Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Świeże i czyste powietrze w domu? Sprawdź, jaki oczyszczacz wybrać!

Powietrze w Polsce zanieczyszczone jest smogiem. W wielu miastach stężenia pyłu zawieszonego oraz benzo[a]pirenu przekraczały dopuszczalne normy o kilkaset procent. Najgorsza sytuacja panuje na południu kraju, w Śląskiem i Małopolsce. Specjaliści radzą, by nie wychodzić z domu. Czy w ten sposób można się uchronić przed zagrożeniem?
Świeże i czyste powietrze w domu? Sprawdź, jaki oczyszczacz wybrać!

Internauci żartują, że otwierając okna, by przewietrzyć mieszkanie, tak naprawdę wietrzymy zapylone miasta. Nawet we własnych domach nie jesteśmy w stanie uchronić się przed smogiem. Skażone powietrze wnika z zewnątrz do mieszkań i łączy się z innymi zanieczyszczeniami, tworząc bardzo szkodliwą mieszankę. Poza pyłem jakość powietrza obniżają również nagromadzony kurz, roztocza, zarodniki grzybów oraz substancje chemiczne, zawarte np. w farbach, które stopniowo uwalniają się ze ścian. Jednym ze skutecznych sposobów, by uniknąć wdychania groźnych związków chemicznych, są oczyszczacze powietrza.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Działanie oczyszczaczy jest bardzo proste. Zasysają one powietrze z pomieszczeń, odfiltrowują je z zanieczyszczeń i już odkażone, wydmuchują z powrotem. Najważniejszym komponentem każdego urządzenia jest filtr — to właśnie on w głównej mierze odpowiada za jakość oczyszczania. Większość modeli posiada kilkustopniową filtrację powietrza.

Filtry stosowane w odświeżaczach można podzielić na dwie grupy: mechaniczne i chemiczne.

Do flirtów mechanicznych zaliczane są mi.in:
- HEPA (High Efficiency Particulate Air filter — wysokosprawny filtr powietrza) — zatrzymują zanieczyszczenia mechaniczne, czasem mogą się zatykać. Są skuteczne i wydajne (należy je wymieniać co 1-2 lata). Poleca się je dla alergików, należy jednak pamiętać, że nie są w stanie całkowicie wyeliminować drobnoustrojów unoszących się w powietrzu. Występują one w kilku klasach, numerowanych 10-14, które określają skuteczność filtracji powietrza. Im wyższa klasa filtra, tym filtracja jest skuteczniejsza.

- Wstępne są filtrami początkowymi, zamieszczanymi u wlotu instalacji. Służą do wyłapywania cząstek o wyjątkowo dużych rozmiarach.

- HPP filtruje powietrze dzięki zastosowaniu pól magnetycznych.

- Wodne   zatrzymują zanieczyszczenia w wodzie, która musi być często wymieniana. Oczyszczacze z takim filtrem pełnią jednocześnie funkcje nawilżacza powietrza. Niestety, nie jest to rozwiązanie bez wad – należy mieć na uwadze, że w wodzie mogą powstawać zanieczyszczenia mikrobiologiczne.

- Węglowe dzięki zastosowaniu węgla aktywnego oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń gazowych (tlenków azotu, dwutlenku siarki) oraz brzydkich zapachów (np. dymu papierosowego). Szybko się zapychają – należy je wymieniać co ok. 3 miesiące.

- Elektrostatyczne – najpierw jonizują dodatnio cząsteczki zanieczyszczeń zawarte w powietrzu, a następnie zatrzymują je przy użyciu ujemnie naładowanych płytek filtra. Nie zapychają się, są oszczędne i ciche. Niestety, niektóre modele mogą emitować zwiększone dawki toksycznego ozonu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Wśród filtrów chemicznych wyróżnia się m.in.:
- Filtry fotokrystaliczne – pod wpływem światła neutralizują zanieczyszczenia, wydzielając w zamian nieszkodliwe substancje chemiczne. Eliminują także brzydkie zapachy. W porównaniu do mechanicznych odpowiedników są rzadziej spotykane, a przez to – droższe.

- Biofiltry – posiadają włókna nasączone biobójczą substancją, dzięki czemu najlepiej sprawdzają się do eliminowania groźnych drobnoustrojów.

