Ptasia stołówka - jak, kiedy i czym dokarmiać ptaki w zimowym ogrodzie?

Data publikacji: 2016-01-02 12:00:00

Ptaki są naszymi dużymi sprzymierzeńcami w ogrodzie. Pomagają nam w walce z wieloma upartymi i trudnymi szkodnikami. Umilają wiosenne i letnie poranki swoim wesołym śpiewem, uczą najmłodszych żyć w zgodzie z przyrodą. Zima to dla nich trudny czas i choć w tym roku jest ona dosyć łaskawa, to warto dowiedzieć się, jak wspomóc naszych skrzydlatych przyjaciół w mroźne dni.

Ptasia stołówka - jak, kiedy i czym dokarmiać ptaki w zimowym ogrodzie?

ROŚLINY
Rośliny, które sprzyjają ptakom, można podzielić na gatunki, które dają im schronienie oraz są dla nich pokarmem. Zarówno jedne, jak i drugie warto posadzić w naszym ogrodzie. Ptaki uwielbiają chować się wśród gałęzi takich gatunków jak: sosny, świerki, jodły, berberysy, modrzewie, ogniki czy ligustry. Dzięki swoim gęstym gałęziom, kolcom lub szpilkom, gatunki te stanowią ochronę przed drapieżnikami. Świetnie, jeśli rośliny są posadzone w grupach lub w formie żywopłotowej.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Rośliny, które przetrwają zimę na balkonie. Kliknij >>>

Gatunki, którymi żywią się ptaki to np. owocodajne rokitniki, ognik, berberys, jarzębina, bez czarny, czeremcha, cis, głóg, ligustr, tarnina, winobluszcz, pigwowiec, irga, kalina. Te zaś o atrakcyjnych dla ptaków nasionach to przede wszystkim: słonecznik, leszczyna, krwawnik, bylica, tasznik, mniszek, róże.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Jeśli choć kilka z tych gatunków mamy w swoim ogrodzie, możemy być pewni, że prędzej czy później zawitają do nas ptaki. Jednak może być to niewystarczające, kiedy w połowie zimy wszystkie nasze ogrodowe zapasy zostaną przez ptaki wyjedzone, a zmarznięta na kość ziemia, lub zasypane śniegiem rabaty nie będą już taką kolorową stołówką. Wtedy z pomocą powinnyśmy przyjść właśnie my.

DOKARMIANIE

Wciąż trwa dyskusja, czy ptaki powinno się dokarmiać. Jedni uważają, że dokarmianie oducza zwierzęta samodzielności, inni zaś zauważają, że dokarmianie to nasz obowiązek, gdyż z powodu działalności człowieka niszczone są naturalne, ptasie siedliska. Dla niezdecydowanych kompromis – dokarmiajmy, ale mądrze i bezpiecznie dla ptaków.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Dokarmianie ptaków. Kliknij >>>

Miejsce do karmienia powinno być dla ptaków bezpieczne, najlepiej odizolowane od kotów. Raczej ciche, spokojne, bez przeciągów i silnych wiatrów. Ptaki dobrze jest dokarmiać w zadaszonym karmniku, który należy od czasu do czasu wyczyścić, dzięki temu chronimy zwierzęta przed chorobami pasożytniczymi i nieświeżym pożywieniem.  Oprócz karmy dobrze umieszczać tam także czystą wodę. Nie podajemy resztek ze stołu, gdyż mogą one zaszkodzić. Jeżeli już raz zaczniemy dokarmiać ptaki w naszym ogrodzie, należy kontynuować tę czynność, ponieważ nasi ptasi przyjaciele przyzwyczajają się do miejsca, gdzie mogą zdobyć żywność. Skład karmy możemy komponować sami z nasion, ziaren i suszonych owoców, lub kupić gotowe mieszanki przeznaczone do dokarmiania. Skład karmy powinien być w dużym stopniu  dostosowany do tego, jakie gatunki odwiedzają nasz karmnik.

MIĘKKOJADY (np. drozdy) lubią przede wszystkim siekane owoce: jabłka, gruszki, cytrusy, rodzynki, owoce dzikiej róży, jarzębiny, głog. Można im również podawać smalec oraz mieszankę zbóż, kasz i ryżu.
KRUKOWATE (sroki, wrony, kawki i gawrony) uwielbiają mieszanki ziaren z kaszami, ryżem oraz kawałkami chleba, lubią też słoninę.
ŁUSZCZAKI (m.in. wróbel, szczygieł, gil i czyż lubią drobne ziarna maku, lnu, dyni, słonecznika owsa oraz siekane orzech włoskie. Jedzą też kaszę, obierki z jabłek i pieczywo.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Dla wszystkich ptaków świetnym pokarmem są tłuste nasiona lnu i słonecznika, a dla tych gatunków, które do prawidłowego rozwoju i życia potrzebują wysokokalorycznych tłuszczów, gdyż odżywiają się głównie małymi zwierzętami, a nie nasionami (sikorki, kowaliki) najlepszym pokarmem jest słonina, smalec oraz mielone, surowe lub gotowane mięso. Ale uwaga, musi to być zawsze świeże (np. słonina nie powinna wisieć dłużej niż dwa tygodnie).

mgr inż. Patrycja Lipiec


Suma punktów: 6

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (4)
Victoria11

Autor: Victoria11
Data: 2017-10-10 09:04:48
Cudowne jest to uczucie wiedząc, że pomagasz bezbronnym zwierzętom, a tym bardziej gdy rano wstajesz i widzisz, że z dnia na dzień jest ich coraz więcej. Nie mogę się już doczekać nadchodzącej zimy, robię już nawet pomału zapasy w słoneczniku i różnych ziarnach. Ostatnio znalazłam gotową już mieszankę ptasia biesiada. Wygląda dość sensownie. Zimą ją na pewno sprawdzę czy takiego samego zdania będą ptaki :)
BeatB

Autor: BeatB
Data: 2016-01-04 13:20:22
Nigdy nie dajemy ptakom chleba,bułek ( pieczywa ). Zawiera sól, która zabija ptaki.
KuottAjaa

Autor: KuottAjaa
Data: 2016-01-01 15:17:02
a i dzieki za artykul
ps zdjecie robinka aka rudzika piekne
to jeden z najsliczniejszych ptyniaczkow :DDDD
KuottAjaa

Autor: KuottAjaa
Data: 2016-01-01 15:15:10
ptaski som piekne, fajnie im budki zrobic i wiesnac od czasu do czasu, ja w tym roku obralem sobie park w miescie i tam wieszam, ogolem 100 tu i tam az na kazdym drzewie bedzie jedna, pozdrowienia dla wszystkich innych budkotworcow!!!