Porady ogrodnicze

Ptasia stołówka - jak, kiedy i czym dokarmiać ptaki w zimowym ogrodzie?

Ptaki są naszymi dużymi sprzymierzeńcami w ogrodzie. Pomagają nam w walce z wieloma upartymi i trudnymi szkodnikami. Umilają wiosenne i letnie poranki swoim wesołym śpiewem, uczą najmłodszych żyć w zgodzie z przyrodą. Zima to dla nich trudny czas i choć w tym roku jest ona dosyć łaskawa, to warto dowiedzieć się, jak wspomóc naszych skrzydlatych przyjaciół w mroźne dni.
Ptasia stołówka - jak, kiedy i czym dokarmiać ptaki w zimowym ogrodzie?

ROŚLINY
Rośliny, które sprzyjają ptakom, można podzielić na gatunki, które dają im schronienie oraz są dla nich pokarmem. Zarówno jedne, jak i drugie warto posadzić w naszym ogrodzie. Ptaki uwielbiają chować się wśród gałęzi takich gatunków jak: sosny, świerki, jodły, berberysy, modrzewie, ogniki czy ligustry. Dzięki swoim gęstym gałęziom, kolcom lub szpilkom, gatunki te stanowią ochronę przed drapieżnikami. Świetnie, jeśli rośliny są posadzone w grupach lub w formie żywopłotowej.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Rośliny, które przetrwają zimę na balkonie. Kliknij >>>

Gatunki, którymi żywią się ptaki to np. owocodajne rokitniki, ognik, berberys, jarzębina, bez czarny, czeremcha, cis, głóg, ligustr, tarnina, winobluszcz, pigwowiec, irga, kalina. Te zaś o atrakcyjnych dla ptaków nasionach to przede wszystkim: słonecznik, leszczyna, krwawnik, bylica, tasznik, mniszek, róże.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Jeśli choć kilka z tych gatunków mamy w swoim ogrodzie, możemy być pewni, że prędzej czy później zawitają do nas ptaki. Jednak może być to niewystarczające, kiedy w połowie zimy wszystkie nasze ogrodowe zapasy zostaną przez ptaki wyjedzone, a zmarznięta na kość ziemia, lub zasypane śniegiem rabaty nie będą już taką kolorową stołówką. Wtedy z pomocą powinnyśmy przyjść właśnie my.

DOKARMIANIE

Wciąż trwa dyskusja, czy ptaki powinno się dokarmiać. Jedni uważają, że dokarmianie oducza zwierzęta samodzielności, inni zaś zauważają, że dokarmianie to nasz obowiązek, gdyż z powodu działalności człowieka niszczone są naturalne, ptasie siedliska. Dla niezdecydowanych kompromis – dokarmiajmy, ale mądrze i bezpiecznie dla ptaków.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Dokarmianie ptaków. Kliknij >>>

Miejsce do karmienia powinno być dla ptaków bezpieczne, najlepiej odizolowane od kotów. Raczej ciche, spokojne, bez przeciągów i silnych wiatrów. Ptaki dobrze jest dokarmiać w zadaszonym karmniku, który należy od czasu do czasu wyczyścić, dzięki temu chronimy zwierzęta przed chorobami pasożytniczymi i nieświeżym pożywieniem.  Oprócz karmy dobrze umieszczać tam także czystą wodę. Nie podajemy resztek ze stołu, gdyż mogą one zaszkodzić. Jeżeli już raz zaczniemy dokarmiać ptaki w naszym ogrodzie, należy kontynuować tę czynność, ponieważ nasi ptasi przyjaciele przyzwyczajają się do miejsca, gdzie mogą zdobyć żywność. Skład karmy możemy komponować sami z nasion, ziaren i suszonych owoców, lub kupić gotowe mieszanki przeznaczone do dokarmiania. Skład karmy powinien być w dużym stopniu  dostosowany do tego, jakie gatunki odwiedzają nasz karmnik.

MIĘKKOJADY (np. drozdy) lubią przede wszystkim siekane owoce: jabłka, gruszki, cytrusy, rodzynki, owoce dzikiej róży, jarzębiny, głog. Można im również podawać smalec oraz mieszankę zbóż, kasz i ryżu.
KRUKOWATE (sroki, wrony, kawki i gawrony) uwielbiają mieszanki ziaren z kaszami, ryżem oraz kawałkami chleba, lubią też słoninę.
ŁUSZCZAKI (m.in. wróbel, szczygieł, gil i czyż lubią drobne ziarna maku, lnu, dyni, słonecznika owsa oraz siekane orzech włoskie. Jedzą też kaszę, obierki z jabłek i pieczywo.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Dla wszystkich ptaków świetnym pokarmem są tłuste nasiona lnu i słonecznika, a dla tych gatunków, które do prawidłowego rozwoju i życia potrzebują wysokokalorycznych tłuszczów, gdyż odżywiają się głównie małymi zwierzętami, a nie nasionami (sikorki, kowaliki) najlepszym pokarmem jest słonina, smalec oraz mielone, surowe lub gotowane mięso. Ale uwaga, musi to być zawsze świeże (np. słonina nie powinna wisieć dłużej niż dwa tygodnie).

mgr inż. Patrycja Lipiec


Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.