Biurko zyskało rangę sprzętu tak ważnego, jak stół, łóżko czy wygodny fotel. Nie może go zabraknąć w żadnym mieszkaniu. W końcu spędzamy przy nim bardzo dużo czasu – nawet wtedy, kiedy nie pracujemy (nomen omen) w biurze. Jeśli nie służy ono do pracy lub do nauki, zapewne wykorzystujemy je w celach rozrywkowych – na jego blacie najczęściej spoczywa komputer, za pomocą którego przeglądamy zasoby internetu. Właśnie z tego powodu wybór odpowiedniego mebla jest tak istotny. Źle dobrany, może znacząco obniżać komfort pracy i zabawy, powodując dotkliwe bóle pleców i rąk.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Przeznaczenie
Pierwszą rzeczą, jaką należy rozważyć przed zakupem biurka to sposób, w jaki najczęściej będziemy go używać. Potrzeby zapalonych graczy komputerowych znacznie różnią się od potrzeb pracowników biurowych czy uczniów. Dwie pierwsze grupy powinny decydować się na modele specjalnie zaprojektowane pod komputer. Posiadają one dedykowane miejsca na urządzenia stacjonarne i komory na płatające się kable. Dla uczniów lub osób wykonujących pracę bardziej papierkową niż komputerową, właściwsze będą meble z szerszym blatem oraz licznymi, obszernymi szufladami, w których znajdzie się miejsce na wszystkie dokumenty, książki i inne bibeloty. Biurka w kształcie litery „L” są uniwersalne, dobrze sprawdzą się zarówno do pracy, jak i zabawy.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Ergonomia
Zastanawiając się nad zakupem biurka, nie można pominąć takiego elementu, jak jego ergonomia. Dobry mebel pomaga utrzymywać prawidłową postawę ciała, dzięki czemu zapewnia wysoki komfort pracy. Biurko należy dopasować do wzrostu użytkownika, warto więc dokonywać przymiarek „na żywo”, siadając przy każdym modelu z osobna. Ręce powinny spocząć swobodnie na blacie, sprawdźmy, czy nie garbisz się, oraz czy przedramiona tworzą z tułowiem kąt prosty. Im wyżsi jesteśmy, tym wyższe musi być nasze biurko. I tak dla osoby o średnim wzroście najlepszy będzie blat znajdujący się na wysokości ok. 70-75 cm, dla ludzi wyższych — na ok. 80 cm. Dzieciom w wieku szkolnym wygodnie będzie przy pulpicie nie większym niż 55-60 cm. Mebel do pracy musi również pozostawiać odpowiednio dużo przestrzeni dla nóg, czyli co najmniej 70 cm głębokości.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Przygotowując stanowisko do pracy z komputerem stacjonarnym, pamiętajmy o właściwym rozmieszczeniu monitora i klawiatury. Nie mogą one znajdować się na tym samym poziomie. To nie tylko niewygodne, ale i niezdrowe. Pisanie na zbyt wysoko umiejscowionej klawiaturze powoduje nieprzyjemne skurcze mięśni rąk, a patrzenie na nisko osadzony monitor przynosi negatywne skutki dla szyi i karku. Różnica w położeniu tych urządzeń powinna wynosić więcej niż 10 cm. Osiągnąć ją można, stawiając monitor na podpórce lub montując pod blatem biurka wysuwaną szufladę na klawiaturę.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Zwróćmy również uwagę na krawędzie pulpitu. Jeśli są ostre, mogą się wbijać w ręce podczas korzystania z biurka. Można łatwo temu zapobiec, naklejając na nie specjalną taśmę.
Materiały
Rynek oferuje nam szeroki wybór biurek, wykonanych z rozmaitych materiałów, a więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie, wybór zależy od naszych preferencji. Dużą popularnością, ze względu na niewygórowaną cenę, cieszą się meble z laminatu. Są łatwe w utrzymaniu i znacznie trwalsze niż te zbudowane z prawdziwego drewna lub forniru. One z kolei są droższe, ale prezentują się nieco okazalej. Wyglądają bardzo elegancko, dlatego często do swoich gabinetów wybierają je menadżerowie wyższego szczebla. Ponieważ ich powierzchnia jest delikatna i łatwo się zarysowuje, wymagają szczególnej pielęgnacji. Odporniejsze na szkodzenia będą ławy wykonane ze stali lub metalu.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Na co uważać?
Kiedy sprawiamy sobie nowe meble do domu, zależy nam, aby były dobrej jakości. W przypadku biurek bardzo łatwo sprawdzić, czy przypadkiem nie nabywamy bubla. Wystarczy dokładniej przyjrzeć się szufladom i wnękom. Jeśli zawiasy zamocowane są tylko na zszywkach lub kleju – lepiej darować sobie taki zakup. Spójrzmy także na narożniki – nie powinno być na nich żadnych przetarć i strzępień. Nie kierujmy się jedynie wyglądem blatu – ładny design, wcale nie musi być funkcjonalny.
Zobacz najlepsze pomysły na urządzenie małego mieszkania. Kliknij!
Przeczytaj również:
Urządzamy pokój dla dziecka, tego nie może w nim zabraknąć
Dziecko i mieszkanie w kawalerce – jak to pogodzić?
Pracujesz w domu? To na pewno ci się przyda!
Czy meble mogą pomagać w nauce?
Jak szybko i niskim kosztem odmienić pokój dorastającego dziecka?
Myślisz, że twój dom jest bezpiecznym miejscem dla twojego dziecka? Błąd!