REKLAMA
Odkąd „chodzenie na siłownię” stało się wyznacznikiem nowoczesnego stylu życia, wielu ludzi szuka sposobu, jak jeszcze bardziej spersonalizować ten zwyczaj. Niektórzy nie czują się komfortowo podczas ćwiczeń z innymi ludźmi, poza tym dojazdy na siłownię mogą być męczące, a co za tym idzie – nieregularne. Siłownia we własnym domu to idealne rozwiązanie, by ćwiczyć systematycznie, czerpać z tego radość, a przede wszystkim – dbać o własne zdrowie w zacisznym miejscu.
Kilka wskazówek przed stworzeniem siłowni
Przed zaplanowaniem, gdzie chcesz mieć siłownię, zastanów się, jakie sprzęty będą ją tworzyć. Rowerek stacjonarny, bieżnia, stepper, ławka pod sztangę to standardowe przyrządy. Możesz wstępnie ustalić, ile miejsca potrzebujesz na swoje sprzęty.
Jaki kolor dodaje Ci energii? Wypełnij nim przestrzeń siłowni. Odpowiednia aranżacja na pewno zmobilizuje cię do ćwiczeń.
Zwróć uwagę, że konieczna jest dobra wentylacja i dostęp do świeżego powietrza. Równie ważne jest wytrzymałe podłoże, np. wykładzina. Jesli siłownia jest na wyższej kondygnacji, warto zainwestować w gumową matę, która zniweluje drgania wykonywane podczas ćwiczeń. Dobrym roziwązaniem jest też izolacja akustyczna ścian.
Pamietaj, by ze wzgledów bezpieczeństwa nie zagracać przestrzeni i uczynić miejsce jak najbardziej funkcjonalnym. Najlepiej w pewnej odległości umieścić szafkę z potrzebnymi rzeczami – butelką wody, ręcznikiem, butami sportowymi.
Uważaj na dzieci!
Zabawy w siłowni i niewłaściwe użytkowanie sprzętu mogą skończyć się jego uszkodzeniem, lecz także groźnym wypadkiem z udziałem maluchów.
Zabawy w siłowni i niewłaściwe użytkowanie sprzętu mogą skończyć się jego uszkodzeniem, lecz także groźnym wypadkiem z udziałem maluchów.
Siłownia w istniejącym pomieszczeniu
Jeśli masz urządzone mieszkanie, stworzenie siłowni w którymś z istniejących pomieszczeń może być wymagające. Najczęściej wykorzystywane pomieszczenia to łazienka i sypialnia.
Pomyśl, czy stworzenie w którymś z nich miejsca do ćwiczeń będzie dobrym pomysłem. Być może wykonywanie ciężkich ćwiczeń w pobliżu miękkiego, ciepłego łóżka może wpłynąć na ich efektywność. Czy jest wystarczająco dużo miejsca? Czy podłoga jest wytrzymała? Czy jest dostęp do okna? Zastanów się, czy nie będziesz przeszkadzać pozostałym domownikom i czy inni nie będą przeszkadzać tobie np. głośną rozmową.
Siłownia w obrębie urządzonego mieszkania to często jedyne rozwiązanie ze względu na mały metraż. Niewątpliwym atutem takiego układu jest dostęp do sprzętu w każdej chwili – wstajesz rano, siadasz na rowerek i dzień staje się piękniejszy.
Siłownia w garażu, piwnicy, na strychu
Siłownia w umiarkowanie eksploatowanych pomieszczeniach, ktore wchodzą w obręb mieszkania, jest lepszym rozwiązaniem. Jeśli posiadasz garaż, piwnicę lub strych, możesz przeznaczyć całe pomieszczenie lub jego fragment na siłownię. Należy stworzyć odpowiednie warunki (wymienione wyżej), by w radości i spokoju móc rozwijać swoją muskulaturę. Trzeba jednak uważać, ponieważ odizolowanie siłowni od strefy użytkowej domu może uniemożliwić szybką pomoc w razie wypadku podczas cwiczeń.
