Choinki w doniczce
Miłośnicy żywych drzewek mogą wybierać spośród choinek ciętych i w doniczce. Te ostatnie są droższe jednak ich zaletą jest wielosezonowość. Po okresie świątecznym możemy zasadzić drzewko w ogrodzie lub postawić je na tarasie. Upewnij się jednak, że drzewko, które kupujesz, było od samego początku uprawiane w pojemniku. Jest to o tyle ważne, że iglakom hodowanym w gruncie, a następnie przenoszonym do pojemnika, bardzo drastycznie przycina się korzenie, i mają one niewielkie szansę na późniejsze, ponowne przyjęcie się w gruncie.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Przeczytaj: Jak dbać o drzewko świąteczne. Kliknij!
Choinki w doniczce powinno kupować się na około 10 dni przed Wigilią. To okres, w których przygotowujemy ją do domowych warunków. Przez pierwsze 7 dni należy przechowywać drzewko w temperaturze 5 st.C. Następnie na 2-3 dni przenieś je do pomieszczenia o temperaturze 10 st.C, a na końcu wnieś drzewko do mieszkania, gdzie nie powinno być cieplej niż 20 st.C.
Choinka cięta
Jeżeli jednak zdecydujecie się na zakup drzewka ciętego, koniecznie zwróćcie uwagę na barwę igieł, długość czubka i ogólny kształt choinki. Ponieważ będzie ona stanowiła ozdobę przez kilka tygodni, jej gałązki powinny być gęste i symetryczne, igły błyszczące, a czubek krótki. Należy również zwrócić uwagę na świeżość drzewka, czyli na to, kiedy zostało ścięte.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Można poznać po miejscu cięcia: jeżeli jest ono jasnobrązowe i dodatkowo widać na nim kropelki żywicy, świadczy to o tym, że choinka została ścięta 2–3 dni temu. Natomiast jeśli pień w miejscu, gdzie drzewko ścięto ma ciemnobrązowy kolor, to drzewko ścięto dużo wcześniej. Choinka świeża oczywiście postoi w naszym domu dłużej.
Zanim wniesiemy do domu ciętą choinkę, nalezy ją zahartować przez około 1 dzień w chłodnym pomieszczeniu (np. piwnicy lub osłoniętej werandzie). W mieszkaniu ustawiamy drzewko w specjalnym stojaku, jak najdalej od źródła ciepła.