Poza barszczem Sosnowskiego w Polsce występuje wiele roślin parzących lub fotouczulających, które mogą być groźne dla naszego zdrowia lub samopoczucia. Niektóre gatunki wyposażone są bowiem w mechanizmy obronne, np. włoski porastające liście i pędy, czy drażniący sok zawarty w tkankach. Dobrze zapoznać się wcześniej z ich wyglądem i działaniem, dzięki czemu będziemy wiedzieć, które z roślin należy omijać szerokim łukiem. To pozwoli nam uniknąć przykrych w skutkach poparzeń i reakcji alergicznych. Pilnujmy się szczególnie latem – wiele substancji produkowanych przez rośliny uaktywnia się pod wpływem słońca. Nierzadko niepożądane objawy mogą pojawić się nawet do kilku dni po kontakcie z rośliną.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Arcydzięgiel lekarski
Spotkamy go na łąkach w terenach górskich. Jest pod ścisłą ochroną. Posiada charakterystyczne, kuliste kwiatostany. Jego korzeń wykorzystywany był w walce z epidemią dżumy w średniowieczu. Według legend to archanioł Gabriel zstąpił na ziemię i wskazał tę roślinę jako lekarstwo na szalejącą zarazę. Stąd jego łacińska nazwa: Archangelica officinalis. Niestety preparatów z tej rośliny nie powinno się stosować latem, gdyż zarówno kontakt, jak i spożywanie jej przetworów może powodować oparzenia.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Pasternak
Kolejną rośliną, która może przysporzyć nam problemów, jest pasternak. Jego korzeń przypomina wyglądem pietruszkę. Rośnie też dziko na łąkach. Produkuje te same związki co barszcz Sosnowskiego, jednak w znacznie mniejszym natężeniu. Może powodować oparzenia. Najczęściej nie są one aż tak poważne, jak te, spowodowane przez barszcz. Co ciekawe, również natka zwyczajnej pietruszki może nam zaszkodzić. Przy zrywaniu jej liści w upalne dni zaleca się stosowanie rękawiczek.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Przeczytaj: Apteka w ogrodzie - zdrowotne właściwości pokrzywy, jak ją zbierać
Pokrzywa zwyczajna
Tej rośliny chyba nikomu szczególnie przedstawiać nie trzeba – większość z nas dobrze zna jej zielone, szerokie, jajowate liście, o grubo piłkowanych brzegach, których powierzchnia pokryta jest parzącymi włoskami. Nie sposób odmówić pokrzywie wielu pozytywnych zastosowań, nie da też się jednak ukryć, że spotkanie z nią, nie należy do najprzyjemniejszych. Już po krótkim kontakcie z jej liśćmi, skóra zaczerwienia się i pojawiają się na niej nieprzyjemnie piekąco-swędzące bąble. Reakcja alergiczna utrzymuje się zwykle do kilku godzin i nie pozostawia po sobie trwałych śladów.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Ruta zwyczajna
Jest podkrzewem, czyli czymś pośrednim między rośliną zielną a zwykłym krzewem. Osiąga wysokość ok. 1 m, ma zdrewniałą dolną część pędów. Wczesnym latem wypuszcza żółte kwiaty. W jej okrągłych liściach (przypominających karcianego trefla) gromadzone są bardzo intensywnie pachnące olejki eteryczne, które mogą powodować podrażnienia skóry. Stosowana jest jako roślina ozdobna w ogrodach, a także ziele lecznicze o działaniu rozkurczowym i uspokajającym (często wspiera leczenie ataków histerii, epilepsji i nerwobóli). Nie można jednak stosować jej przed wcześniejszą konsultacją z lekarzem – jej zażywanie niewskazane jest dla kobiet w ciąży i osób z niskim ciśnieniem lub chorobami wrzodowymi.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Wikimedia Commons, Petr Filippov, CC BY-SA 3.0
Dyptam jesionolistny
Jest byliną kłączową o krzaczkowatym pokroju. Osiąga wysokość do 100 cm, a z powodu swoich dekoracyjnych białoróżowych kwiatów, zebranych w grona często bywa wybierana do ogrodów z piaszczystym podłożem lub na rabaty. Roślina jest heliotoksyczna, co znaczy, że pod wpływem słońca może dotkliwie poparzyć skórę.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Wikimedia Commons, Frank Vincentz, CC BY-SA 3.0
Wilczomlecz obrotny
Jest rośliną jednoroczną, należącą do rodziny wilczomleczowych. W Polsce uznawana jest za chwast. Poznać ją można po niedużych łodygowych, okrągłych, odwrotnie jajowatych liściach, których brzeżki są piłkowane oraz pięcioramiennych kwiatach o żółtawozielonym kolorze. W tkankach rośliny znajduje się mleczny sok o silnie drażniącym i trującym działaniu. Jest groźna szczególnie dla zwierząt, ale może również powodować alergie.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Szczwół plamisty
Trująca roślina z rodziny selerowatych. Dawniej łacińska nazwa, zarówno tej rośliny, jak i jeszcze bardziej trującego szaleju jadowitego, brzmiała cicuta. Prawdopodobnie to właśnie szczwół był głównym składnikiem trucizny, którą kazano wypić Sokratesowi. Wiosną więcej substancji toksycznych zawierają korzenie, latem pędy naziemne. Młode listki bywają mylone z pietruszką i pasternakiem. Objawami zatrucia mogą być osłabienie i utrata wrażliwości na bodźce. W razie podejrzenia zatrucia należy jak najszybciej zgłosić się na pogotowie, gdyż brak pomocy lekarskiej może skończyć się uduszeniem.
Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL
Przeczytaj: Są piękne, ale bardzo niebezpieczne!
TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:
Kwiaty doniczkowe trujące dla psa
Rośliny trujące dla zwierząt domowych