Nie trzeba płacić siłowni, by dobrze wyglądać
Siłownia w osobnym pomieszczeniu
Idealną siłownią domową jest ta, któa znajduje się w przestrzeni użytkowej mieszkania, stanowi osobne pomieszczenie i znajduje się w sąsiedztwie łazienki lub sypialni. Ma ponadto odpowiedni metraż, dostęp do okna itd. Czujesz się w niej swobodnie, a dzięki odpowiedniej aranżacji i ustawieniu sprzętów spełnia twoje wszystkie wymagania. Izolacja akustyczna niweluje dźwięki dochodzące z zewnątrz, nikt też w sąsiednim pomieszczeniu nie usłyszy dowodów twojego wysiłku.
Komfort użytkowania doskonale wpływa na jakość ćwiczeń, a ty czujesz dumę z posiadania atrybutu nowoczesnego życia, jakim jest osobista siłownia.
Komfort użytkowania doskonale wpływa na jakość ćwiczeń, a ty czujesz dumę z posiadania atrybutu nowoczesnego życia, jakim jest osobista siłownia.
PRZEPIS NA TANIĄ SIŁOWNIĘ
Nie musisz posiadać specjalistycznego sprzętu, żeby wykonywac domowe ćwiczenia. Wykorzystaj to, co znajduje się w twoim otoczeniu!
Obciążenie
Możesz do tego celu wykorzystać cegły, kamienie, mając taką możliwość możesz wykonać obciążenie z kleju do glazury lub cementu. Za obciązenie mogą posłuzyć również butle z wodą – 5l, 10l. 1 litr to jeden kilogram.
Możesz do tego celu wykorzystać cegły, kamienie, mając taką możliwość możesz wykonać obciążenie z kleju do glazury lub cementu. Za obciązenie mogą posłuzyć również butle z wodą – 5l, 10l. 1 litr to jeden kilogram.
Wykorzystaj plecak szkolny – zapakuj do niego obciążenie i rób pompki. Pamiętaj, że obciążenie powinieneś czuć między łopatkami, a nie na krzyżu. Z plecakiem możesz również podciągać się na drążku.
Wykorzysaj krzesła i łóżko! Wykonuj głębokie pompki opierając na krzesłach ręce, a nogi na łóżku. Opierając nogi na krześle a ręce na łóżku (za plecami) ćwiczysz triceps. Drążek to mały wydatek, możesz go zainstalować w drzwiach i wykonywać podnoszenie, wznoszenie nóg, podnoszenie się z obciążeniem.
Wystarczy obronina wyobraźni i domową siłownię niskim nakładem finansowym można stworzyć bez problemu.
PROFESJONALNA SIŁOWNIA W DOMU
Jeżeli decydujesz się na zakup sprzętu wybierz takie przyrządy, które będą najbardziej dla Ciebie odpowiednie. Np. rowerek stacjonarny, który wpływa na mięśnie nóg, bioder, brzucha i grzbietu. Ćwiczenia na rowerku zapewniają spalanie tkanki tłuszczowej oraz rozwój wydolności krążeniowo-oddechowej. Jeśli dysponujesz wiekszą ilością miejsca postaw na bieżnie. Ćwiczenia na niej aktywizują mięśnie całego organizmu i (co ważne) redukcję tkanki tłuszczowej.
Pamiętaj, aby nie zaczynać ćwiczeń na bieżni z pełnym brzuchem!
Stepper z kolei pozwala spalać zbędną tkankę tłuszczową i wzmocnićmięśnie nóg, pośladków. Wysmukla również talię!
Orbitrek to treningi całego ciała, angażuje wszystkie ważniejsze mięśnie. Wzmacnia nogi, pośladki, biodra, jak również górne partie ciała - ramiona, barki, klatkę piersiową i grzbiet.
Emilia Koszela Deccoria.pl
Barbara Machalska - Cyran Deccoria.pl