Specjaliści radzą, by nie wychodzić z domu. Czy jednak w ten sposób można uniknąć zagrożenia? Oczywiście powietrze, którym oddychamy na zewnątrz, wnika do mieszkań i jest dokładnie tak samo zanieczyszczone. Mamy jednak wpływ na jego jakość w naszym domu.
Najważniejsze są szczelne okna i drzwi. Wietrzenie mieszkania jest kwestią dyskusyjną, należy więc ograniczyć je do niezbędnego minimum, szczególnie w godzinach najwyższego stężenia pyłów. Odpowiedzią na ten problem może być zamontowanie w mieszkaniu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, która obniża stężenie dwutlenku węgla, kurzu i alergenów, dostarczając wymianę powietrza, bez częstego otwierania okien.
Właściwe nawilżenie powietrza, także nie jest bez znaczenia. Woda łączy się bowiem z zawieszonym w powietrzu pyłem i opada. Możemy użyć do tego specjalnych urządzeń nawilżających, bądź tradycyjnych metod, polegających na rozwieszeniu w domu mokrego prania, zwilżenia firanek, czy pojemnika z wodą na kaloryferze.
Jakość tlenu w zamkniętym pomieszczeniu, mogą poprawić także urządzenia elektryczne, takie jak jonizator, który przeciwdziała elektrosmogowi i pozostawia poczucie czystości "jak po burzy". Kosztowniejszym urządzeniem jest oczyszczacz powietrza, który przez całą dobę usuwa kurz, bakterie, pyłki i zapachy.
Naturalną metodą w radzeniu sobie ze smogiem w mieszkaniu jest uprawa roślin. Popularne rośliny doniczkowe absorbują zanieczyszczenia, redukują dwutlenek węgla i zwiększają ilość tlenu. Wśród wspomnianych kwiatów, najskuteczniej poprawiających czystość powietrza, wyszczególnionych w spisie wykonanym przez NASA w latach 70. XX wieku, znalazły się paproć, bluszcz, figowiec, skrzydłokwiat, złocień czy dracena.
Gdy panują zakazy wychodzenia na zewnątrz, siedząc w domu, możemy również zadbać o właściwe odżywanie. Są bowiem produkty, szczególnie wskazane do spożycia, gdy nasz organizm walczy z zanieczyszczeniami. Są to przykładowo jabłka, zawierające pektyny, które oczyszczają organizm z substancji trujących. Polecane jest również awokado, zawierające dużą ilość witaminy E, która dodatkowo wzmacnia odporność. Warto także pić zioła, takie jak prawoślaz lekarski, ślaz dziki czy porost islandzki, które chronią nabłonek dróg oddechowych i zapobiegają przyklejaniu się pyłu do płuc i oskrzeli.
Jak wyhodować awokado z pestki. Kliknij!
Gdy stężenie pyłu jest bardzo wysokie, poleca się uprawianie sportów wyłącznie w domu. Natomiast palacze, powinni zapomnieć o swoim nałogu, gdyż wdychane powietrze już zawiera dużą dawkę substancji niebezpiecznych dla zdrowia.
Gdy jesteśmy jednak zmuszeni do opuszczenie naszego azylu z oczyszczonym powietrzem, nie zapominajmy o ubiorze pokrywającym, jak największą powierzchnię ciała, gdyż zanieczyszczenia osadzają się także na skórze. Coraz powszechniejszym widokiem na ulicach polskich miast są także maski filtrujące powietrze, które w pewnym stopniu chronią przed wdychanymi zanieczyszczeniami.
W takie dni lepiej nie spacerować, co szczególnie dotyczy dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych, alergików oraz osób z chorobami układu krążenia i oddechowego. Lepiej urządzić wycieczkę do lasu, wysoko w góry, nad morze lub do kopalni soli na detoks dla organizmu. Gdy jednak na dobre chcemy pokonać smog, powinniśmy likwidować jego przyczyny. Zrezygnujmy z ogrzewania domów słabej jakości węglem, czy ograniczmy ruchu samochodowy w miastach.
Szukasz pomysłu na kuchnię? Zainspiruj się, kliknij!