Jakie problemy możemy napotkać, chcąc wyciąć drzewo?

Data publikacji: 2016-09-21 13:00:00

Wyciąć drzewo – prosta sprawa! Wielu z nas ma niestety takie przekonanie. O ile jest to małe drzewko, z którym nie ma za wiele zachodu, jest to może i prawda. Jednak w przypadku drzew znajdujących się w trudnej zabudowie lub posiadających rozbudowany system gałęzi sprawa nie wygląda już tak prosto. Jakie przeszkody możemy spotkać?

Jakie problemy możemy napotkać, chcąc wyciąć drzewo?

Bardzo rozrośnięta korona drzewa
Im bardziej gęsta korona drzewa, tym trudniej jest się do niej dostać. Dodatkowo problematyczne staje się manewrowanie pilarką. Tylko doświadczeni arboryści są w stanie sprawnie sprostać temu zadaniu, będąc w pełni bezpiecznymi.

Ciężkie gałęzie
Im większy ciężar, tym większe prawdopodobieństwo tego, że gałęzie mogą uszkodzić znajdujące się w pobliżu obiekty. Bez odpowiedniego zabezpieczenia i wiedzy, a przede wszystkim praktycznego doświadczenia trudno jest przewidzieć lot spadającej gałęzi.Brak doświadczenia w pracach na wysokościach
Łatwo się mówi, że nie ma się lęku wysokości. Gdy jednak wyjedzie się na odpowiednią wysokość (np. podnośnikiem koszowym), sprawa wygląda całkiem inaczej. Nawet jeśli nie będziemy odczuwać strachu, to brak doświadczenia w pracach na tego typu wysokościach może nas w pewnym stopniu ograniczyć. Tym bardziej że w ręku trzymamy piłę, którą możemy zrobić krzywdę sobie lub pomocnikowi.

Lęgowiska ptaków
Wycinka drzew to czasem ingerowanie w żyjące tam stworzenia. Przed zabraniem się za taką pracę należy uważnie sprawdzić, czy aby na pewno na naszym drzewie nie znajdują się skrzydlaci przyjaciele. Dziuple niestety są czasem bardzo trudne do dostrzeżenia. Należy tutaj pamiętać, że polskie prawo chroni ptaki przez niszczeniem przez człowieka ich gniazd. Można je przenosić tylko w określonym terminie, wyznaczonym indywidualnie dla każdego z gatunków ptaków.


Jeżeli posiadamy bardzo duże, rozrośnięte drzewo to zawsze polecamy skorzystać z pomocy ekspertów. We wszystkich rodzajach prac warto zawsze na pierwszym miejscu stawiać własne bezpieczeństwo. Niestety istnieją takie przypadki w których osoby niedoświadczone, wypożyczające podnośnik do wycinki drzew, uszkadzały maszynę, a co najgorsze powodowały stały uszczerbek na swoim zdrowiu.

Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL

Ekspert na wysokości 

EHC Pogotowie Wysokościowe

Przeczytaj również inne porady naszego esperta:

Dlaczego z mojego dachu cieknie?

Poznaj 5 powodów, dla których warto czasem zajrzeć do swojej rynny

Jak uchronić dach pzed wichurami?

Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)
EHCpogotowieWysokosciowe

Data: 2017-01-24 13:02:07
Zrób to sam! :)
Jeżeli chcesz o coś dopytać w kwestii prac na wysokościach, zapraszamy do nowo powstałej grupy na FB: https://www.facebook.com/groups/1670405103258843/