Jaśmin (Jasminum)
Jaśmin ma dwie odmiany które można hodować w doniczkach: jaśmin kwiecisty (o różowych pąkach), jaśmin lekarski (o białych pąkach) i jaśmin wielkolistny. Kwiaty wszystkich tych odmian pachną prawie tak samo intensywnie, jak jaśminowiec ogrodowy.
Jaśmin lubi wilgotną, żyzną glebę, o odczynie obojętnym i nasłonecznione miejsca. W pojemnikach rosni bardzo intensywnie i kwitnie na wiosną. Po okresie kwitnienia pędy należy krótko przyciąć (o ½ długo-ści). Na zimę jaśmin trzeba przenieść do jasnego i raczej chłodnego pomieszczenia (ok. 10°C).
Hoja (Hoya)
Hoja nie dość, że pięknie pachnie to jeszcze świetnie wygląda – pnącza hoi tworzą bukieciki małych, gwiazdkowatych kwiatów. Zapach tej rośliny można porównać do zapachu landrynek i goździków.
Lubi półcień i długo może rosnąć bez przesadzania. Trzeba uważać, żeby jej nie przelać, bo wtedy niestety obumiera. Najlepiej podlewać ją dopiero wtedy, gdy ziemia lekko przeschnie. Fragmenty pędów hoi szybko się ukorzeniają i równie szybko zakwitają.
To roślina bardzo odporna i łatwa w hodowli. Nie lubi zmiany miejsca. Ma błyszczące, skórzaste liście. Kwiaty hoi wydzielają słodki, bardzo łagodny, ale intensywny zapach.
Oleander (Nerium oleander)
Kwiaty oleandra pięknie pachną, ale trzeba pamiętać, że niektóre jego odmiany są bezwonne. Najlepiej więc kupować już kwitnące rośliny, by sprawdzić czy mają zapach.
W domowych warunkach oleander rośnie nawet na 2 metry i można go dowolnie formować. Ma różowe, łososiowe, białe lub żółte kwiaty o średnicy 3-4 cm. (mogą być pojedyncze lub pełne).
Oleander jest prosty w uprawie. Lubi żyzną, próchniczą i dobrze przepuszczalną glebę. Należy go często podlewać, by podłoże było jednakowo wilgotne. Jeśli nie utrzymamy stałej wilgoci gleby, kwiaty zaczną opadać. Aby temu zapobiec, można ustawić donicę w głębokiej podstawce z wodą i regularnie uzupełniać w niej wodę.
Aby roślina efektownie się rozkrzewiła, trzeba kilkukrotnie w ciągu sezonu przycinać końcówki jej pędów. Pamiętajmy, by postępować z nią ostrożnie, ponieważ zawiera substancje toksyczne (po przycinaniu rośliny zawsze myjemy ręce i staramy się nie zatrzeć nią oczu).
Gardenia jaśminowa (Gardenia jasminoides)
Kwiaty gardenii mają bardzo przyjemny, słodkawy zapach (przypominający woń jaśminu). Wystarczą już 2 małe kwiatuszki, by wypełnić pokój „kwiatowymi perfumami”.
Gardenia to wiecznie zielony krzew. Ma błyszczące, gładkie liście i kilkucentymetrowe, pełne, białe kwiaty (podobne do kwiatów róży).
Jest rośliną trudną w uprawie. Kwitnie o różnych porach roku, potrzebuje stałej wilgoci i słonecznego stanowiska. Należy ją hodować w temperaturze nie mniejszej niż 16°C i nie większej niż 25°C.
Zaczyna kwitnąć wiosną, a kwiaty utrzymuje aż do jesieni. Zdarza się, że przez cały rok nie zawiązuje pąków kwiatowych.
Stefanotis (Stephanotis floribunda)
Wyglądem przypomina pnącze hoi. Ma białe, 5-cio centymetrowe, gwiazdkowate kwiaty, które zebrane są w pęczki. Kwiaty wydzielają bardzo intensywną woń, którą można porównać z zapachem kwiatów konwalii. Liście tej rośliny są skórzaste i ciemnozielone (9 cm. długości i 5 cm. szerokości).
Lubi lekko wilgotną glebę i stałe miejsce. Jeśli ją przestawimy – może zacząć zrzucać pąki kwiatowe. Należy postawić ją w jasnym pomieszczeniu i lekko osłonić przed bezpośrednim nasłonecznieniem.
Stefanotis lubi też przestrzeń, więc najlepiej czuje się bez towarzystwa innych roślin.
Kwitnie od czerwca do września. Jesienią należy go przenieść do jasnego, ale chłodnego pomieszczenia (10-14°C). Może rosnąć nawet do 2 metrów wysokości.
Podlewanie go twardą wodą powoduje żółknięcie liści.
Hiacynt (Hyacinthus L.)
Hiacynt to roślina cebulowa, wieloletnia, którą bez problemu można hodować w doniczce w mieszkaniu. Ma długie, wąskie liście i piękny pęd kwiatowy, który rośnie nawet do 20-30 cm. Kwiaty zebrane są w groniasty kwiatostan. Są żółte, białe, niebieskie lub czerwone.
Lubi wilgotną glebę i temperaturę od 16º - 20ºC. Możemy go posadzić w doniczce, ale najbardziej efektownie prezentuje się w szklanym naczyniu z wodą (eksponujemy wtedy artystycznie poskręcane korzenie). Jeśli zdecydujemy się trzymać go w szklanym naczyniu wypełnionym wodą, koniecznie wymieniajmy ją codziennie.
Hiacynt kwitnie od lutego do kwietnia. Po przekwitnięciu należy usunąć przekwitły kwiatostan i poczekać, aż liście zżółkną i opadną.
Eucharis (Eucharis grandiflora)
Eucharis to roślina cebulowa nazywana Lilią Amazońską. Ma charakterystyczne białe, pachnące kwiaty i długie, ciemnozielone liście. Rośnie nawet do 50 cm. Dwa razy do roku tworzy po kilka dużych kwiatów.
Cebule wyglądem przypominają cebulki narcyza.
Lubi półcieniste i ciepłe stanowiska. Należy podlewać go dwa razy w tygodniu (częściej podczas kwitnienia).
Najlepsza jest dla niego mieszanka torfu, ziemi kompostowej i gliny.
Agnieszka Śliwińska/Deccoria.pl
Foto: ©123RF/PICSEL