Rośliny domowe

Jakie cytrusy można uprawiać w domu?

Słodki smak, apetyczny zapach i piękny wygląd. Wszystko to mają w sobie cytrusy, które kojarzą nam się ze słonecznym latem, ale również pozwalają przetrwać zimę bez przeziębień. Jak wyhodować je na parapecie?

Jakie cytrusy można uprawiać w domu?
Cytrusy są słodkie, soczyste, pachnące, ale również dekoracyjne. W okresie jesienno – zimowym dostarczają nam witamin, które pomagają zwalczać przeziębienia. Drzewka cytrusowe stanowią też ozdobę wnętrz. Ich błyszczące listki i kwiaty wprowadzają powiew orientu, a długo utrzymujące się owoce cieszą oko.
 
Na szczęście nie musimy jechać w daleką podróż, by skosztować świeżych cytryn, pomarańczy czy grejpfrutów. Również w kraju o takim klimacie jak Polska możemy pozwolić sobie na domową hodowlę owoców. Jak? Przedstawiamy listę cytrusów, które można mieć na co dzień – w doniczce.

Drzewka owoców cytrusowych, które możemy hodować w domowej oranżerii osiągają około 2,5 metra wysokości. W okresie letnim możemy przenieść je do ogrodu czy na balkon. Kiedy jednak temperatury spadają, rośliny te muszą znaleźć się w cieplejszym miejscu. Szukając w domu odpowiedniego miejsca dla naszego drzewka, należy pamiętać o odpowiednim natężeniu światła. Rośliny tego typu potrzebują przede wszystkim światła dziennego, a więc najlepsza będzie południowa lub zachodnia część domu. Trzeba też zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza, ponieważ cytrusy nie lubią miejsc suchych. Najprostszą metodą jest skrapianie liści wodą. Ograniczać trzeba jednak samo podlewanie. Ziemia powinna być lekko wilgotna, ale nigdy mokra.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Aby roślina lepiej rosła i miała zapewnione wszystkie składniki odżywcze, używamy wieloskładniowego nawozu dostępnego w sklepach ogrodniczych. Nawozu używamy jednak tylko w okresie od marca do września. Później roślina wchodzi w okres spoczynku, który trwa do lutego. W tym czasie drzewko powinno się znajdować w nieco chłodniejszym miejscu. Należy ograniczyć podlewanie i zupełnie odstawić nawozy. Warto pamiętać o przycinaniu drzewka. Pobudzi to wzrost, a także pozwoli nam na osiągnięcie ładnego kształtu rośliny.

Skoro wiemy już na czym polega pielęgnacja, musimy wybrać roślinę. Na rynku powszechnie dostępne są sadzonki drzewka cytrynowego. Kupienie sadzonki jest lepszym pomysłem od wysadzania nasion z owocu. Drzewko z nasiona szybko wyrasta, ale pierwszych owoców możemy spodziewać się nawet po kilkunastu latach. W przypadku roślin z sadzonek, pierwsze owoce powinny pojawić się po około dwóch latach. 
 
CYTRYNA
Najpopularniejszym cytrusem jest oczywiście cytryna. Kwiaty drzewka cytrynowego są białe i intensywnie pachną. Wbrew ogólnemu przekonaniu, właściwym kolorem owoców drzewka cytrynowego jest biel. Żółte owoce, których używamy, to owoce przejrzałe. Najczęściej owoce i kwiaty występują na roślinie jednocześnie.
 

POMARAŃCZE
Innymi cytrusami są pomarańcze. Owoce te wyhodowane w domowych warunkach nie są tak duże i słodkie jak te, znane nam ze sklepów. Kwiaty szybko pojawiają się na drzewku, wkrótce potem  zawiązują się owoce. Długo dojrzewają, ale samo drzewko z owocami jest niesamowitą dekoracją, gdy za oknem jest zimo i śnieżnie.
 
 
MANDARYNKI I KLEMENTYNKI
W domowej oranżerii możemy również uprawiać mandarynki. Zarówno owoce, jak i liście są mniejsze od tych z drzewka pomarańczowego. Roślina rośnie powoli.
 
Spokrewnioną z mandarynką jest klementynka. Jej owoce często mylone są ze znanymi nam mandarynkami, jednak wyraźnie różnią się smakiem i zapachem. Uprawa klementynek nie różni się jednak od uprawy drzewka mandarynek.
 

GREJPFRUT
Innym cytrusem jest grejpfrut, którego najpopularniejsze są trzy odmiany: czerwony, żółty i zielony. Drzewka są duże, w domowych warunkach mogą osiągnąć nawet 3 – 4 metry. Owoce są duże i ciężkie, więc drzewko nie poradzi sobie z utrzymaniem zbyt wielu owoców. Warto zaznaczyć, że owoc grejpfruta nie musi być wcale gorzki. Najbardziej gorzki jest grejpfrut czerwony, a w szczególności biała błona znajdująca się między skórką a miąższem. Można ją usunąć, ale warto wiedzieć, że wraz ze skórką pozbywamy się szeregu cennych witamin.

Owoce cytrusowe, które otrzymamy z domowych zbiorów nigdy nie są tak duże i soczyste jak te sprowadzane z cieplejszych stron świata. Warto jednak pokusić się o własną hodowlę. W przypadku naszych domowych zbiorów możemy być pewni, że owoce nie są podsypywane chemicznymi nawozami. Co więcej, zapewniamy naszym wnętrzom naturalną ozdobę.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.