Sekrety malowania ścian, których nie zdradzi ci żaden fachowiec

Data publikacji: 2017-08-09 08:00:00

Bardzo duża grupa Polaków urlop spędza nie na plaży, czy w górach, lecz we własnym domu, poświęcając wolny czas na remontowanie i odświeżanie czterech kątów. Wybór takiego terminu na przeprowadzanie prac modernizacyjnych niewątpliwie ma sporo zalet: dzieci, zamiast przeszkadzać, wypoczywają, a kleje i świeżo używane farby szybciej schną. Jak jeszcze ułatwić sobie odnawianie ścian? Oto sekrety ich malowania, o których nie opowie ci żaden fachowiec.

Sekrety malowania ścian, których nie zdradzi ci żaden fachowiec

Wygładzanie
Podstawą idealnie pomalowanych ścian jest ich gładka powierzchnia. Jak w miarę szybko uzyskać odpowiedni efekt bez większego wysiłku? Użyj pacy z siatką lub papierem ściernym. W ten sposób wygładzisz wszystkie nierówności – wystającą z uzupełnionych ubytków masę wypełniającą i szpachlę.

Temperatura i wilgotność pomieszczenia
Te dwa czynniki mają niebagatelne znaczenie dla idealnego malowania ścian. Wysoka temperatura i niska wilgotność powodują szybsze wysychanie farby, co prowadzić może do powstawania smug podczas łączenia kolejnych pasm. Tak nierównomierne wykończenie z pewnością nie będzie prezentowało się atrakcyjnie. Na czas remontu zadbaj o to, by temperatura powietrza w pomieszczeniu wynosiła od 18 do 25 st. C. Wilgotność powinna oscylować w granicach 60%.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Dociskanie taśmy szpachelką
Chyba nie ma nic gorszego, niż pomalować ściany a później oderwać taśmę malarską tylko po to, by odkryć, że niby zabezpieczona listwa pokryła się kolorowymi zaciekami. Jeśli chcesz się uchronić przed podobnymi niespodziankami, nakładając taśmę, posłuż się szpachelką, by mocno docisnąć ją do zaklejanej powierzchni.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


To również cię zainteresuje: Malarski dylemat. Wałek czy pędzel?

Płócienne płachty malarskie
Malowanie ścian wiąże się z osłonięciem podłogi i części wyposażenia, której nie możemy przenieść lub przesunąć w inne miejsce. Czego w tym celu najlepiej użyć? Wielu pewnie sięgnęłoby po stare prześcieradła (które są przecież zwyczajnymi, przeciekającymi tkaninami…) albo folie malarskie (lepszy wybór, ale brudzący — plamy po farbie dłużej na nich schną, łatwo ubrudzić podeszwy obuwia a przez to także pozostałą część mieszkania). Spośród dostępnych opcji bardzo dobrze sprawdzą się płócienne płachty malarskie, przeznaczone dla artystów-malarzy. Są wielorazowego użycia, nie są śliskie i dobrze pochłaniają plamy.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Poprawne nabieranie farby
Co może być trudnego w nabieraniu farby na pędzel? Przecież wystarczy zanurzyć go w cieczy, odsączyć na krawędzi nadmiar i można malować. No nie do końca. Robiąc tak, sprawiasz, że cała emulsja zostaje w puszce, co czyni malowanie nieefektywnym. Sprawniej ci pójdzie, jeśli pędzel będziesz nasączał przez chwilę w farbie, a jej ewentualny nadmiar otrzepiesz, uderzając o wewnętrzną część puszki.

Zbyt długie malowanie po zanurzeniu pędzla lub wałka
Z powyższym błędem, wiąże się jeszcze jedna częsta pomyłka – malowanie pędzlem czy też wałkiem, dopóki ten nie podeschnie i nie zejdzie z niego cała „porcja” farby. To prosta droga do nierównomiernego rozłożenia barwiącej substancji i sfilcowania się materiału na wałku.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Konserwacja wałków do malowania
Nowe wałki, niezależnie od ceny i jakości wykonania mają to do siebie, że lubią gubić cząstki włosia. Często też w runie zbiera się kurz i maleńkie śmietki, które podczas malowania mogą pozostać na ścianach. Samo oczyszczenie wałków ręką nie oczyści ich ze wszystkich zanieczyszczeń. Tutaj z pomocą przychodzą rolki do ubrań. Przejedź nimi po wałkach, a wypadające włosie i brud nie będą problemem.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Przytnij brzegi starego wałka
Zanim po raz kolejny użyjesz starego wałka, przytnij runo na jego bocznych brzegach. Mimo dokładnego czyszczenia to właśnie tam zbierają się resztki starej farby.

Stare pędzle odśwież octem
Stare, sztywne włosie pędzla łatwo odświeżysz z pomocą gorącego octu. Zanurz w nim pędzle na ok. 25 minut, a znów będą elastyczne jak nowe.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

To również cię zainteresuje: 7 grzechów głównych (remontowych)

Stara taśma malarska
Starą, przyschniętą taśmę malarską, którą ciężko się rozwija, wsadź na kilka sekund do mikrofalówki. Jeśli natomiast już po skończonym malowaniu masz problem z jej oderwaniem i boisz się, że wraz z nią odejdzie warstewka położonej farby, skieruj na nią ciepłe powietrze z suszarki. Pod jego wpływem klej „puści”, a ty łatwiej ją zdejmiesz.

Jak po malowaniu pozbyć się zapachu farby?
Poza tradycyjnym wietrzeniem i sklepowymi neutralizatorami warto wypróbować domowe metody. Sięgnij po:

Woda z solą
Do wymalowanego pomieszczenia wstaw misę wypełnioną roztworem wody z solą (na litr płynu przypada 7 łyżeczek soli). Solanka ma właściwości absorbujące nieprzyjemne zapachy.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Ziarna kawy
Z chemicznym zapachem farby lub lakieru skutecznie rozprawią się również ziarna świeżo palonej kawy. Przesyp je do dowolnego naczynia i ustaw w pobliżu źródła nieprzyjemnej woni.

Owoce jałowca
Garść owoców jałowca wysyp na rozgrzaną patelnię (ew. na płytę rozgrzanego piekarnika) i upraż je. Pod wpływem temperatury wydzielają one intensywną, balsamiczną woń, która neutralizuje chemiczne aromaty. Dla lepszego efektu dymem z opiekanej przyprawy można okadzić całe mieszkanie.

Przejdź do konkursu urodzinowego. Kliknij!

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Zobacz najpiękniejsze salony Polaków!

Przeczytaj również:

Jak NIE chronić domu przed burzą?

Co zrobić z roślinami, kiedy wyjeżdza się na urlop?

Rośliny oczyszczające powietrze z toksyn

Rośliny, które nie boją się ciepła

Zobacz najpiękniejsze inspiracje. Kliknij!

Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)
krysmet

Autor: krysmet
Data: 2017-08-14 22:17:46
"Dociskanie taśmy szpachelką"-troszke autorze przesadziles z ta propozycja.Najlepiej dociska sie tasme pedzlem.Suchym pedzlem.Szpachelka jest sztywna i nigdy nie przylegnie do sciany na 100%.Wlos pedzla jest elastyczny,Maluje juz ponad 40 lat i wierz mi,probowalem roznych technik.Dodaj ,ze najlepiej malowanie wykonac pedzlami PARDY.To "miod w rekach"