Poza filtrami wiele firm zamieszcza w swoich produktach dodatkowe moduły, np. lampy UV lub jonizatory, które mają uskuteczniać pracę oczyszczaczy. Lampy UV, emitując fale elektromagnetyczne o długości 245 nm, eliminują szkodliwe mikroorganizmy, jonizatory z kolei przeciwdziałają elektrosmogowi i pozostawiają poczucie rześkości „jak po burzy”. Niektóre oczyszczacze wyposażane są w odświeżacze i nawilżacze powietrza. Jeśli decydujemy się na urządzenie 2w1 (oczyszczacz+nawilżacz), sprawdźmy czy funkcje te są odseparowane i mogą być wykonywane oddzielnie. W sytuacji kiedy zmagamy się z kurzem, a wilgotność powietrza znajduje się na odpowiednim poziomie, dodatkowe nawilżanie bardziej zaszkodzi, niż pomoże.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!   

Szukając odpowiedniego urządzenia, zwróćmy uwagę na jego wydajność. Określa ją CADR (Clean Air Delivery Rate), czyli wskaźnik dostawy czystego powietrza. Podaje on ilość powietrza oczyszczonego w ciągu godziny (m3/h) i jest bardziej miarodajny, niż informacja o zalecanej powierzchni pomieszczenia, w którym urządzenie może pracować.

Kolejnym parametrem, który warto sprawdzić to poziom generowanego hałasu. Im niższy, tym wyższy komfort korzystania z urządzenia. Jeśli oczyszczacz pracuje cicho, można go uruchamiać również w nocy, nie będzie wówczas zakłócał snu.

Ważnym parametrem jest także pobór mocy. Oczyszczacze powietrza różnią się miedzy sobą pod względem zużywanej energii. W zależności od marki i modelu mogą znacznie obciążyć rachunek za prąd.

Przegląd przykładowych produktów:

Sharp KC-A40EUWOczyszczacz z funkcją nawilżania, wyposażony w filtry HEPA oraz generator jonów. Zalecana powierzchnia pomieszczenia, w którym urządzenie może pracować to 26 m2, a jego wydajność wynosi 216 m3/h. Poza podstawowymi funkcjami, posiada również tryb pracy automatycznej na podstawie sygnałów z czujników (ma wbudowane czujniki kurzu, temperatury, wilgotności).

Philips AC3256
To urządzenie zawiera filtr wstępny, HEPA oraz węglowy. Zasięg jego działania producent oszacował na 31-95 m2. Wskaźnik CADR wynosi 367 m3/h. Oczyszczacz posiada specjalny czujnik wykrywające drobne cząsteczki PM2,5.

Stadler Form Viktor

Posiada trzystopniowy tryb oczyszczania powietrza. Podobnie jak poprzednik został wyposażony w filtr wstępny, filtr HPP i filtr węglowy. Przepływ powietrza wynosi 200 m3/h. Posiada 5 trybów pracy, w tym: cichy, wolny, turbo.


DeLonghi AC230
Ten model charakteryzuje się sześciostopniową filtracją powietrza. Poza filtrem HEPA oraz węglowym, zastosowano filtr katalityczny z lampą UVC oraz NanoSilver. Urządzenie posiada również jonizator oraz system ciągłej kontroli jakości powietrza. 


Blueair 270E
Oczyszczacz posiada technologię łączącą funkcjonalność flirtów mechanicznych (HEPA i węglowego) z elektrostatycznymi. Maksymalną powierzchnię pomieszczenia, w którym urządzenie może pracować producent wskazał 55 m2. Przepływ powietrza waha się między 100-255 m3/h.


BEURER LR 300
Urządzenie oczyszcza powietrze, wykorzystując trzystopniowy system filtracji, złożony z filtrów wstępnego, HEPA oraz węglowego. Dodatkowo posiada dodatkową funkcję promieniowania UV. Przepływ powietrza, w zależności ot trybu pracy, wynosi 50-200 m3/h.


Venta LW 25
Typ oczyszczacza opartego na pracy filtru wodnego. Do oczyszczania powietrza wykorzystywana jest woda, przepuszczana przez wielopłytowe walce. Wskaźnik przepływu powietrza 210m3/h.


Webber AP9504B
Oczyszcza powietrze w sześciostopniowym systemie filtracji (filtr katalizujący, HEPA, węglowy, antybakteryjny, lampa UV, jonizator). Posiada wbudowany nawilżacz. Jego maksymalna wydajność wynosi 222 m3/h.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również:
Rośliny oczyszczające powietrze z toksyn

Graj razem z nami dla WOŚP! Wesprzyj Orkiestrę na pomagam.interia.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.