Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Choroby kwiatów domowych. Wylecz je skutecznie cz.1

Wspaniałą dekorację naszych mieszkań stanowią rośliny doniczkowe. Ich piękno potęgują odpowiednio dobrane donice i kosze. To bardzo istotny element, ponieważ nawet najsprawniej wypielęgnowany kwiat, nie odda w pełni swojego uroku jeżeli będzie rósł w starej i zaniedbanej donicy. Jednak, żeby roślina mogła cieszyć nasze oko musi być również w pełni zdrowa. Niestety kwiaty domowe również chorują.
Choroby kwiatów domowych. Wylecz je skutecznie cz.1

Jeżeli w okresie wiosenno- letnim, zauważamy zahamowanie wzrostu (lub ogólnego rozwoju) wówczas należy zastosować odpowiedni nawóz. Ponadto kwiaty należy obserwować, ponieważ mogą pojawić się na nich liczne choroby. Tak jak w przypadku ludzi, wcześnie wykryte i leczone w odpowiedni sposób stają się niegroźne.

Kwiaty naszych Uzytkowników. Zobacz!

madzia82r

anna12126

mjon

Do chorób najczęściej występujących zaliczamy:

Fuzarioza naczyniowa

Objawia się poprzez zahamowanie wzrostu rośliny, żółknięcie i więdnięcie liści oraz bulw. Stan ten wywołany jest nadmiernym podlewaniem rośliny. Najczęściej atakuje takie gatunki jak: asparagus, cyklamen, nolina i chryzantemy.
Aby zwalczyć chorobą przede wszystkim należy ograniczyc polewanie, usunąć porażone liści i zastosować preparat Roval Flo 255 S.C, lub Sufran SC.



Alternarioza/ Plamistość liści.
Mamy z nią do czynienia, jeżeli na liściach pojawiają się okrągłe ciemnobrązowe, otoczone obwódką, plamy o średnicy ok. 1cm. Plamy te łączą się ze sobą i prowadzą do całkowitego zamierania liści. Przyczyną są zazwyczaj nieprawidłowo dobrane warunki glebowo- klimatyczne. Alternarioza najczęściej pojawia się na paprociach, pelargoniach, poinsecji, szeflerze oraz starcu. Aby jej zapobiec stosujemy preparat Bravo 500 SC lub Penncozeb WP.



Fytoftoroza
W przypadku tej choroby, roślina nie rośnie a u podstawy pojawiają się brązowe tkanki, ewidentnie widać zanik naturalnej barwy. Do takiego stanu dochodzi na skutek zbyt wilgotnego podłoża, zastoju wody oraz chłodnego podłoża. Na fytoftoroze chorują najczęściej: azalie, draceny, fiołki i skrzydło kwiaty. By jej uniknąć, należy podlewać wodą odstaną o temperaturze pokojowej. Uszkodzone części usuwamy. Należy również zastosować preparaty: Bravo 500 SC, Previcur 607 SL ewentualnie Bioczos BR.


  Maja w Ogrodzie o fytoftyrozie w ogrodzie

Szara pleśń

Szara, puszysta powłoka, pyląca przy silniejszym powiewie to właśnie szara pleśń. Porażone części rośliny ciemnieją i bardzo szybko obumierają. Przyczyną tej choroby jest zbyt wysoka wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym znajduje się roślina. Porażone zostają najczęściej: begonia, bluszcz, cyklamen, dizygoteka, fikus, filodendron, dracena, kalanchoe i paprocie. Należy przede wszystkim usunąć chore części rośliny, dużo wietrzyć i podlewać tylko o poranku. Dla polepszenia efektu należy również zastosować preparat: Biokichol 020 PC lub Sumilex 500SC.

Pamiętajmy, aby nasze rośliny nie chorowały należy podlewać je wodą o temperaturze pokojowej. Natomiast w okresie wzrostu stosujemy specjalne nawozy do roślin doniczkowych. Nie zapomnijmy również o konieczności przesadzania kwiatów z chwilą kiedy donice okazują się za małe.

Zobacz także galerię: KWIATY DOMOWE

Barbara Machalska - Cyran/ Deccoria.pl

Fot. Materiały prasowe

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.