Jeżeli w okresie wiosenno- letnim, zauważamy zahamowanie wzrostu (lub ogólnego rozwoju) wówczas należy zastosować odpowiedni nawóz. Ponadto kwiaty należy obserwować, ponieważ mogą pojawić się na nich liczne choroby. Tak jak w przypadku ludzi, wcześnie wykryte i leczone w odpowiedni sposób stają się niegroźne.
Kwiaty naszych Uzytkowników. Zobacz!
Do chorób najczęściej występujących zaliczamy:
Fuzarioza naczyniowa
Objawia się poprzez zahamowanie wzrostu rośliny, żółknięcie i więdnięcie liści oraz bulw. Stan ten wywołany jest nadmiernym podlewaniem rośliny. Najczęściej atakuje takie gatunki jak: asparagus, cyklamen, nolina i chryzantemy.
Aby zwalczyć chorobą przede wszystkim należy ograniczyc polewanie, usunąć porażone liści i zastosować preparat Roval Flo 255 S.C, lub Sufran SC.
Alternarioza/ Plamistość liści.
Mamy z nią do czynienia, jeżeli na liściach pojawiają się okrągłe ciemnobrązowe, otoczone obwódką, plamy o średnicy ok. 1cm. Plamy te łączą się ze sobą i prowadzą do całkowitego zamierania liści. Przyczyną są zazwyczaj nieprawidłowo dobrane warunki glebowo- klimatyczne. Alternarioza najczęściej pojawia się na paprociach, pelargoniach, poinsecji, szeflerze oraz starcu. Aby jej zapobiec stosujemy preparat Bravo 500 SC lub Penncozeb WP.
Fytoftoroza
W przypadku tej choroby, roślina nie rośnie a u podstawy pojawiają się brązowe tkanki, ewidentnie widać zanik naturalnej barwy. Do takiego stanu dochodzi na skutek zbyt wilgotnego podłoża, zastoju wody oraz chłodnego podłoża. Na fytoftoroze chorują najczęściej: azalie, draceny, fiołki i skrzydło kwiaty. By jej uniknąć, należy podlewać wodą odstaną o temperaturze pokojowej. Uszkodzone części usuwamy. Należy również zastosować preparaty: Bravo 500 SC, Previcur 607 SL ewentualnie Bioczos BR.
Maja w Ogrodzie o fytoftyrozie w ogrodzie
Szara pleśń
Szara, puszysta powłoka, pyląca przy silniejszym powiewie to właśnie szara pleśń. Porażone części rośliny ciemnieją i bardzo szybko obumierają. Przyczyną tej choroby jest zbyt wysoka wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym znajduje się roślina. Porażone zostają najczęściej: begonia, bluszcz, cyklamen, dizygoteka, fikus, filodendron, dracena, kalanchoe i paprocie. Należy przede wszystkim usunąć chore części rośliny, dużo wietrzyć i podlewać tylko o poranku. Dla polepszenia efektu należy również zastosować preparat: Biokichol 020 PC lub Sumilex 500SC.
Pamiętajmy, aby nasze rośliny nie chorowały należy podlewać je wodą o temperaturze pokojowej. Natomiast w okresie wzrostu stosujemy specjalne nawozy do roślin doniczkowych. Nie zapomnijmy również o konieczności przesadzania kwiatów z chwilą kiedy donice okazują się za małe.
Zobacz także galerię: KWIATY DOMOWE
Barbara Machalska - Cyran/ Deccoria.pl
Fot. Materiały prasowe