Artykuły
Każdy działkowiec doskonale wie, jak dużo odpadów zielonych powstaje podczas pracy w ogródkach. Chcąc szybko pozbyć się gałęzi, liści, suchych traw i porażonych części roślin, często decydujemy się na ich spalenie. Choć dawniej można było robić to bez konsekwencji, dziś warto się dobrze zastanowić, czy nie złamiemy w ten sposób prawa. Co grozi za palenie odpadów na działce? Czy są wyjątki, które pozwalają na spalenie niektórych resztek? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułFrezje symbolizują przyjaźń, niewinność, wdzięczność i zaufanie, dlatego są chętnie wybierane jako bukiety na różne okazje. Można się nimi cieszyć również w ogrodzie oraz na balkonie czy tarasie – zachwycają nie tylko swoim wyglądem, ale również roztaczają wokół siebie przyjemny aromat. Jak sadzić i pielęgnować frezje? Wybierz najpiękniejsze odmiany, a sąsiadki będą ci zazdrościć.
Czytaj artykułBodziszek Wallicha to dekoracyjna i długo kwitnąca bylina, która zdobywa coraz większą popularność w naszych ogrodach ozdobnych. Chodź pochodzi z Himalajów ma dość dużą łatwość w adaptowaniu się do polskich warunków. Jest wytrzymała, a jako okrywowa roślina tworzy na rabatach wspaniałe, gęste, kolorowe dywany. Jakie ma wymagania i jak najlepiej ją uprawiać?
Czytaj artykułUzupełnianie ogrodowych aranżacji kępami okazałych traw ozdobnych jest nie tylko bardzo modne, lecz także funkcjonalne. Trawy przełamują kompozycje stworzone od przysłowiowej linijki, wprowadzają też do ogrodów element ruchu i dźwięku, gdy poruszając się na wietrze, cicho szeleszczą. Mogą odgrodzić cię od sąsiada lub wydzielić przestrzeń do odpoczynku, jak misternie utkana kotara. W szkółkach ogrodniczych pewne gatunki dominują i tych znajdziemy najwięcej, ale warto poszukać ciekawszych okazów o nietypowych cechach. Te propozycje mają liście podobne do innych, za to ich kwiatostany to bajkowa forma, której nie może zabraknąć w twoim ogrodzie.
Czytaj artykułObwódka rabaty ma nie tylko ładnie wyglądać, ale również wyznaczać granicę między poszczególnymi częściami ogrodu. Zamiast stosować trwałe materiały na obrzeża, możemy posadzić w takim miejscu rośliny ozdobne. Jakie gatunki warto wykorzystać w taki sposób? Przedstawiamy najpiękniejsze rośliny na obwódki rabat.
Czytaj artykułNie jest tak popularna jak kosaćce, z którymi jest spokrewniona, ale babiana ogrodowa zasługuje na uwagę przy planowaniu kwiatowej dekoracji. Nadaje się na otwarte rabaty, słoneczne skalniaki oraz do pojemników, wypełniających puste przestrzenie na tarasie. Tworzy kępy kolorowych kwiatów, które cieszą niemalże przez całe lato, a przy tym jej pielęgnacja ogranicza się tylko do kilku zadań. Sprawdź, jak uprawiać babianę i stwórz kolorową kompozycję z afrykańskich kwiatów, których sąsiedzi nie znają.
Czytaj artykułCzosnek sadzimy na grządkach zarówno jesienią, jak i na początku nowego sezonu, gdy tylko ziemia rozmarznie. Jeśli warunki pogodowe sprzyjają i zima była łagodna, możemy to zrobić już na przedwiośniu. Czy warzywo posadzone tak wcześnie może przemarznąć? Jak sadzić czosnek w lutym? Wyjaśniamy, jakich błędów unikać.
Czytaj artykułW dobie stale rosnących cen i zwiększonej świadomości ekologicznej coraz więcej osób szuka alternatyw dla tradycyjnych źródeł energii. Jednym z takich surowców są… pestki wiśni. Choć brzmi to zaskakująco, mają one stosunkowo wysoką kaloryczność, a ich cena jest przystępna. Czy pestki wiśni to dobra alternatywa dla pelletu i drewna? Czy warto zdecydować się na ich zakup? Podpowiadamy.
Czytaj artykułRutewka Delavaya to niezwykle efektowna bylina, która jest wciąż rzadko spotykana w naszych ogrodach. W okresie kwitnienia nie można oderwać od niej wzroku – z daleka wygląda niczym filetowa lub różowa mgiełka, która unosi się tuż nad ulistnieniem. Rutewka Delavaya będzie doskonałym urozmaiceniem każdego przydomowego ogrodu, a jej uprawa nie należy do trudnych, dlatego cieszy się uznaniem wśród ogrodników o różnym doświadczeniu. Sprawdź, kiedy sadzić tę roślinę oraz jak ją pielęgnować, by zachwycała swoim wyglądem.
Czytaj artykułDrewno jest materiałem opałowym powszechnie wykorzystywanym do ocieplania domów. Kupując tego rodzaju opał, często możemy spotkać się z jednostkami takimi jak metr przestrzenny oraz metr sześcienny – służą one do mierzenia jego ilości. Na co zwrócić uwagę, kupując drewno i jak nie dać się oszukać? Odpowiadamy.
Czytaj artykułUtrzymanie dobrej jakości powietrza w domu ma olbrzymie znaczenie nie tylko dla komfortu codziennego funkcjonowania, poprawy skupienia czy też np. zachowania higieny snu, lecz także dla zdrowia – naszego i budynku, w którym mieszkamy. Niemcy opracowali prostą praktykę, dzięki której w kilka chwil da się wymienić przegrzane powietrze na świeże i pozbyć się wilgoci. Co to jest lüften i jak ze zwykłej czynności stworzyć codzienny rytuał, który sprawi, że niezależnie od pory roku będziesz oddychać w domu pełną piersią? Odpowiadamy.
Czytaj artykułSadzenie dymki jest najłatwiejszym sposobem na uzyskanie zdrowej cebuli z przydomowej grządki. Na zbiory czekamy znacznie krócej niż w przypadku siewu nasion tego warzywa, ale możemy je jeszcze bardziej przyspieszyć. W jaki sposób? W artykule wyjaśniamy, jak pędzić dymkę na szybki zbiór.
Czytaj artykułDalie, zwane również georginiami, to rośliny, które są znane ze swoich oszałamiających kolorów i żywych kwiatów. Występują w tysiącach odmianach o zróżnicowanej wielkości, kształcie i barwie, co sprawia, że każdy miłośnik ogrodnictwa znajdzie coś dla siebie. Dalie świetnie sprawdzają się na rabatach ogrodowych, ale niektóre odmiany z powodzeniem można uprawiać także w donicach. Sprawdź, które odmiany zasługują na miano najpiękniejszych.
Czytaj artykułPomidory najlepiej smakują prosto z własnego ogrodu. Mamy wtedy pewność, że rośliny nie były pryskane chemikaliami i sztucznie pobudzane do wzrostu. Ich uprawa od nasion przynosi wiele satysfakcji, wymaga jednak pewnych umiejętności i wiedzy o pielęgnacji siewek. Kiedy i jak sadzić pomidory na rozsadę? Termin ma w tym przypadku ogromne znaczenie.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 772
- Następna