Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Urządzanie wnętrz

Małe mieszkanie i wielkie szafy. Jak wybrać odpowiedni model, gdzie ją umieścić i jak ukryć?

Wydawać by się mogło, że wielka szafa w małym mieszkaniu to wykluczające się połączenie, które nigdy się nie sprawdzi (i nie zmieści). Nic bardziej mylnego, to właśnie dobrze dopasowane szafy najlepiej odnajdują się na niewielkim metrażu. Muszą być to jednak meble typowo pod wymiar, najlepiej ukryte we wnękach. Dzięki ich pojemności ukryjemy z pola widzenia co trzeba, a w naszym wnętrzu zagości ład i porządek. Na małych przestrzeniach również można przestrzennie i wygodnie mieszkać, jest to tylko kwestia dobrego projektu i organizacji.

Małe mieszkanie i wielkie szafy. Jak wybrać odpowiedni model, gdzie ją umieścić i jak ukryć?

RODZAJ I GABARYT
Zabudowa, zabudowa i jeszcze raz zabudowa. Nic tak nie sprawdzi się w małych mieszkaniach, jak meble pod wymiar idealnie dopasowane do jego gabarytów. Najważniejsze w aranżacji niewielkich pomieszczeń jest funkcjonalne wykorzystanie niemalże każdego centymetra wolnej przestrzeni, gdzie zamontujemy szafę, szafkę czy regał. Wybierajmy rozwiązania uniwersalne i kompaktowe, szafa niech będzie trochę większa, ale wielofunkcyjna, pozwoli nam to zaoszczędzić cenną przestrzeń. Tak naprawdę na pojedyncze wolnostojące meble, mogą pozwolić sobie właściciele dużych, przestronnych domów i apartamentów. Bo aby pomieścić wszystkie rzeczy, designerskich mebli będziemy musieli wstawić kilka. Wielka zabytkowa, rustykalna szafa, najlepiej zaprezentuje się w dużym pokoju z odrobiną oddechu wokół siebie.

W małych mieszkaniach idealnym rozwiązaniem będzie wykonanie pojemnej szafy wnękowej nawet na szerokości całej ściany, tak aby niemalże zniknęła ona nam z pola widzenia i wtopiła się w jej płaszczyznę. Zaprojektujmy ją szeroką, na całą ścianę i na pełną wysokość pomieszczenia, może być nawet płytsza niż standardowa, ale za to większa. Taką szafę zamykać będzie kilka par wysokich pod sam sufit drzwi, idealnie, jeśli będą one rozsuwane. Za drzwiami szafy, we wnęce, zorganizujmy gąszcz półek, drążków, koszy czy wieszaków, tak aby w łatwy sposób pomieścić wszystkie nasze przedmioty, a także utrzymać w nich porządek na co dzień. Pamiętajmy, aby wykorzystywać przestrzeń do maksimum.

Duża szafa pozwoli nam na wydzielenie w jej wnętrzu strefy do przechowywania. Nie zapomnijmy o miejscu na podręczne artykuły gospodarstwa domowego jak odkurzacz, żelazko i deska do prasowania, suszarka na pranie, wiadro z mopem czy szczotkę z długim drążkiem. To właśnie z tymi elementami najczęściej mamy problem, jeśli chodzi o zagracanie przestrzeni „pod nogami”, a przecież mogą być sprytnie ukryte w szafie. Na pewno zabranie kilkudziesięciu dodatkowych centymetrów z pokoju na wnękę gospodarczą i tym samym powiększenie szafy, docelowo będzie mniej uciążliwe, niż opierająca się o ścianę deska do prasowania, czy odkurzacz postawiony za komodą.

Szafy zawsze zabudowujmy do samego sufitu, pozwoli nam to wygospodarować jak największą przestrzeń do przechowywania. Wybranie szafy o standardowej wysokości 190-200 cm, sprawią tylko, że po pół roku użytkowania, na jej wierzchu pojawi się stos pudełek, co nie będzie podnosiło estetyki pokoju. Warto już na początku wykonać szafę z szafkami w typie pawlacza, w których schowamy przedmioty niecodziennego użytku.


