Drewno w łazience – wady i zalety

Data publikacji: 2013-07-25 09:00:00

Drewno to materiał niezwykle wrażliwy na zmiany temperatury i wilgotności powietrza. Ze względu na swe nietypowe cechy dotychczas nie było chętnie stosowane jako element wystroju łazienki. Obecnie dębowe podłogi czy meble coraz częściej pojawiają się w pomieszczeniach kąpielowych. Czy to oznacza, że współczesne techniki impregnacji drewna mogą całkowicie odmienić nasze podejście do aranżacji wnętrz?

Drewno w łazience – wady i zalety

Ogromną zaletą drewnianych powierzchni z pewnością są walory estetyczne. Niepowtarzalny układ słojów to element, który natychmiast zwraca uwagę i nadaje pomieszczeniu rys oryginalności. Jednak, o ile w sypialni czy salonie drewno może być ozdobą przez lata, w przypadku łazienki trwałość materiału nie jest tak oczywista. Największym zagrożeniem jest para, woda, kosmetyki w płynie oraz detergenty.

Panele w drewna pod wpływem czynników zewnętrznych mogą się odkształcać, zmieniać swoją fakturę oraz kolor. Aby zapobiec takim sytuacjom specjaliści polecają impregnację przy użyciu odpowiednio dobranych olejów albo lakierów. Substancje te zapobiegają gromadzeniu się wilgoci wewnątrz materiału, a w konsekwencji działają niczym bariera ochronna. Niestety, stosowanie nawet wysokiej jakości impregnatów ma również swoje wady.
 
 
W przypadku lakierowania podłóg drewnianych należy pamiętać, że panele staną się bardziej gładkie, a więc również śliskie (sytuacja szczególnie niebezpieczna dla ruchliwych dzieci). Poza tym powierzchniowa warstwa substancji uniemożliwia odparowywanie wody, co często okazuje się problemem, gdy wilgoć wnika przez złącza desek (drewno rozkłada się wówczas od środka). Z kolei olejowanie podłóg powoduje, że wilgoć swobodnie odparowuje z podłogi, ale łazienka staje się dusznym pomieszczeniem, zwłaszcza w zimie.
 
Jeśli mimo pewnych niedogodności, chcemy wykorzystać drewno do dekoracji łazienki, pamiętajmy, że ważniejszy od samej impregnacji jest dobór odpowiedniego surowca. W wilgotnych pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się gatunki drzew egzotycznych, które są niezwykle twarde, a w konsekwencji odporne na działanie wilgoci. Warto zwrócić uwagę choćby na merbau rosnące w Malezji, które jest aż o 30% bardziej wytrzymałe od dębu. Doskonały wybór to również lapacho z Ameryki Południowej, afrykańskie doussie oraz drewno teak wykorzystywane do budowy jachtów. 
 
 
Wśród polskich gatunków dekoratorzy wnętrz najczęściej polecają klon jawor oraz dąb. Pozyskane z tych roślin drewno nie jest tak odporne na wilgoć, ale przy troskliwej pielęgnacji długo zachowa atrakcyjny wygląd.
 
Podczas urządzania łazienki najlepiej zrezygnować z buku, który natychmiast wchłania wilgoć. Bukowe drewno nie nadaje się do produkcji mebli, podłóg, ani elementów dekoracyjnych.
 
Bez względu na dobór materiału czy impregnatów pamiętajmy, że o pomieszczenie z akcentami drewna należy dbać w szczególny sposób. Doskonała wentylacja łazienki jest koniecznością. Drewnianą podłogę trzeba regularnie pokrywać nową warstwą substancji wodoodpornych, a w przypadku niepojących odkształceń – jak najszybciej wezwać fachowca. Pamiętajmy, że nadmierna wilgoć nie jest też korzystna dla zdrowia, bo sprzyja rozwojowi drobnoustrojów. 
 
Zuzanna Skorczyk/Deccoria.pl, Foto:©123RF/PICSEL
Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)
Violka_K

Autor: Violka_K
Data: 2013-07-25 12:50:36
Dodam jeszcze cytat z pewnego portalu stolarskiego: "Buk jest jednym z najbardziej cenionych gatunków drewna stosowanym powszechnie w stolarstwie. Jest to drewno twarde, wytrzymałe, oraz przy odpowiednim wykończeniu bardzo piękne."
Violka_K

Autor: Violka_K
Data: 2013-07-25 12:46:04
Witam, czy te informacje w artykule są potwierdzone przez fachowców? Czy na pewno "drewno bukowe nie nadaje się do produkcji mebli, podłóg, ani elementów dekoracyjnych"? W takim razie dlaczego robi się z niego np. schody? Podobno to jeden z najtwardszych gatunków drewna krajowego.