Zacznijmy od problemów
Jeśli tworzeniem wykładziny płytkowej zajmie się firma remontowa, warto zwrócić uwagę na tryb i jakość ich pracy. Czasem lepiej jest zainwestować w czas i wziąć udział w pracy, w przeciwnym razie dojdzie do poważnych błędów. Bez dokładnego wyrównania i zagruntowania powierzchni pod płytki można mieć pewność, że w niedługim czasie będą się odklejać. Tworzenie zaprawy klejowej też rodzi problemy – zbyt dużo wody wydłuży czas wiązania.
Autor: atw
ZOBACZ CAŁĄ GALERIĘ ZDJĘĆ!
Kolejnym przewinieniem jest moczenie płytek przed klejeniem i sam sposób ich klejenia. Kładzenie „placków” zamiast równomiernego rozprowadzenia kleju to nie jest najlepszy pomysł. Powszechnym błędem jest lekceważenie wskazówek producenta. Wybór tańszych, ale gorszych produktów wpłynie negatywnie zarówno na wygląd okładziny, jak i na jej kondycję.
Podłoże to podstawa!
Jeśli podłoże to świeży tynk lub beton, przed pracami remontowymi powierzchnia powinna być związana, a wilgotność nie mniejsza niż 4 procent. Jeśli usuwana jest stara warstwa, należy pamiętać o wyrównaniu powierzchni oraz uzupełnieniu ubytków przez nałożenie tynku lub specjalnej zaprawy wyrównawczej.
Kolejny krok to oczyszczenie podłoża. Ma to wpływ na jego przyczepność. Kurz, wapno, klej, pozostałości farb muszą być usunięte, by podłoże przyjęło klej potrzebny do umieszczenia płytek. Konieczne jest też zagruntowanie powierzchni. Ten zabieg wpłynie na chłonność i wzmocni podłoże.
Przyklejanie płytek
Potrzebny będzie specjalny klej i woda. Za pomocą tych składników tworzy się zaprawę klejową. Trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji.
Mieszając zaprawę ręcznie lub mechanicznie, trzeba pamiętać o tym, aby powstała jednorodna masa. Przyklejanie płytek także musi przebiegać stopniowo, warstwę kleju trzeba rozprowadzić na całej powierzchni płytki. Najlepiej robić to za pomocą kielni lub szpadla.
Istotnym elementem są przestrzenie między płytkami – fugi. Wpływają na wygląd ścian i zabezpieczają przyklejone płytki przed wilgocią. Wykończenie zaprawą fugową, podobnie jak odpowiedni klej, zabezpieczą okładzinę z płytek na lata, dlatego warto zwrócić uwagę na ich jakość.
Autor:
ceramstic
Płytki w roli głównej
Płytki wpływają na wartość dekoracyjną pomieszczenia, więc warto zastanowić się nad ich kolorystyką i fakturą. Powszechnie wiadomo, że lekko chropowate, jasne płytki sprawdzą się w łazience – nie widać na nich zabrudzeń po paście do zębów itp. Ciemniejsze płytki będą dobre w miejscach mniej inwazyjnych. Warto użyć płytek uniwersalnych, które będą dobre zarówno na ścianę, jak i na podłogę. Czasem warto skorzystać z pomocy specjalisty i zapytać w sklepie np. o nasiąkliwość wodną płytek.
Autor:
atw
Przed rozpoczęciem pracy trzeba zapoznać się ze stanem płytek i je dopasować. Uniknie się wówczas prób odklejenia niepasującej lub uszkodzonej płytki.
Trzeba pamiętać o zachowaniu odstępów między płytkami. Aby rozmieścić je równomiernie, należy zacząć od środka powierzchni ściany czy podłogi.
Czyszczenie i konserwacja płytek
Po wiązaniu fugi, które trwa mniej więcej 30 minut, można wstępnie wyczyścić przestrzenie mokrą gąbką. Dokładne czyszczenie należy przeprowadzić po kilkunastu godzinach. Po umyciu zaleca się nałożenie spoiny silikonowej, która zapewni dodatkową ochronę.
Autor:
tecon
Oszczędność czy dobra jakość?
Okładzinę z płytek tworzy się na wiele lat, więc nie warto zadowalać się gorszymi substytutami. Doprowadzi to bowiem do sytuacji odklejania się płytek i pękania. Same płytki, jeśli są pośledniej jakości, z czasem stracą ładny kolor i odporność na działanie wilgoci. Może mieć to duże znaczenie, kiedy płytki mają znaleźć się w kuchni, łazience czy na tarasie. Specyficzne warunki panujące na co dzień w tych pomieszczeniach wpłyną destrukcyjnie na okładzinę.
Powyższe zdjęcia wnętrz naszych Użytkowników udowadniają, że profesjonalnie założona okładzina płytkowa wpływa na charakter całego pomieszczenia. Ciekawe kolory, różnorodne faktury tworzą charakter kuchni czy łazienki . Są też niewątpliwie bardzo praktyczne i uniwersalne.
Emilia Koszela/Deccoria.pl
Przeczytaj również:
Odmień swoje mieszkanie za 1000 złotych!
Jak niewielkim kosztem odnowić wynajmowane mieszkanie?
Meble i dodatki, które odmienią twoje mieszkanie