Warunki uprawy
Pigwa uwielbia podłoże żyzne, zdrenowane o lekko kwaśnym odczynie. Dlatego też najczęściej rośnie w lasach oraz na górskich zboczach. Roślina ta zakwita w czerwcu, jej kwiaty mają bardzo silną i przyjemną woń. Owoce pojawiają się w październiku. Po zerwaniu, zanim zaczniemy przygotowywać z nich pyszne przetwory, powinny kilka dni poleżeć na parapecie. Aby zapewnić pigwie odpowiednie warunki do wzrostu i prawidłowego, zdrowego owocowania, powinniśmy zadbać, aby jej podłoże było żyzne i próchnicze.
Gleba powinna mieć o lekko kwaśny odczyn. Pigwa ma bardzo krótki i płytko osadzony system korzeniowy, dlatego łatwy dostęp do wody gruntowej jest niezbędny.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Fot. Wikipedia
Ogromnym walorem dekoracyjnym pigwy są kwiaty, a późnym latem oraz jesienią, na jej krzewach pojawiają się piękne, żółte owoce. Jeżeli ich nie zbierzemy, pozostaną na pędach przez całą zimę. Krzewy pigwy doskonale sprawdzają się jako formy żywopłotowe. Drzewka należy sadzić w rzędzie w odstępach około 60cm. Co roku pędy przycinamy, a cały pokrój formujemy. Dzięki temu pigwa będzie słabiej owocować, jednak stworzy oryginalny żywopłot już po 2-3 latach.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Pigwa w medycynie
Preparaty sporządzone na bazie pigwy, wykazują działanie: kojące, odmładzające, powlekające oraz rozmiękczające. Stosuje się je również w postaci naparów podczas stanów zapalnych jamy ustnej, gardła i żołądka jak również stanów zapalnych spojówek, odmrożeń, hemoroidów i zajadów. Pigwa wzmacnia odporność organizmu i regeneruje wątrobę. Spożywanie maceratu wykonanego na bazie nasion owoców niweluje przykre dolegliwości związane z ze zgagą i refluksem. W stanie surowym owoce obfitują w pektyny, które wykazują działanie przeciwnowotworowe.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!