REKLAMA
Zacznijmy od problemów
Problemy wynikają zazwyczaj z pośpiechu – gdy zbliżamy się do końca remontu, zbyt często pozwalamy sobie na nonszalancję. Błędy to nierówności podłoża, co wiąże się ze zbytnim podniesieniem poziomu posadzki. Problemem jest także zawilgocenie, szczególnie w przypadkach drewnianego podłoża. Doprowadzić to może do gnicia. Zbytnie przeciążenie może doprowadzić do późniejszego ugięcia stropów, co wpływa na wygląd i bezpieczeństwo użytkowania.
Autor: Devil
ZOBACZ CAŁĄ GALERIĘ UŻYTKOWNIKA!
Podłoga krok po kroku
Przed remontem należy zastanowić się, czy podłoga ma być naprawiona, czy wymieniona. W tym celu warto przeanalizować zniszczenia, ocenić ją pod kątem wartości użytkowych i przyszłego przeznaczenia. Konieczny jest wcześniejszy wybór posadzki.
Elementami, które tworzą podłogę, są podkład, konstrukcja (materiały służące izolacji), warstwa wyrównująca oraz posadzka.
Autor: luki21
Naprawa podłogi jest możliwa, gdy warstwy znajdujące się pod posadzką spełniają swoje funkcje: nie są zawilgocone, są dźwięko- oraz termoszczelne.
Cyklinowanie – czyszczenie za pomocą papieru ściernego. Sprawdzi się w przypadku posadzek z drewna i parkietów.
Lakierowanie – zabezpieczenie posadzki w przypadku powłoki drewnianej.
Olejowanie – spełnia funkcję taką, jak lakierowanie, jest ponadto naturalne i ekologiczne.
Autor: kaipirinha
Wymiana podłogi często wiąże się z ułożeniem nowej posadzki na starej. W tym celu używamy podkładu renowacyjnego. Powierzchnię starej podłogi należy zeszlifować i wyrównać poprzez cyklinowanie. Należy zabezpieczyć przestrzeń przy ścianach taśmą dylatacyjną, następnie pokryć starą posadzkę preparatem gruntującym i posypać piaskiem lub suchą zaprawą. Podkład renowacyjny można wylać dopiero po oczyszczeniu zagruntowanej powierzchni.
Rodzaje posadzek
W domu najczęściej używamy posadzek bezspoinowych (zaprawa cementowa w piwnicy, wykładzina dywanowa) i posadzek spoinowych (płytki ceramiczne, deski, panele podłogowe). Należy zwrócić uwagę na miejsce ich przeznaczenia!
Wykładzina – z tworzyw sztucznych lub wełny, podłożem jest gąbka, sprawdzi się w sypialni i pokoju dziennym
Płytki ceramiczne – błyszczące (pokryte glazurą) lub matowe, sprawdzą się w łazience i w kuchni zarówno na podłodze, jak i na ścianach; najpopularniejsze to terakota i klinkier.
Posadzka drewniana – z drewna twardego (np. deski dębowe) lub miękkiego (np. deski świerkowe); dzięki nim pomieszczenie ma luksusowy i przytulny charakter.
Panele drewnopodobne – pokryte warstwą drewna lub laminowane; bardzo często używane w pomieszczeniach.
Autor: Moyniontko
Autor: Moyniontko
Typ posadzki należy wybrać w zależności od charakteru pomieszczenia oraz ogólnej aranżacji, Podłoga powinna korespondować ze ścianami i sufitem, a także ze sprzętami i dekoracjami.
Emilia Koszela/Deccoria.pl
ZOBACZ TAKŻE: