Jak utrzymać w czystości materac do łóżka?

Data publikacji: 2018-04-06 07:00:00

Któż z nas nie ceni sobie komfortu podczas snu. Największą wygodę z pewnością daje dobry materac. Niestety utrzymanie go w czystości nie jest już tak proste. Gromadzące się na nim bakterie, roztocza oraz wilgoć i brud stają się zagrożeniem dla zdrowia.

Jak utrzymać w czystości materac do łóżka?

Bagatelizowane roztocza mogą okazać się przyczyną ciągłych alergii, a nawet uciążliwego problemu z zasypianiem. Zaleca się więc wymianę materaca co 10 lat. Przed upływem tego czasu warto przeprowadzać regularne czyszczenie materaca. Jak zdezynfekować materac z roztoczy i innych bakterii? Czym najlepiej go wyczyścić?

Czyszczenie na sucho
Czyszczenie materaca na sucho domowymi sposobami nie jest trudne. W pierwszej kolejności powinno się zdjąć prześcieradło i wystawić materac na świeże powietrze. Wietrzenie jest bardzo ważne, ponieważ zabija roztocza. Co ważne, wcale nie musimy inwestować w gotowe środki czyszczące. Możemy z powodzeniem użyć w tym celu sodę kuchenną i olejek z drzewa herbacianego.

Przeczytaj: Zaskakujące pomysły na sodę oczyszczoną

Czyszczenie materaca sodą oczyszczoną i olejkiem jest niezwykle tanim sposobem. Wbrew pozorom – bardzo skutecznym. Produkty z łatwością usuną bakterie, roztocza oraz wszelki brud. Soda odświeży materac, natomiast olejek z drzewa herbacianego powoduje skuteczne odkażanie, ponieważ posiada on świetne właściwości dezynfekujące.

No dobrze, ale jak zdezynfekować materac w domu z pomocą tych produktów? Nic prostszego. Wystarczy szklankę sody oczyszczonej zmieszać w pojemniku z kilkoma kroplami olejku. Kolejny krok polega na przecedzeniu mieszaniny przez sitko wprost na materac. Dzięki temu równomiernie rozprowadzimy miksturę. Należy pozostawić ją na godzinę, a po upływie tego czasu powtórzyć czynność na drugiej stronie materaca. Na koniec wystarczy odkurzyć materac i gotowe.

Najpiękniesze sypialnie Polaków

Najlepsze metody prania
Zanim zabierzemy się za czyszczenie materaca, nieważne czy na sucho, czy na mokro, najpierw powinniśmy go dokładnie  odkurzyć. Decydując się jednak na pranie materaca, należy wybrać słoneczny dzień. Materac musi przecież zdążyć wyschnąć. Jest wiele sposobów prania. Jednym z nich jest odkurzacz piorący, który skutecznie zbiera wszelkie bakterie i kurz. Często wykonuje się nim także pranie dywanów. Niestety nie każdy posiada takie urządzenie.

Kolejny sposób to zastosowanie myjki parowej. Metoda ta gwarantuje dokładne odkażanie materaca oraz wyeliminowanie roztoczy i wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Wiele osób przeprowadza też czyszczenie, używając piany. W tym wypadku stosuje się specjalne preparaty, które wytwarzają aktywną pianę. Metoda ta nie powoduje dużego zmoczenia materaca.

Pranie można wykonać również za pomocą odplamiacza enzymatycznego. Zwolennicy domowych sposobów, mogą wykonać go samodzielnie. Wystarczy tylko zmieszać sok z cytryny i wodę. Przy korzystaniu z tej metody, materac narażony jest na niemałe zmoczenie. Nasiąknięty materac pogłębi przykry zapach i stworzy idealne środowisko do rozwoju bakterii. Nie wolno więc dopuścić do intensywnego namoczenia.

UWAGA – piorąc materac, koniecznie zwróć uwagę na symbole na metkach. Dzięki temu unikniesz przypadkowego zniszczenia materaca. Szczegółowe informacje na temat oznaczeń na metkach znajdziesz tu.

Fot. 123RF/PICSELL

Czy czyszczenie jest konieczne?
Zdecydowanie jest konieczne. Z uwagi na nasze zdrowie, powinniśmy często odkurzać oraz odświeżać materac. Gromadzące się tam roztocza i bakterie są bardzo uciążliwe, chociaż często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Zdecydowanie łatwiej jest pozbyć się bakterii. Większy problem stanowią paskudne roztocza. Mikroorganizmy uwielbiają kurz, to ich naturalne środowisko. Dlatego zaleca się regularne czyszczenie materaca sodą oczyszczoną, która ma właściwości odkażające. Dodatkowo usuwa przykre zapachy i skutecznie czyści.

W trosce o nasze zdrowie nie zapominajmy o jego odświeżaniu i pielęgnacji. Wykonując czyszczenie domowym sposobem, nic nas to przecież nie kosztuje. Dezynfekcja materaca z roztoczy to priorytet. Od czasu do czasu warto jednak zainwestować w gotowe środki czyszczące, które później można wykorzystać, np. robiąc pranie dywanów.

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Jak się pozbyć plam z kawy? Kilka praktycznych sposobów

Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy