Świeże i czyste powietrze w domu? Sprawdź, jaki oczyszczacz wybrać!

Data publikacji: 2017-01-13 10:00:00

Powietrze w Polsce zanieczyszczone jest smogiem. W wielu miastach stężenia pyłu zawieszonego oraz benzo[a]pirenu przekraczały dopuszczalne normy o kilkaset procent. Najgorsza sytuacja panuje na południu kraju, w Śląskiem i Małopolsce. Specjaliści radzą, by nie wychodzić z domu. Czy w ten sposób można się uchronić przed zagrożeniem?

Świeże i czyste powietrze w domu? Sprawdź, jaki oczyszczacz wybrać!

Internauci żartują, że otwierając okna, by przewietrzyć mieszkanie, tak naprawdę wietrzymy zapylone miasta. Nawet we własnych domach nie jesteśmy w stanie uchronić się przed smogiem. Skażone powietrze wnika z zewnątrz do mieszkań i łączy się z innymi zanieczyszczeniami, tworząc bardzo szkodliwą mieszankę. Poza pyłem jakość powietrza obniżają również nagromadzony kurz, roztocza, zarodniki grzybów oraz substancje chemiczne, zawarte np. w farbach, które stopniowo uwalniają się ze ścian. Jednym ze skutecznych sposobów, by uniknąć wdychania groźnych związków chemicznych, są oczyszczacze powietrza.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Działanie oczyszczaczy jest bardzo proste. Zasysają one powietrze z pomieszczeń, odfiltrowują je z zanieczyszczeń i już odkażone, wydmuchują z powrotem. Najważniejszym komponentem każdego urządzenia jest filtr — to właśnie on w głównej mierze odpowiada za jakość oczyszczania. Większość modeli posiada kilkustopniową filtrację powietrza.

Filtry stosowane w odświeżaczach można podzielić na dwie grupy: mechaniczne i chemiczne.

Do flirtów mechanicznych zaliczane są mi.in:
- HEPA (High Efficiency Particulate Air filter — wysokosprawny filtr powietrza) — zatrzymują zanieczyszczenia mechaniczne, czasem mogą się zatykać. Są skuteczne i wydajne (należy je wymieniać co 1-2 lata). Poleca się je dla alergików, należy jednak pamiętać, że nie są w stanie całkowicie wyeliminować drobnoustrojów unoszących się w powietrzu. Występują one w kilku klasach, numerowanych 10-14, które określają skuteczność filtracji powietrza. Im wyższa klasa filtra, tym filtracja jest skuteczniejsza.

- Wstępne są filtrami początkowymi, zamieszczanymi u wlotu instalacji. Służą do wyłapywania cząstek o wyjątkowo dużych rozmiarach.

- HPP filtruje powietrze dzięki zastosowaniu pól magnetycznych.

- Wodne   zatrzymują zanieczyszczenia w wodzie, która musi być często wymieniana. Oczyszczacze z takim filtrem pełnią jednocześnie funkcje nawilżacza powietrza. Niestety, nie jest to rozwiązanie bez wad – należy mieć na uwadze, że w wodzie mogą powstawać zanieczyszczenia mikrobiologiczne.

- Węglowe dzięki zastosowaniu węgla aktywnego oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń gazowych (tlenków azotu, dwutlenku siarki) oraz brzydkich zapachów (np. dymu papierosowego). Szybko się zapychają – należy je wymieniać co ok. 3 miesiące.

- Elektrostatyczne – najpierw jonizują dodatnio cząsteczki zanieczyszczeń zawarte w powietrzu, a następnie zatrzymują je przy użyciu ujemnie naładowanych płytek filtra. Nie zapychają się, są oszczędne i ciche. Niestety, niektóre modele mogą emitować zwiększone dawki toksycznego ozonu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Wśród filtrów chemicznych wyróżnia się m.in.:
- Filtry fotokrystaliczne – pod wpływem światła neutralizują zanieczyszczenia, wydzielając w zamian nieszkodliwe substancje chemiczne. Eliminują także brzydkie zapachy. W porównaniu do mechanicznych odpowiedników są rzadziej spotykane, a przez to – droższe.

- Biofiltry – posiadają włókna nasączone biobójczą substancją, dzięki czemu najlepiej sprawdzają się do eliminowania groźnych drobnoustrojów.

Poza filtrami wiele firm zamieszcza w swoich produktach dodatkowe moduły, np. lampy UV lub jonizatory, które mają uskuteczniać pracę oczyszczaczy. Lampy UV, emitując fale elektromagnetyczne o długości 245 nm, eliminują szkodliwe mikroorganizmy, jonizatory z kolei przeciwdziałają elektrosmogowi i pozostawiają poczucie rześkości „jak po burzy”. Niektóre oczyszczacze wyposażane są w odświeżacze i nawilżacze powietrza. Jeśli decydujemy się na urządzenie 2w1 (oczyszczacz+nawilżacz), sprawdźmy czy funkcje te są odseparowane i mogą być wykonywane oddzielnie. W sytuacji kiedy zmagamy się z kurzem, a wilgotność powietrza znajduje się na odpowiednim poziomie, dodatkowe nawilżanie bardziej zaszkodzi, niż pomoże.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!   

