Fot.123RF.com
Jak często myć okna?
Częstotliwość mycia okien zależy przede wszystkim od okolicy, w której mieszkamy. Jeżeli dom znajduje się w bliskim sąsiedztwie ruchliwej ulicy, to na szybach będzie pojawiać się dużo więcej pyłu i kurzu. Wtedy warto myć okna częściej. Jeżeli natomiast mieszkamy w spokojnej okolicy, wystarczy, że oknami zajmiemy się cztery razy w roku. Należy pamiętać, że nie należy ich myć, kiedy świeci słońce. Wówczas woda wysycha dużo szybciej i zostawia na oknach brzydkie smugi.
Czyste i bez smug
Na rynku występuje wiele detergentów, z których korzystamy podczas mycia okien. Możemy jednak wypróbować kilka domowych i tańszych sposobów:
- Ściereczka z mikrofibry - najlepiej sprawdzi się przy polerowaniu szyb. Warto zainwestować w taką, która będzie wykonana z wysokiej jakości materiałów, a wówczas zbędne okaże się stosowanie jakichkolwiek detergentów.
- Jednorazowe ręczniki - wyczyszczone z kurzu i brudu szyby wystarczy polerować papierowymi ręcznikami lub szarym papierem.
- Gazety - Zgniecioną gazetą należy polerować już umyte szyby dla efektu połysku.
- Nylonowe rajstopy - Warto wykorzystać je do końcowego polerowania, ponieważ doskonale usuwają smugi z umytych okien.
- Płyn do mycia naczyń - Do ciepłej wody dodaj niewielką ilość płynu. Szyby należy przetrzeć ściereczką nie pozostawiającą po sobie kłaczków.
- Cytryna - Do 3 litrów wody wystarczy dodać 4 łyżki soku z cytryny i nanieść płyn na szyby.
- Ocet - Wymieszanym z wodą w proporcji 1:9 octem należy spryskać szyby, a następnie wytrzeć do sucha papierowym ręcznikiem.
- Amoniak - Do trzech szklanek wody dodajemy jedną szklankę amoniaku. Tak powstałym roztworem spryskujemy szyby.
- Gliceryna - Już kilka kropel dodanych do wody spowoduje, że na szybach nie będzie osadzał się kurz, a po deszczu nie pozostaną na nich żadne zacieki.
- Olej lniany - Jeżeli okna były długo niemyte i są bardzo brudne warto zacząć od przetarcia ich olejem lnianym. Dopiero po godzinie można go zmyć i nanieść wodę ze środkiem myjącym.
Mycie okien stanie się bardziej przyjazne jeśli rozłożysz pracę na kilka dni. Nie przemęczaj się, wystarczy, że jednego dnia umyjesz tylko kilka z nich. W ten sposób nie zrazisz się do dalszej pracy, a efekt końcowy będzie dużo lepszy. Nie odkładaj też ich mycia na ostatnią chwilę. Nerwy i terminy nie są sprzymierzeńcami sprzątania.
Deccoria.pl