10 trików, które musisz poznać, by prać efektywnie

Data publikacji: 2014-11-26 08:45:00

Jeżeli wydaje ci się, że nie jesteś w stanie uratować zafarbowanej koszuli czy zbitej puchowej kurtki ten artykuł jest dla ciebie! Poniżej znajdziesz 10 sprawdzonych sposobów, które zwiększą efektywność twojego prania, wpływając jednocześnie na ograniczenie wydatków na pralnie i drogie detergenty.

10 trików, które musisz poznać, by prać efektywnie

1. Ekologiczna kula piorąca

Jak sama nazwa wskazuje kula nie zawiera żadnych detergentów. Stworzona jest z kilkudziesięciu minerałów, które odłączają się wraz z jonami o ładnunku ujemnym podczas kontaktu z wodą o wysokiej temperaturze. Te z kolei doskonale usuwają brud z tkanin. Tego typu produkt zmiękcza wodę, co ma widoczny wpływ zarówno na efektywność prania, jak i elementy pralki.  W dodatku to świetne rozwiązanie dla alergików. Pranie pachnie, nawet jeśli nie użyjemy płynu do płukania. Jedna kula starcza na ok. 1000 prań. Jej koszt to od 60 zł. Dla porównania tyle samo prań wykonanych z zastosowaniem proszku kosztuje ok. 800 zł. Jedną z wad kuli piorącej jest jednak zwiększony hałas podczas prania.

2. Chusteczki przeciw farbowaniu

To prawdopodobnie jeden z najlepszych wynalazków z jakimi miałeś do czynienia. Chusteczki zapobiegają przechodzeniu kolorów między pranymi rzeczami. Barwniki z ubrań nie przenikną do wody i nie dojdzie do zafarbowania tkanin, ponieważ chusteczki je wchłaniają. Wystarczy włożyć jedną z nich do bębna razem z praniem i nasypać standardową ilość proszku do szuflady pralki. Uwaga: Kolorowe tkaniny pierwszy raz należy prać oddzielnie. Jeżeli pierzemy materiały, które mogą silnie farbować zastosujmy więcej chusteczek. Cena jednego opakowania, które zawiera 15 chusteczek to ok. 10 zł.

3. Odbarwiacz do zafarbowanych tkanin białych i kolorowych

Każdy z nas spotkał się chyba z tym problemem. Ulubiona bluzka czy koszula została zafarbowana podczas prania. Jest jednak ratunek! Wystarczy użyć odbarwiacza. Usunie od kolor bez naruszenia tkaniny. Jak działa? Kapsułki, które zawiera otaczają przebarwienie, rozpuszczają je i wypłukują. Ten wynalazek nie jest jednak polecany do stosowania na tkaninach sztucznych. Jak stosować? Nie zapełniaj bębna pralki do końca. Do szuflady, do której zwykle wsypujesz proszek wlej odbarwiacz. Włącz program prania kolorowego i ustaw temperaturę podaną jako maksymalną na metce twojego ubrania. Jeżeli przebarwienie jest silne musisz zastosować tę metodę ponownie. Cena za 150 ml opakowanie odbarwiacza to ok. 10 zł.

4. Chusteczki wybielające

Jeżeli zależy ci na zachowaniu białego koloru twoich ubrań zastosuj chusteczki wybielające. Usuną one zszarzenia i zżółcenia. Nadają się do wszystkich tkanin, nawet tych delikatnych. Wystarczy jedna chusteczka dodana do bębna wraz z praniem. Do dozownika dodaj standardową ilość proszku.

5. Worek do prania bielizny

Bielizna to jedna z najdelikatniejszych części naszej garderoby. Wymaga więc specjalnej pielęgnacji. Worek do jej prania ma wiele zalet: chroni tkaninę przed zniszczeniem czy deformacją, zapobiegnie jej znikaniu i jednocześnie zabezpieczy bęben pralki. Woreczki wykonane są zwykle z cienkiej siatki lub z bawełny. Materiał jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale pozwala na swobodne pranie i przepływ wody i proszku, przez co nie tracisz na efektywności. W workach można prać także koce, kołdry i firany sznurkowe. Cena to ok. 10 zł.

