Pierwszym zabiegiem, jaki należy wykonać, bez względu na rodzaj oparzenia, jest schłodzenie obrażenia. Najlepiej zrobić to bieżącą wodą o możliwie najniższej temperaturze, ewentualnie mlekiem prosto z lodówki lub zimną herbatą, która dodatkowo ma działanie antyseptyczne. Schłodzenie poparzonego miejsca nie tylko przyniesie ulgę, ale też obniży temperaturę tkanek i zapobiegnie ich dalszemu uszkadzaniu.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Na zewnątrz robi się coraz cieplej, słońce grzeje coraz mocniej. Weekend na działce czy dłuższy spacer w pełnym słońcu mogą skończyć się oparzeniem słonecznym. Chyba wszyscy znamy to uczucie, kiedy skóra nagle zaczyna przybierać barwę dojrzałego buraka, pojawia się ból i wrażliwość na dotyk, a czasem również pęcherze.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Jeśli w lodówce nie mamy akurat żadnego z wyżej wymienionych specyfików, to może znajdzie się w niej choć jajko? Białko kurzego jaja hamuje stany zapalne. Posiada właściwości bakteriobójcze i antywirusowe. Trzeba uważać, aby do białka nie dostało się żółtko. Gazę należy wysmarować białkiem i użyć jako kompresu. Dobrym pomysłem może być też kąpiel owsiana. Do wanny z letnią wodą należy wsypać kilka łyżek mąki owsianej. Zawiera ona beta-glukan, związek poprawiający funkcje ochronne skóry i zapobiegający utracie wody z jej głębszych warstw.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Oparzenia wrzątkiem, parą wodną, tłuszczem czy w wyniku dotknięcia gorącego naczynia, zazwyczaj nie zajmują zbyt dużej powierzchni. To nie znaczy, że zasługują na mniejszą uwagę. Używając domowych sposobów, możemy nie tylko złagodzić ból, ale też znacznie przyspieszyć proces regeneracji naskórka.
Jeśli mamy dostęp do aloesu, wykorzystajmy jego regeneracyjne właściwości. Sok z aloesu pomoże zarówno przy oparzeniach słonecznych, jak i innego pochodzenia. Żeby w pełni skorzystać z jego właściwości, najlepiej z odłamanej gałązki wycisnąć sok na czystą gazę i przyłożyć do oparzonej skóry na ok. 15 minut. Pomocny jest też olejek z mięty pieprzowej, posiadający właściwości przeciwzapalne. Nie należy jednak stosować nierozcieńczonego olejku prosto na skórę. Najlepiej wymieszać ok. 2 krople olejku na 100 ml wody, zanurzyć w roztworze gazę i przyłożyć do oparzonego miejsca.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Doskonałym środkiem przyspieszającym gojenie i regenerację jest miód. Może być stosowany jak maść lub w postaci okładów. Zawsze warto mieć go w domu, najlepiej od zaufanego pszczelarza. Miód to nie tylko doskonały i o wiele zdrowszy zamiennik cukru, ale też doskonałe lekarstwo na wiele pospolitych dolegliwości. Warto pamiętać, że zapobiega przyklejaniu się opatrunku do rany, przez co jego zmiana jest zdecydowanie mniej bolesna. Na uszkodzenia skóry w wyniku wysokich temperatur pomoże też maść nagietkowa lub napar z tego kwiatu. W oparzeniach pomogą też napary z rumianku czy czarnego bzu.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Oparzenia powinny wygoić się w ciągu 10 dni. Jeśli jednak są bardzo bolesne lub rozległe, a domowe sposoby nie przynoszą ulgi, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Nie można polewać oparzeń alkoholem, gdyż powoduje on zwiększone wydzielanie ciepła ze skóry, co tylko pogarsza sprawę. Nie należy też smarować oparzeń tłustymi kremami, które blokują wydostawanie się ciepła ze skóry i podrażniają ją.
Emilia Pyrz Deccoria.pl