LOKALIZACJA
W zasadzie w każdym pomieszczeniu wygospodarowanie miejsca na szafę wnękową będzie dobre. Miejsce do przechowywania konieczne jest w przedpokoju, sypialni, pokoju dziennym, a tym bardziej w łazience i kuchni. Warto przez chwilę pochylić się nad projektem mieszkania i spróbować wykreować jak najwięcej zakamarków i wnęk, w których można by zmieścić, chociażby najmniejszą szafkę na buty czy inne podręczne codzienne elementy garderoby. Taki zabieg pozwoli nam uporządkować przestrzeń wokół nas.

Oczywiste jest to, że pojemna szafa powinna pojawić się w przedpokoju i sypialni, ale duże szafy można również zastosować w kuchni. Co za tym idzie, tak naprawdę całą zabudowę kuchenną możemy wykonać na zasadzie dużej wnękowej zabudowy, zamiast kilku rozrzuconych po ścianach małych wiszących szafek. Na pewno na jednej ze ścian ciągu kuchennego możemy wygospodarować ciąg wysokiej zabudowy, w której ukryjemy lodówkę, piekarnik, ekspres do kawy i całe mnóstwo szafek do przechowywania. Zabudowa do samego sufitu jest bardziej pojemna ze względu na swoją głębokość niż standardowo wiszące szafki o głębokości do 40 cm. W ciągu tej zabudowy, jeśli jest ona częścią aneksu kuchennego połączonego z salonem, przecież możemy chować nie tylko artykuły spożywcze — swobodnie zorganizujemy w nich również miejsce na domowe dokumenty, książki i inne papiery.

Jeśli nie jesteśmy przekonani do budowania tak wielkich szaf w kuchni, warto pamiętać, aby górne wiszące szafki wykonać najwyższe, jak to tylko możliwe. Niech sięgają sufitu. Nie chodzi tutaj o mało funkcjonalne rozwiązanie, jakim są po prostu wysokie i wyżej zawieszone szafki, do których mamy utrudniony dostęp, tylko o odpowiednie rozplanowanie podziału wiszących szafek na dwie wysokości. Te zawieszone ok. 50-60 cm nad blatem zróbmy, niższe i bardziej podręczne do codziennego użytkowania, nad nimi wykonajmy dodatkowy rząd szaf w typie pawlacza, z których będziemy korzystać okazjonalnie. Będzie to doskonale miejsce na przechowywanie mniej używanych sprzętów, z których korzystamy kilka razy w roku „od święta”.

 

Podobnie ma się sprawa z organizacją szaf w łazience. Ważne jest, aby odpowiednio wykorzystać możliwości pomieszczenia w pionie. Nad pralką czy miską ustępową, dobrze wykonać zabudowę do samego sufitu. Lepiej wygospodarować i stworzyć wnękę na dużą pojemną szafę, niż umieszczać komplet mikroskopijnych, niefunkcjonalnych szafeczek, o które będziemy obijać się łokciami.

MATERIAŁY WYKOŃCZENIOWE
W przypadku niewielkich przestrzeni, najlepiej sprawdzi się jasne wykończenie szaf. Ciekawym rozwiązaniem będzie, jeśli drzwi szafy wykończymy w kolorze identycznym jak ściana lub oba elementy pokryjemy tapetą o takim samym wzorze. Wówczas mebel zniknie nam z pola widzenia. Zyskamy gładką płaszczyznę, co również optycznie powiększy pomieszczenie. Jeśli lubimy ciemniejsze kolory, wybierzmy je w wersji połyskującej, jak lakierowane na wysoki połysk fronty MDF lub szklane tafle, dzięki czemu zyskamy efekt rozświetlenia. Idealnym i zawsze sprawdzającym się rozwiązaniem, będzie wykonanie szafy z drzwiami w formie luster. To absolutny pewnik dla podwojenia przestrzeni i zyskania efektu przestronności.

Pamiętaj, że nawet najmniejsze mieszkanie, jeśli jest uporządkowane i dobrze zorganizowane, wydaje się nie tylko większe, ale także lepiej się w nim mieszka.

arch. Monika Wolska - Gan

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.