6. Piłka do tenisa prana z kurtką puchową

Jeżeli zależy ci na zachowaniu kształtu twojej kurtki zimowej dorzuć do pralki piłki tenisowe. Doskonale zbiją one puch i spowodują, że twoje odzienie wierzchnie będzie wyglądać jak nowe. Na rynku znajdziesz także specjalne środki do prania tekstyliów z wypełnieniem puchowym.

7. Granulki do usuwania plam

Nadają się do wszystkich tkanin, z wyjątkiem tych szczególnie delikatnych (wełna, jedwab). Wystarczy dodać do proszku 3 łyżki granulek. Jeżeli plama jest wybitnie uporczywa można namoczyć wcześniej ubranie w misce z rozpuszczonymi granulkami, a później wrzucić do pralki.

8. Poszewka  na buty

Jeżeli twoja pralka posiada funkcję prania obuwia to warto ją wykorzystać. Włóż buty do płóciennego worka lub poszewki na poduszkę. Wlej płyn po prania (nie proszek) i ustaw pranie na temperaturę nie wyższą niż 40 stopni.

9. Czarne ubrania bez zacieków i utraty koloru

Jednym z niebezpieczeństw prania ciemnych tkanin w pralce jest możliwość tworzenia się na nich nieestetycznych, białych zacieków. Płyny do płukania działają, ale tylko na nowych ubraniach. Co zrobić jeśli nasza tkanina straci kolor? Możemy ją zafarbować! Czysty materiał należy włożyć do pralki, na nim ustawić opakowanie farby z odciętą krawędzią i włączyć program prania z płukaniem do delikatnych tkanin w temperaturze 30 stopni. Po tym zabiegu wypierz zafarbowane ubranie w proszku wraz z płynem do płukania.

10. Odzież sportowa

Ubrania sportowe wykonane są ze specjalnych materiałów, które odprowadzają wilgoć. Aby przedłużyć ich trwałość i jednocześnie zachować ich świeżość powinieneś odpowiednio je pielęgnować. Pierz je w temperaturze 40 stopni (bez zmiękczaczy!) i stosuj specjalny środek do fachowego czyszczenia i pielęgnacji wodoodpornej i termoaktywnej odzieży sportowej. Odzież tą należy zawsze prać odwróconą na lewą stronę. Wystarczy dodać 3 nakrętki specjalistycznego płynu.

Jak pokazują przykłady nie zawsze musisz inwestować w drogie środki żeby uratować większośc swoich ubrań.

Ewa Krzempek/ Deccoria.pl

Znasz sprawdzony sposób na efektywne pranie? Podziel się nim w komentarzu!

Zobacz najpiękniejsze łazienki Polaków! Kliknij!

Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)
MalwinaCzubik

Data: 2016-04-04 09:06:24
Polecam wszystko oddawać do pralni chemicznych. To najlepsze rozwiązanie i ja zawsze tak robię nie zważając czy ciuchy są drogie czy też nie, ponieważ wszystko mam porządnie wyprane i wyprasowane. Ja mieszkam w Wawie na AK Północ i polecam pralnię http://fresh-clean.com.pl/ pełen profesjonalizm.
Natka2

Autor: Natka2
Data: 2014-11-26 16:18:34
Zapomnieliście o tak podstawowej rzeczy jak posiadanie miękkiej wody. Rozpuszczone w twardej wodzie sole tworzą w reakcji ze środkami piorącymi różnego rodzaju związki, które nie mają zdolności usuwania brudu i są przyczyną strat środka piorącego. Więcej informacji tutaj http://www.zmiekczacze.com/twarda-woda/