Warzywa
Cykoria
Stopniowo zyskuje coraz więcej zwolenników, nadal jednak nie jest bardzo popularnym warzywem. Szkoda, ponieważ jest całkiem smaczna, a przede wszystkim zdrowa. Zawiera wiele makro i mikroskładników (sód, potas, magnez, mangan, karoten, witaminy B1 i B2 i na tym lista się nie kończy) nie jest kaloryczna i dobrze wpływa na pracę nerek. Również jej uprawa nie jest skomplikowana. Wysiewać ją można od lutego do września, a zbiory zaczynają się na przełomie października i listopada, kiedy liście rośliny ulegną przebarwieniu. Warzywo należy jeszcze dodatkowo pędzić — przez 2-3 tygodnie powinno być okryte surowcem, zapewniającym nieprzenikanie światła. W tym czasie należy ją przechowywać w chłodnym miejscu o bardzo wysokiej wilgotności.
Kalarepa
Bez obaw można wysiewać ją do jesieni, czyli w praktyce do 6-7 tygodni przed wystąpieniem pierwszych mrozów – i to z korzyścią dla naszych kubków smakowych. Warzywo wystawione na działanie niższych temperatur staje się słodsze.
Kapusta
Kapusta niegdyś stanowiła bardzo ważną część diety ludzi, szczególnie w okresie zimowym. Jedną z jej zalet jest możliwość późnego wysiewania. W sierpniu sadzić można kapustę włoską i pekińską. Obie odmiany od stanowiska wymagają dużego nasłonecznienia oraz gleby o odczynie obojętnym, najlepiej uprzednio zasiloną obornikiem. Dobrze, by w miejscu tym wcześniej przez kilka lat nie rosły inne kapustowate. Po zasadzeniu, kapusty intensywnie podlewamy, a kiedy zawiążą się główki, dokarmiamy je nawozem azotowym.
Fot. 123RF/PICSELL
Botwina, buraki liściowe
Wysiewać ją można jeszcze do połowy sierpnia, wprost do gruntu. Należy pamiętać o skrupulatnym usuwaniu chwastów porastających grządki z burakiem liściowym oraz o intensywnym podlewaniu.
Cebula szczypiorowa, zimowe odmiany cebuli
Sierpień to czas siewu zimowych odmian cebul, które do zbioru nadawać się będą dopiero w czerwcu przyszłego roku. W razie niesprzyjających warunków — silnego mrozu, czy braku pokrywy śnieżnej zapewniającej odrobinę ciepła, uprawy zabezpieczamy agrowłókniną. Cebulę szczypiorową wysiewamy do gruntu. Zdolność plonowania utrzymuje się do czterech lat. Pozyskiwać z niej można charakterystyczny szczypior, o wyrazistym smaku i zapachu.
Rzodkiewka
Bywa uznawana za nowalijkę, tymczasem uprawiać ją można także późnym latem. Powinna trafić do wilgotnej ziemi, w której wcześniej nie wzrastała. Regularnie nawadniamy jej stanowisko, pilnując jednak, by nie „przesadzić” z ilością dostarczanej wody. Ważnym zabiegiem w uprawie rzodkiewek jest spulchnianie ziemi między grządkami.
Rośliny ozdobne
W sierpniu sadzimy głównie rozsady roślin dwuletnich, np. bratki, niezapominajki, stokrotki, dzwonki. Pod koniec miesiąca do gleby wysiewamy także cebule narcyzów, zimowitów, krokusów jesiennych, pustynników, szachownic.
Druga część wakacji to także dobry czas na sadzenie drzew i krzewów uprawianych w pojemnikach, takich jak różaneczniki, cyprysiki i jałowce. Zwróćmy jednak uwagę, by dzień przesadzania był raczej bezchmurny i wilgotny. Najlepiej robić to rano lub późnym popołudniem. Nie zapomnijmy o obfitym podlewaniu ziemi.
Jak widzicie jest wiele warzyw i kwiatów, które możecie z powodzeniem siać i sadzić w sierpniu bez obach, że nasza praca zakończy się niepowodzeniem. Ogród w sierpniu ma nam wiele do zaoferowania!
Autor: Redakcja Deccoria.pl