Najlepsze kwiaty do pokoju dziecka
Begonia – ma piękne kwiaty w różnych barwach, oraz urokliwe, sercowate liście.
Chryzantema – jest dostępna w licznych odmianach i różnych kolorach kwiatów. Bajkowe wzory, które przybierają kwiaty doskonale działają na dziecięcą wyobraźnię.
Gerbera – dzieci często myślą, że są to duże stokrotki.
Muchołówka – to roślina, która łowi owady. Umieszczając ten kwiat w pokoju dziecka fundujemy mu twórczą lekcję biologii.
Róża – szczególnie pięknie będzie się prezentowała w pokoju dziewczynki. Róże doniczkowe można dowolnie formować, by nadać im pożądany kształt.
Jakie rośliny dla dzieci do 3-6 lat
W pokoju małych dzieci nie powinno się umieszczać roślin kłujących lub takich, które zawierają szkodliwe substancje. Dzieci mogą je włożyć do buzi i zwyczajnie się zatruć.
Do pokoju dziecka, które dopiero zaczyna poznawać świat, idealna będzie zielistka lub trzykrotka. To rośliny, które nie kwitną, ale mają ładne, pasiaste listki.
Rośliny dla dzieci powyżej 6 lat
Wybierając rośliny do pokoju starszych dzieci nie musisz się martwić zatruciem, ponieważ dzieci w tym wieku są bardziej rozsądne.
Dobrym pomysłem jest zaangażowanie dziecka w wybór rośliny. Wspólnie podejmijcie tę decyzję, możecie też wybrać imię dla roślinki i zachęcić malucha, by sam ją podlewał i dbał o nią dzień po dniu.
Trujące rośliny, które nie powinny znaleźć się w pokoju dziecka
Bluszcz pospolity – zjedzenie liści, owoców lub pędów wywołuje gorączkę, pieczenie gardła, wysypkę czy konwulsje. Najwięcej trujących właściwości ma sok z bluszczu.
Fiołek alpejski – zjedzenie go powoduje biegunkę, wymioty, bóle żołądka, zawroty głowy, drgawki i pocenie się.
Oleander – zjedzenie pędów, liści i kwiatów wywołuje nudności, wymioty, biegunkę lub spowolnienie rytmu serca.
Pierwiosnek kubkowaty – jeśli Twoje dziecko jest uczulone na priminę, to ta roślina może powodować wysypkę i stan zapalny skóry.
Skrzydłokwiat, zroślicha, rafinodofora, monstera, filodendron, difenbachia - zjedzenie pędów i liści tych roślin powoduje podrażnienie błon śluzowych, jamy ustnej i przewodu pokarmowego.
Wilczomlecze – zjedzenie pędów czy liści powoduje wymioty i biegunkę. Sok może dodatkowo podrażniać skórę i spojówki.
Ciekawostki
1. Jeśli Twoje dziecko jest uczulone na grzyby lub pleśń unikaj storczyków.
2. W pokoju dziecięcym świetnie sprawdzają się kaktusy, bo nie wymagają częstego podlewania, a w nocy wydzielają tlen.
3. Do pokojów dziecięcych polecamy takie rośliny jak stokrotki, bratki, nasturcje, jeżówkę i liliowce, ponieważ dzieci będą czerpać ogromną radość obserwując ich kwitnienie.
Agnieszka Śliwińska/Deccoria.pl