Kalendarz ogrodnika: styczeń. Jakie prace wykonać w tym miesiącu?

Data publikacji: 2017-01-09 11:00:00

Styczeń to statystycznie najzimniejszy miesiąc w roku, obok grudnia, również najciemniejszy. Dla wielu ogrodników stanowi on jednak rozgrzewkę przed zbliżającym się sezonem.

Kalendarz ogrodnika: styczeń. Jakie prace wykonać w tym miesiącu?

PODOBNIE JAK W GRUDNIU
Sprawdzamy okrycia zimowe, poprawiamy naderwane fragmenty. Jeżeli na zewnątrz nie ma śniegu, dobrze jest dodatkowo okrywać igliwiem korzenie roślin najbardziej wrażliwych na mrozy.

Jeśli śnieg spadł na niezamarzniętą glebę i długo zalega na trawniku – należy go odgarnąć, aby zabezpieczyć darń przed powstaniem poważnej choroby (pleśni śniegowej). Nadmiar śniegu z trawnika lub ścieżek dobrze jest magazynować pod drzewami i krzewami, a także na rabatach bylinowych. Zabezpieczy to rośliny przed przemarznięciem.
Przy braku opadów i temperaturze powyżej zera pamiętajmy o podlewaniu roślin zimozielonych, a szczególnie tych w pojemnikach.  Pamiętajmy o naszych skrzydlatych przyjaciołach – dokarmiajmy ptaki w naszym ogrodzie szczególnie w mroźny czas.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Styczeń to miesiąc na pobieranie sadzonek drzew i krzewów owocowych i ozdobnych.  Sadzonki przygotowujemy z pędów o grubości 5-8 mm, dzielimy je na 20 cm kawałki – tuż nad i pod pąkiem i w pęczkach układamy w wilgotnym piasku. Wiosną sadzonki umieszcza się w wilgotnej i przepuszczalnej ziemi i okrywa folią.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

SAD I WARZYWNIK
Usuwamy zasuszone owoce, które pozostały na gałęziach – tzw. mumie, które mogą stać się źródłem chorób grzybowych w następnym sezonie wegetacyjnym. Pod koniec miesiąca można już rozpocząć pierwsze cięcie jabłoni, aktinidii, jagody kamczackiej i winorośli. Aby ograniczyć porażenie roślin przez choroby grzybowe – cięcie przeprowadzamy w słoneczne i ciepłe dni. Jeśli nie ma śniegu,
słomą lub gałęziami świerkowymi przykrywamy truskawki.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

SIEW
W styczniu możemy zabrać się za siew zimotrwałych bylin tj. goryczka, miłęk, pełnik. Wysiewamy je do doniczek, które mogą stać w ogrodzie, gdyż są to rośliny kiełkujące w niskich temperaturach i niestraszne im mrozy. To dobry miesiąc na przeprowadzenie próby kiełkowania nasion, które pozostały nam z zeszłego sezonu. Na talerzyku z wilgotną bibułą lub watę rozsypujemy nasiona, jeśli wykiełkują w ok. 70 % lub więcej – możemy wysiać je w nadchodzącym sezonie. Rozpoczynamy także pierwsze siewy warzyw tj. rzodkiewka, por i seler na wiosenną rozsadę, a do domowych skrzyneczek możemy wysadzić pietruszkę i cebulkę.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!ORGANIZACJA
Przed nawałem wiosennych prac ogrodowych, kto jeszcze nie zrobił tego wcześniej, powinien zrobić porządki w narzędziach ogrodniczych oraz sporządzić listę tego, co będzie potrzebne na następny sezon. Styczniowe zakupy takich przyborów ogrodniczych oraz nawozów i środków ochrony roślin, a także nasion to gwarancja oszczędności. To również dobry miesiąc na zaplanowanie zmian w ogrodzie, tworzenie planów nowych nasadzeń i reorganizację istniejących.

Patrycja Lipiec

Przeczytaj więcej:

Ptasia stołówka - jak, kiedy i czym dokarmiać ptaki w zimowym ogrodzie? >>>

Pierwsze kwiaty na balkonie >>>

Bielenie drzew w styczniu>>>

Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy