, szerokich elementów. Różnorodność odcieni i rozmiarów pozwala dopasować podłogę do każdego wnętrza, niezależnie od jego układu i powierzchni.

Kiedy zdecydować się na drewnianą podłogę w domu?
- Podłogi drewniane stanowią doskonałe tło do mebli i elementów wystroju utrzymanych w różnych stylach: zarówno klasycznych, jak i na wskroś nowoczesnych. Stworzą udany duet z aranżacją rustykalną czy skandynawską, lub - na zasadzie kontrastu - ciekawe zestawienie z chłodnym designem industrialnym - mówi Ewa Rafalska, kierownik marketingu DLH
.

Deski łączone są na zasadzie pióro-wpust, montuje się je z użyciem kleju. Mogą być olejowane lub lakierowane już po położeniu, ale są dostępne również w wykończeniu lakierem utwardzonym (posiadają mikrofazę na 4 krawędziach). W zależności od gatunku drewna, dostępne są w kilku rozmiarach od 10x60x250-600mm (merbau), do nawet 18x125x300-1500mm (orzech).

Drewno na podłodze może wystąpić również w postaci lamelek wykonanych z różnych gatunków (rodzimych i egzotycznych) drewna litego. Ich budowa gwarantuje trwałość i odporność na uszkodzenia. Wybierając parkiet warto też zwrócić uwagę na podłogi z bambusa. Dla przykładu te z kolekcji "Bamboo" obejmującej naturalny produkt o wyjątkowej strukturze odzwierciedlającej naturalne pędy.

Zobacz, drewnane podłogi użytkowników Deccoria.pl

Piękne drewno to zadbane drewno
Aby drewniany parkiet służył nam długie lata konieczna jest jego staranna pielęgnacja. U jej podstawy leży systematyczne dokładne czyszczenie podłogi za pomocą delikatnych środków czyszczących i wilgotnej szmatki lub mopa. Należy przy tym pamiętać, by nie narażać drewna na niepotrzebną ekspozycję na wodę - parkiet po myciu powinien być suchy po maksymalnie kilku minutach - nie dłużej. W innym przypadku może dojść do uszkodzenia jego powłoki (np. odwarstwienie się lakieru) lub samego drewna (zmatowienie, odkształcenia). Parkiet należy też chronić przed zarysowaniami i mikrozarysowaniami - ostrymi przedmiotami, ale również... drobinkami piasku.

Od czasu do czasu drewniana podłoga wymaga również bardziej intensywnej konserwacji. Należy przy tym pamiętać, że wybór chemicznych środków pielęgnacyjnych i konserwujących jest bezpośrednio uzależniony od tego jako wykończona jest podłoga. Inaczej należy dbać o parkiet lakierowany, woskowany i olejowany (olejem naturalnym lub syntetycznym). Uniwersalne środki myjące, jakie dostępne są w sklepach, w przypadku drewna się nie sprawdzą. Ich działanie jest zbyt silne. Odpowiednie środki pielęgnacyjne - oparte na woskach i polimerach, z pewnością znajdziemy w sklepach z artykułami drewnianymi.

Zobacz najpiękniejsze sypialnie Polaków!Suma punktów: 10

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)
Anja75

Autor: Anja75
Data: 2016-05-09 21:26:16
My też mamy deski, lite drewno jest najlepsze. Interesowała nas jasna podłoga, wiec wybraliśmy http://sklep.robin-wykladziny.pl/p/30/601/jesion-milkshake-grande-linia-pure-barlinek-podlogi-drewniane.html Wygląda pięknie i dobrze się zachowuje, nie rysuje się łatwo.
beja06

Autor: beja06
Data: 2016-04-03 16:49:47
deska to najtrwalszy materiał,a do tego odnawialny co jets dużym plusem, sama chciałam zdecydowac sie na panele,a le mąż przekonał mnie i teraz będziemy zamawiać z artcore deski, mamy nadzieję, że wszystko super wyjdzie.