Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Bielenie drzew w styczniu

To jeden z najważniejszych zabiegów w ogrodzie owocowym. Dzięki bieleniu drzewek dbamy o ich dobry stan i zapobiegamy groźnym dla zdrowia uszkodzeniom kory, które pojawiają się w wyniku nagłych zmian temperatury otoczenia.
Bielenie drzew w styczniu

Niskie, zimowe temperatury powodują przemarzanie drzewek owocowych. Zewnętrznymi objawami uszkodzeń mrozowych są przemarznięcia konarów, pionowe pęknięcia pni i rany zgorzelinowe. Najbardziej sprzyjające warunki ich powstania są w styczniu i lutym. Dlatego też bielenie drzew owocowych należy wykonać nie później niż do połowy stycznia.

Po co bielimy?
Niektórzy twierdzą, iż wapno nakładane na kore drzew ma za zadanie zabić szkodniki, które w niej zimują. Jest to jednak twierdzenie błędne. Głównym założeniem tego zabiegu, jest odbicie promieni słonecznych, tak aby kora mniej nagrzewała się w dzień. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko przemarznięcia jej  w nocy
.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Styczeń w ogrodzie. Przeczytaj >>>

Wielu działkowców popełnia błąd polegający na bieleniu kory w marcu lub kwietniu. Jest to zdecydowanie za późno. Bielimy przed nastaniem zimy, a nie po jej zakończeniu. Na powstawanie ran zgorzelinowych najbardziej wrażliwe są jabłonie, śliwy i czereśnie, zwłaszcza szczepione na wysokim pniu. Nie zapominajmy także o bieleniu krzewów owocowych. Są one mniej odporne na mróz niż grusze, wiśnie czy jabłonie, które zniosą temperatury -20-30 st. C.

Czym bielić?
Do zabiegu bielenia używa się mleka wapiennego. Najlepiej przygotować mieszankę wapna rozpuszczonego w wodzie (około 2 kg na 10 l wody) z dodatkiem gliny, która zapobiegnie spłukiwaniu wapna przez deszcz. Mieszankę nakładamy pędzlem malarskim z miękkim włosiem. Południową stronę pni oraz grube konary pomalujmy nieco wyżej. Od tej strony pnie drzew nagrzewają się najsilniej, przez co w tych miejscach są najbardziej narażone na wystąpienie ran zgorzelinowych.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Jeśli nie mamy możliwości bielenia drzew, możemy owinąć pnie białym papierem lub słomą. To ochroni nasze rośliny nie tylko przed pęknięciami, ale również przed dzikimi zwierzętami.

Barbara Machalska – Cyran Deccoria.pl

Nasz ekspert opowiada o roślinach cebulowych Przeczytaj »

  KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘC NASZYCH UŻYTKOWNIKÓW »


Ptasia stołówka - jak, kiedy i czym dokarmiać ptaki w zimowym ogrodzie?

Pierwsze kwiaty na balkonie >>>

Nowalijki z własnej skrzynki. Jak sadzić warzywa na balkonie? >>>

Wiosenny balkon – jakie kwiaty wybrać? >>>

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.