Publikacje

8 rzeczy, których nie wiedzieliście o pokrzywach

Wiele osób omija pokrzywę szerokim łukiem lub traktuje środkiem chwastobójczym, nie zdając sobie sprawy z jej rozlicznych zalet. Poza właściwościami prozdrowotnymi pokrzywa ma jeszcze kilka innych, niemniej pożytecznych zastosowań. Nawet jeśli rośnie dziko w ogrodzie, nie warto się jej pozbywać.
8 rzeczy, których nie wiedzieliście o pokrzywach

Na zdrowie
Obecnie  najczęściej stosuje się ją w przemyśle kosmetycznym i ziołolecznictwie. Pokrzywa bogata jest w dobrze przyswajalne witaminy (A, B, C i K) oraz sole mineralne, takie jak żelazo, wapń czy krzem. Poza tym jest źródłem wartościowego białka i kwasu foliowego, niezwykle cennego dla przyszłych mam. Jest nieodzowna podczas leczenia anemii, chorób zwyrodnienia stawów oraz schorzeń układu moczowego. Spożywanie jej regularnie wpływa na poprawę pracy układu pokarmowego i przyśpiesza przemianę materii, co wspomaga odchudzanie. Popijanie pokrzywowych soków i naparów zaleca się szczególnie osobom apatycznym lub narażonym na przewlekły stres.

Mało kto jednak wie, że pokrzywa ma również inne, bynajmniej nielecznicze zastosowania. Warto uprawiać ją w ogrodzie nie tylko po to, by później ususzyć ją na napar. Poznajcie kilka faktów o pokrzywie, o których wcześniej mogliście nie słyszeć.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Przeczytaj: Apteka w ogrodzie - zdrowotne właściwości pokrzywy, jak ją zbierać

Ubrania z pokrzyw
Chociaż niektórym może być trochę trudno to sobie wyobrazić (biorąc pod uwagę jej parzące liście), dawno, dawno temu, zanim popularność zyskała bawełna, z pokrzyw przędziono trwałą, a zarazem przewiewną tkaninę. Używano jej jeszcze w XX w. – wykonywano z niej mundury armii niemieckiej, walczącej w pierwszej wojnie światowej. Na fali popularności naturalnych wyrobów pokrzywowy materiał wraca do łask. Ciężko wytworzyć go samodzielnie, jest za to sprzedawany w Internecie.

Barwnik
W domowych warunkach pokrzywę można wykorzystać jako barwnik do tkanin lub jajek. Aby zafarbować dany przedmiot, należy gotować go wraz z pokrzywą przez kilka godzin. W zależności od tego, której części rośliny użyjecie, uzyskacie zielony (łodygi i liście) lub żółty (korzenie) kolor.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Pożywny nawóz
Jak pisaliśmy wyżej, pokrzywa obfituje w składniki odżywcze, które są potrzebne nie tylko ludziom, ale także roślinom. Przygotujecie z nich pożywny, płynny nawóz, tzw. gnojówkę. To najlepszy „pokarm” dla jednorocznych roślin kwitnących, warzyw (poza czosnkiem, cebulą i roślinami strączkowymi), bylin oraz krzewów owocowych.

Jak przygotować gnojówkę?
Potrzebne będą: 1 kilogram pokrzyw, 10 l wody (najlepiej odstanej deszczówki), gaza, oraz plastikowe naczynie – nigdy nie używajcie tych metalowych, pokrzywa absorbuje metale ciężkie!

Pocięte rośliny ułóżcie na dnie pojemnika, a następnie zalejcie wodą. Całość przykryjcie gazą i odstawcie do fermentowania w ciche, lekko zacienione miejsce. Nawóz będzie gotowy po ok. dwóch tygodniach, kiedy to zmieni barwę na lekko brunatną. Pamiętajcie, by przez ten czas mieszać go każdego dnia! Taki kompost, jak nazwa sugeruje, będzie bardzo śmierdział, dlatego dla własnego dobra nie zakładajcie go w pobliżu domu.

Stosowanie
Przed użyciem gnojówkę należy dodatkowo rozcieńczyć wodą – w proporcji 1:10 (jedna część gnojówki, na 10 wody), jeśli planujemy oprysk, 1:20 jeśli podlewanie. Przeciwdziała ona nie tylko szkodnikom takim jak mszyce czy przędziorki, ale także chorobom, np. chlorozie liści i szarej pleśni.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Wabik na motyle i biedronki
Poza roślinami i krzewami to motyle są najpiękniejszą ozdobą każdego ogrodu. Są nie tylko ładne, ale i pożyteczne – zapylają niektóre gatunki kwiatów. Wzorzyste owady do naszego zieleńca przyciągną pokrzywy. Ich liście to naturalny pokarm dla gąsienic tych insektów. Przywabia ona również biedronki, czyli naturalnych wrogów mszyc. Jeśli wasz ogród trawi ta plaga, natychmiast znajdzie w nim miejsce dla kilku egzemplarzy tej rośliny
.

Sprawdzanie żyzności gleby
Pokrzywa jest rośliną wskaźnikową, tzn. taką, która rośnie tylko w określonych warunkach, a więc na podstawie jej występowania określić można rodzaj danej gleby. Pokrzywa zwyczajna porasta zwykle ziemie bogate w azot, a pokrzywa żegawka, te o odczynie zasadowym.

Parzącą roślinę warto mieć w zanadrzu z jeszcze jednego powodu – dzięki zawartości etylenu, przyśpiesza ona dojrzewanie innych owoców i warzyw. Jeśli kiedyś kupisz zbyt twarde awokado lub mango – obłóż je liśćmi pokrzywy. Już upływie doby będą zdatne do jedzenia.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Aromatyczne zioła
Chociaż zwykle uznaje się ją za chwast, pokrzywa może pozytywnie wpływać na rosnące obok niej zioła. W takim towarzystwie wytwarzają one więcej olejków eterycznych, a przez to są bardziej aromatyczne i smaczne.

Przyjaciółka wędkarzy
Ta rada przyda się szczególnie zapalonym, acz jeszcze niedoświadczonym wędkarzom. Aby złowiona ryba zachowała świeżość, dopóki nie trafi pod nóż kucharza, należy dokładnie obłożyć ją pokrzywą. Zapobiegnie ona namnażaniu się bakterii, dzięki czemu mięso nie zepsuje się tak szybko.

Aleksandra Kozera Deccoria.pl
Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL

Przeczytaj także:

Kalendarium sadzenia ziół

Apteka w ogrodzie: oregano

Apteka w ogrodzie: oczyszczanie organizmu

Zioła – suszenie i przechowywanie. Przeczytaj!

Apteka w ogrodzie: ostopest plamisty

Nie wyrzucaj skórek po bananach - mogą się jeszcze przydać!Nie wyrzucaj skórek po bananach - mogą się jeszcze przydaćKliknij, by przejść do artykułu>>>

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.