Szukając odpowiedniego urządzenia, zwróćmy uwagę na jego wydajność. Określa ją CADR (Clean Air Delivery Rate), czyli wskaźnik dostawy czystego powietrza. Podaje on ilość powietrza oczyszczonego w ciągu godziny (m3/h) i jest bardziej miarodajny, niż informacja o zalecanej powierzchni pomieszczenia, w którym urządzenie może pracować.

Kolejnym parametrem, który warto sprawdzić to poziom generowanego hałasu. Im niższy, tym wyższy komfort korzystania z urządzenia. Jeśli oczyszczacz pracuje cicho, można go uruchamiać również w nocy, nie będzie wówczas zakłócał snu.

Ważnym parametrem jest także pobór mocy. Oczyszczacze powietrza różnią się miedzy sobą pod względem zużywanej energii. W zależności od marki i modelu mogą znacznie obciążyć rachunek za prąd.

Przegląd przykładowych produktów:

Sharp KC-A40EUWOczyszczacz z funkcją nawilżania, wyposażony w filtry HEPA oraz generator jonów. Zalecana powierzchnia pomieszczenia, w którym urządzenie może pracować to 26 m2, a jego wydajność wynosi 216 m3/h. Poza podstawowymi funkcjami, posiada również tryb pracy automatycznej na podstawie sygnałów z czujników (ma wbudowane czujniki kurzu, temperatury, wilgotności).

Philips AC3256
To urządzenie zawiera filtr wstępny, HEPA oraz węglowy. Zasięg jego działania producent oszacował na 31-95 m2. Wskaźnik CADR wynosi 367 m3/h. Oczyszczacz posiada specjalny czujnik wykrywające drobne cząsteczki PM2,5.

Stadler Form Viktor

Posiada trzystopniowy tryb oczyszczania powietrza. Podobnie jak poprzednik został wyposażony w filtr wstępny, filtr HPP i filtr węglowy. Przepływ powietrza wynosi 200 m3/h. Posiada 5 trybów pracy, w tym: cichy, wolny, turbo.


DeLonghi AC230
Ten model charakteryzuje się sześciostopniową filtracją powietrza. Poza filtrem HEPA oraz węglowym, zastosowano filtr katalityczny z lampą UVC oraz NanoSilver. Urządzenie posiada również jonizator oraz system ciągłej kontroli jakości powietrza. 


Blueair 270E
Oczyszczacz posiada technologię łączącą funkcjonalność flirtów mechanicznych (HEPA i węglowego) z elektrostatycznymi. Maksymalną powierzchnię pomieszczenia, w którym urządzenie może pracować producent wskazał 55 m2. Przepływ powietrza waha się między 100-255 m3/h.


BEURER LR 300
Urządzenie oczyszcza powietrze, wykorzystując trzystopniowy system filtracji, złożony z filtrów wstępnego, HEPA oraz węglowego. Dodatkowo posiada dodatkową funkcję promieniowania UV. Przepływ powietrza, w zależności ot trybu pracy, wynosi 50-200 m3/h.


Venta LW 25
Typ oczyszczacza opartego na pracy filtru wodnego. Do oczyszczania powietrza wykorzystywana jest woda, przepuszczana przez wielopłytowe walce. Wskaźnik przepływu powietrza 210m3/h.


Webber AP9504B
Oczyszcza powietrze w sześciostopniowym systemie filtracji (filtr katalizujący, HEPA, węglowy, antybakteryjny, lampa UV, jonizator). Posiada wbudowany nawilżacz. Jego maksymalna wydajność wynosi 222 m3/h.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również:
Rośliny oczyszczające powietrze z toksyn

Graj razem z nami dla WOŚP! Wesprzyj Orkiestrę na pomagam.interia.pl

Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (4)
joana15

Autor: joana15
Data: 2018-02-28 23:24:50
Ja myślę o wentylacji. Rozmawiałam już w tej sprawie z pracownikami klimamika i wydaje mi się, że to będzie rozsądny wybór. Brak przepływu powietrza fatalnie wpływa na ogólne samopoczucie, a mój mąż dodatkowo jest alergikiem. Odpowiednia wentylacja powinna rozwiązać nasz problem.
anica

Autor: anica
Data: 2017-10-24 23:50:27
Ja mam z philipiaka i ciągnie jak rakieta - oczyszczacza powietrze z kurzu, roztoczy, sierści zwierząt, a dodatkowo w okresie grzewczym z substancji zawartych w smogu.
deboraaa

Autor: deboraaa
Data: 2017-05-29 08:46:06
U nas kiedyś był oczyszczacz powietrza, ale po pewnym czasie miałam wrażenie że wychodzi z niego więcej kurzu. Może to kwestia jego długiego używania. Znaczenie lepiej i na dłużej sprawdza się u nas ozonowanie. Panowie z Airozone przyjeżdżają do nas raz na 5 miesięcy, ozonują mieszkanie i nie ma śladu po roztoczach i bakteriach.
Gienka34

Autor: Gienka34
Data: 2017-03-19 09:40:28
Ja mam oczyszczacz Stadler form Viktor. Super sprzęcior, tani nie był, ale jest bardzo wydajny, działa cicho, nic się nie psuje. Dobry oczyszczacz, nie żadna chińszczyzna.