Ogrody permakulturowe - kilka słów o zrównoważonym rozwoju w naturze cz. 1

Data publikacji: 2016-05-31 13:00:00

W permakulturze tak naprawdę nie liczy się powierzchnia ogrodu, działki, naszego domu i dobrobytu. Tak samo możemy żyć z poszanowaniem natury, wszędzie gdzie się znajdujemy, w dowolnie wybranym przez nas miejscu – w ogrodzie, siedlisku a przede wszystkim w mieście i naszym miejscu pracy. Najważniejsze jest uszanowanie samej przyrody, wsłuchanie się w otaczający nas wszechświat.

Ogrody permakulturowe - kilka słów o zrównoważonym rozwoju w naturze cz. 1

Umiejętne obserwowanie natury daje nam sporą przewagę nad powszechnie znanymi metodami „nowoczesnej uprawy ziemi”, a także „nowoczesnym stylem życia w mieście”, którego nie sposób nigdy dogonić. Stawiając sobie wyżej poprzeczkę wpadamy w  błędne koło nie dościgniętego ideału nie tylko ogrodu, ale także nas samych, zapominając że to ziemia na której żyjemy była jeszcze przed nami. 

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Zatrzymaj się na chwilę bez względu na to, gdzie jesteś i co robisz, zamknij oczy i posłuchaj siebie, co widzisz, gdzie się przeniosłeś? Czy nie jest to przypadkiem spokojna przestrzeń, zielona, otwarta i tylko twoja?

Jeśli się zgadzasz ze mną, że w myślach i naszych marzeniach dążymy do ucieczki za miasto, zapraszam do lektury o ogrodach, także tych w naszych sercach. Bo po co zmieniać coś, co jest od milionów lat i się sprawdza. W kluczowych momentach naszego życia „Matka natura” i tak ma decydujące zdanie. Opowiadając o naturze, nie sposób wyliczyć wszystkiego, co jest drogocenne dla naszego ekosystemu i nas samych. Warto więc zwrócić uwagę na to, w jaki sposób szanować to, co już mamy.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię12 zasad projektowania permakulturowego*

1. Obserwuj i bierz udział: Poprzez spędzanie czasu na współpracy z naturą możemy zaprojektować rozwiązania odpowiadające naszym potrzebom.

2. Złap i zatrzymaj energię: Poprzez stworzenie systemów gromadzących zasoby podczas dobrobytu, możemy zachować je na gorsze czasy.

3. Bądź wydajny: Zapewnij sobie naprawdę użyteczne zyski z wykonywanej pracy.

4. Stosuj samodyscyplinę i zaakceptuj skutki swoich działań: Musimy ograniczać nieodpowiednie zachowania, aby systemy mogły sprawnie funkcjonować.

5. Stosuj i doceniaj zasoby i usługi odnawialne: Korzystaj w pełni z obfitości natury, aby ograniczyć zachowania konsumpcyjne i zależność od zasobów nieodnawialnych.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

6. Nie wytwarzaj odpadów: Gdy doceniamy i używamy wszystkich dostępnych zasobów, nic się nie marnuje.

7. Projektuj od wzorców do szczegółów: Patrząc z dystansu, możemy obserwować wzorce w naturze i społeczeństwie. Mogą one stanowić trzon naszych projektów, do których dodamy następnie szczegóły.

8. Łącz, nie dziel: Gdy umieszczamy właściwe rzeczy na właściwym miejscu, powstają między nimi związki, i rzeczy te pracują wspólnie, nawzajem się wspierając.

9. Stosuj małe i powolne rozwiązania: Małe i powolne systemy są łatwiejsze w utrzymaniu niż duże, lepiej wykorzystują zasoby lokalne i dają wyniki bardziej zrównoważone.

10. Stosuj i doceniaj różnorodność: Różnorodność zmniejsza wrażliwość na zagrożenia i wykorzystuje unikalne właściwości środowiska, w którym się znajduje.

11. Wykorzystuj krawędzie i doceniaj elementy graniczne: Najciekawsze sceny rozgrywają się w miejscach granicznych. Są to często najbardziej cenne, różnorodne i produktywne elementy systemu.

12. Kreatywnie wykorzystuj zmiany i reaguj na nie: Poprzez uważną obserwację możemy pozytywnie wpływać na nieodwołalne zmiany, interweniując we właściwym czasie.*

Tym miłym akcentem w pierwszej części wprowadzenia czym jest permakultura zachęcam do ucieczki na zieloną łąkę, jeśli tylko możemy albo i chcemy.

Mgr. inż. arch kraj. Anna Waligóra Jędrzejowska

*Źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Permakultura za: „Permaculture - Peak Oil - The Source of Permaculture Vision and Innovation” (ang.)

Zarejestruj się! | Dodaj galerię


Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Przeczytaj także:

Kalendarium sadzenia ziół

Apteka w ogrodzie: oregano

Apteka w ogrodzie: oczyszczanie organizmu

Ogród dla niecierpliwych. Rośliny szybkorosnące


Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy