U nas również coraz częściej sięga się po gałązki ostrokrzewu komponując dekoracje i stroiki świąteczne. Podobno istnieje nawet terapia ostrokrzewem, którego ekstrakt działa na negatywne emocje. Terapia taka pomaga rozwijać bezinteresowną dobroć w stosunku do innych i współczucie. Pozwala osiągnąć większe rozluźnienie. Najbardziej znanym egzemplarzem ostrokrzewu w Polsce jest ponad stuletnie drzewo o wysokości 11 m, rosnące w Kamieniu Pomorskim (woj. Zachodniopomorskie).
Roślina wyjątkowa
W krajach śródziemnomorskich ostrokrzew uprawiano już w czasach starożytnych – był on przedmiotem kultu wielu religii, zawsze symbolizował energię. Był świętym drzewem Saturna i Marsa, związanym z żywiołem ognia, był poświęcony celtyckiemu bogu światła - Lugowi oraz bogini obfitości, którą nazywano Habondia. Jest jednym z dziewięciu świętych drzew używanych do palenia rytualnych ognisk celtyckich. Z jego gałązek wyrabiało się również włócznie. Ciekawostką jest również fakt, że różdżka Harry’ego Pottera także wykonana jest z drzewa ostrokrzewu.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Zarówno liście, kora i owoce w formie świeżej i suszonej wykorzystywano w medycynie ludowej. Leczono nimi takie dolegliwości jak: katar, zapalenie opłucnej, stany gorączkowe, reumatyzm. Liście ostrokrzewów rosnących w lasach są zimą cenną paszą dla saren i jeleni.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Na czym polega fenomen Harrego Pottera? Kliknij!
Uprawa i zastosowanie
Jeżeli chcesz uprawiać ostrokrzew w swoim ogrodzie, pamiętaj, że stanowisko dla tego krzewu powinno być zaciszne, osłonięte od wiatru i spokojne. Nie ma większego znaczenia czy będzie tam półcień, czy słońce – z tym jednak uważaj, ponieważ całodniowe działania prażącego słońca latem, może powodować poparzenie skórzastych, zimozielonych liści. Zadbajmy o dużą wilgotność powietrza i stale wilgotne podłoże. Nie można jednak doprowadzić do zalania rośliny, ponieważ spowoduje to zgnicie korzeni. Warto natomiast obficiej podlać ostrokrzewy przed nastaniem mrozów. Ze względu na wrażliwość na niskie temperatury korzystniej jest sadzić rośliny wiosną. Na zimę warto krzew osłonić włókniną. Do ciekawych odmian tego gatunku ostrokrzewu należą: ‘Alaska’, ‘Aurea Marginata’, ''Argentea Marginata', ‘Bacciflava’,‘Canadian Gold’, ‘Myrtifolia’, ‘Pyramidalis’, ‘Silver Queen’.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Gleba, w której rośnie krzew ostrokrzewu powinna być żyzna, piaszczysto – gliniasta i przepuszczalna, najlepiej o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym (pH 5,5-6,5). Ze względu na fakt, że ostrokrzew bardzo dobrze znosi zanieczyszczenia, bardzo dobrze sprawdzają się w miejskich ogródkach np. jako żywopłoty. Dobrze prezentują się również jako pojedyncze nasadzenie. Pięknie wyglądają wśród innych roślin zimozielonych (np. azalii, różaneczników, laurowiśni). Można je także uprawiać w pojemnikach na werandzie, balkonie czy tarasie. Jesienią i zimą obsypane czerwonymi kuleczkami gałązki ostrokrzewu idealnie nadają się do sporządzania bukietów i bożonarodzeniowych ozdób.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Jeśli zależy nam na dekoracyjnych owocach, nigdy nie należy sadzić pojedynczych egzemplarzy. Ostrokrzew jest rośliną dwupienną, oznacza to, że na oddzielnych roślinach rozwijają się kwiaty żeńskie i męskie. Na osobnikach żeńskich w maju i czerwcu pojawiają się białe, małe kwiatki. Jesienią tworzą się dekoracyjne, nieduże, kuliste lub podłużne owoce, które utrzymują się na gałęziach nawet całą zimę. Aby na krzewach pojawiły się owoce, należy w ogrodzie posadzić na kilka krzewów żeńskich jeden krzew męski.
Uwaga! Dobrze wybierz miejsce dla ostrokrzewu, gdyż roślina ta źle znosi przesadzanie.
Ochrona przed mrozem
Ostrokrzew jest krzewem zimozielonym, jednak bardzo źle znosi temperatury poniżej 20 st.C. Jeżeli zima będzie bardzo mroźna, należy je okryć (zwłaszcza okazy posadzone pojedynczo). Najlepiej do tego celu użyć białej agrowłókniny lub gałązek drzew iglastych. Ochronią one roślinę nie tylko przed zimnem i wysuszającym wiatrem, ale także zabezpieczą liście przed działaniem silnych promieni słonecznych. Pamiętajmy również o dodatkowej warstwie ściółki, która ochroni bryłę korzeniowa przed przemarznięciem.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Liście i owoce zawierają truciznę, którą jest alkaloid teobromina, glikozyd o właściwościach saponiny, barwniki - iliksantyna, rutyna. Zjedzenie 20 - 30 owoców dla dzieci może być śmiertelne.
Gatunki i odmiany
Ostrokrzew kolczasty: Argentea Marginata, Aurea, Alaska, Bacciflava, Ferox Argentea, Golden Princess, Harpune, Harpune, Myrtyfolia
Ostrokrzew Meservy: Blue Angel', 'Blue Girl', 'Blue Prince', 'Blue Princess', 'Aurea', 'Glory Gem', 'Fastigiata'
Ostrokrzew amerykański
Ostrokrzew japoński
Ostrokrzew okółkowy
Ostrokrzew karbowanolistny