AGD: Urządzenia do zabudowy czy wolno stojące?

Data publikacji: 2015-08-03 11:00:00

Urządzenia do zabudowy zrewolucjonizowały kuchenny design. Możliwość ich ukrycia sprawiła, że bogactwo potencjalnych aranżacji jest niemal nieograniczone, a kuchnia może stać się najbardziej eleganckim pomieszczeniem w całym domu. Ale czy zabudowa zawsze jest idealnym rozwiązaniem? Sprawdź, kiedy warto zdecydować się na sprzęty do zabudowy, a w jakich sytuacjach lepiej postawić na urządzenia wolno stojące. Poznaj wady i zalety każdego z tych rozwiązań.

AGD: Urządzenia do zabudowy czy wolno stojące?

Jakie sprzęty do zabudowy
Urządzenia przeznaczone do zabudowy pozwalają na stworzenie nowoczesnych i atrakcyjnych aranżacji, efekty wizualne są niemal nieograniczone. Urządzenia AGD w zabudowie mogą być całkowicie ukryte lub zaprezentowane jako elegancka i spójna część aranżacji – zazwyczaj charakteryzują się one wyjątkowo starannym i nowoczesnym designem i szlachetnością użytych materiałów. Sprzęty do zabudowy umieszczane są w specjalnie do tego celu przeznaczonych szafkach. Niektóre urządzenia (np. zmywarki, lodówki) mogą być całkowicie ukryte dzięki zamontowaniu z frontu panelu o powierzchni odpowiadającej pozostałym meblom. Inne np. piekarniki, ekspresy do kawy, pozostają widoczne.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!Urządzenia, które najczęściej montowane są w zabudowie to: piekarniki, płyty, zmywarki, okapy i lodówki. Ale oferta urządzeń do zabudowy jest znacznie szersza – parowary, mikrofalówki, ekspresy do kawy i coraz popularniejsze szuflady grzewcze (służące do podgrzewania naczyń, rozmrażania, utrzymywania temperatury potraw lub przygotowywania ciasta drożdżowego) również doskonale sprawdzą się w zabudowie. Umożliwia to stworzenie jeszcze bardziej spójnej i jednolitej aranżacji. Kiedy brakuje nam miejsca w łazience, w kuchni można nawet umieścić pralkę ładowaną z przodu.

Zobacz najpiękniejsze kuchnie Polaków! 

Za i przeciw
Sprzęty do zabudowy zawdzięczają swoją popularność przede wszystkim niesamowitym efektom wizualnym, jakie można dzięki nim uzyskać. Eleganckie, minimalistyczne wnętrza, nowoczesny styl, łatwość utrzymania czystości (brak szpar między urządzeniami i meblami) to zalety dostrzegalne na pierwszy rzut oka. Ale na tym nie kończy się lista korzyści.


Zabudowane urządzenia możemy umieścić na dowolnej – wygodnej dla nas – wysokości. Piekarnik czy zmywarka nie muszą się znajdować pod blatem. Mogą zostać zamontowane na takim poziomie, abyśmy nie musieli się pochylać, by z nich korzystać. W mniejszych pomieszczeniach sprzęty mogą być rozmieszczone jeden nad drugim w słupku. Bardziej nietypowym, ale atrakcyjnym wizualnie, rozwiązaniem jest montaż piekarnika w ścianie.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Decydując się na zabudowę trzeba pamiętać, że jest to rozwiązanie droższe, wymagające specjalnych szafek, fachowego montażu (a w razie przeprowadzki demontażu) i o wiele bardziej kłopotliwe w przypadku awarii sprzętu. Wymiary urządzeń muszą być dostosowane do wymiarów szafek. Projekt powinien być dobrze przemyślany – po zamontowaniu sprzętu trudno będzie nam wprowadzić zmiany.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Kiedy lepiej wybrać urządzenia wolno stojące
Sprzęty o dużych gabarytach (np. lodówki side-by-side) lub nietypowych wymiarach nie nadają się do stosowania w zabudowie. Warto pamiętać o tym, że do zabudowy będziemy stosować lodówki o nieco mniejszej pojemności (musi pozostać miejsce na przerwę wentylacyjną). Dlatego jeśli potrzebujemy mieć dużo miejsca w chłodziarce, lepiej zdecydować na lodówkę wolno stojącą. Na rynku dostępne są lodówki o bardzo atrakcyjnym wzornictwie, a także - świetnie prezentujące się we wnętrzach – witryny na wino.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

W zabudowie nie ma też możliwości umieszczenia pralek ładowanych od góry i piekarników gazowych.

Za i przeciw
Urządzenia wolno stojące to rozwiązanie tańsze, wiążące się z o wiele prostszym montażem (wystarczy je podłączyć). Możemy je w każdej chwili przestawić lub wymienić. Jeśli zachodzi konieczność naprawy, wystarczy je wysunąć (ze sprzętem w zabudowie nie pójdzie nam tak łatwo). Mniejsze urządzenia, jak kuchenka mikrofalowa czy ekspres do kawy – możemy nawet zabrać ze sobą na wakacje

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Urządzenia wolno stojące są natomiast bardziej kłopotliwe pod kątem utrzymania czystości. W wąskich szparach między urządzeniami a szafkami i ścianami gromadzi się bród, który trudno jest usunąć.
Wyzwaniem będzie również takie dopasowanie sprzętów, które pozwoli uzyskać jednolitą i harmonijną aranżację kuchni. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zakup sprzętu z jednej linii, od jednego producenta.

Deccoria.pl

________________________________________________________________________________________

Bosch przedstawia nową platformę AGD do zabudowy – Serie | 8

 

KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>

Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)
KAsienia

Autor: KAsienia
Data: 2017-02-08 22:16:22
Jeżeli np chodzi o okapy - to proponuję do zabudowy, przynajmniej nie będą zawadzać :)
polecam z globalo.pl