Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Drewno w łazience. Ma więcej wad czy zalet?

Drewno to materiał niezwykle wrażliwy na zmiany temperatury i wilgotności powietrza. Ze względu na swe nietypowe cechy, dotychczas nie było chętnie stosowane jako element wystroju łazienki. Obecnie dębowe podłogi czy meble coraz częściej pojawiają się w pomieszczeniach kąpielowych. Czy to oznacza, że współczesne techniki impregnacji drewna mogą całkowicie odmienić nasze podejście do aranżacji wnętrz?
Drewno w łazience. Ma więcej wad czy zalet?

Ogromną zaletą drewnianych powierzchni z pewnością są walory estetyczne. Niepowtarzalny układ słojów to element, który natychmiast zwraca uwagę i nadaje pomieszczeniu rys oryginalności. Jednak, o ile w sypialni czy salonie drewno może być ozdobą przez lata, w przypadku łazienki trwałość materiału nie jest tak oczywista. Największym zagrożeniem jest para, woda, kosmetyki w płynie oraz detergenty.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Panele z drewna pod wpływem czynników zewnętrznych mogą się odkształcać, zmieniać swoją fakturę oraz kolor. Aby zapobiec takim sytuacjom, specjaliści polecają impregnację przy użyciu odpowiednio dobranych olejów albo lakierów. Substancje te zapobiegają gromadzeniu się wilgoci wewnątrz materiału, a w konsekwencji działają niczym bariera ochronna. Niestety, stosowanie nawet wysokiej jakości impregnatów ma również swoje wady.
 
W przypadku lakierowania podłóg drewnianych należy pamiętać, że panele staną się bardziej gładkie, a więc również śliskie (sytuacja szczególnie niebezpieczna dla ruchliwych dzieci). Poza tym powierzchniowa warstwa substancji uniemożliwia odparowywanie wody, co często okazuje się problemem, gdy wilgoć wnika przez złącza desek (drewno rozkłada się wówczas od środka). Z kolei olejowanie podłóg powoduje, że wilgoć swobodnie odparowuje z podłogi, ale łazienka staje się dusznym pomieszczeniem, zwłaszcza w zimie.
 
Jeśli mimo pewnych niedogodności chcemy wykorzystać drewno do dekoracji łazienki, pamiętajmy, że ważniejszy od samej impregnacji jest dobór odpowiedniego surowca. W wilgotnych pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się gatunki drzew egzotycznych, które są niezwykle twarde, a w konsekwencji odporne na działanie wilgoci. Warto zwrócić uwagę choćby na merbau rosnące w Malezji, które jest aż o 30% bardziej wytrzymałe od dębu. Doskonały wybór to również lapacho z Ameryki Południowej, afrykańskie doussie oraz drewno teak wykorzystywane do budowy jachtów. 
 
Wśród polskich gatunków dekoratorzy wnętrz najczęściej polecają klon jawor oraz dąb. Pozyskane z tych roślin drewno nie jest tak odporne na wilgoć, ale przy troskliwej pielęgnacji długo zachowa atrakcyjny wygląd. Podczas urządzania łazienki najlepiej zrezygnować z buku, który natychmiast wchłania wilgoć. Bukowe drewno nie nadaje się do produkcji mebli, podłóg, ani elementów dekoracyjnych.
Bez względu na dobór materiału czy impregnatów pamiętajmy, że o pomieszczenie z akcentami drewna należy dbać w szczególny sposób. Doskonała wentylacja łazienki jest koniecznością. Drewnianą podłogę trzeba regularnie pokrywać nową warstwą substancji wodoodpornych, a w przypadku niepojących odkształceń – jak najszybciej wezwać fachowca. Pamiętajmy, że nadmierna wilgoć nie jest też korzystna dla zdrowia, bo sprzyja rozwojowi drobnoustrojów. 

Deccoria.plZdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Zobacz również: 30 sposobów na drewno w łazience

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.