Pelargonie nie sprawiają problemów w uprawie, dlatego cieszą się dużą popularnością. Odpowiednio pielęgnowane kwitną obficie przez całe lato, aż do pierwszych przymrozków. Na południu mówi się na nie krakowiaki, na odmiany o pachnących liściach — geranium lub anginka. Chociaż dzielimy je na kilka grup, a ich gatunków nie jest dużo, to ilość odmian i zróżnicowanie morfologiczne tych roślin przyprawia o kolorowy zawrót głowy.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Uprawa pelargonii – wymagania
Stanowisko: jasne, słoneczne, dobrze znoszą bardzo duże nasłonecznienie, zatem nadają się na tarasy i balkony o wystawie południowej (bluszczolistne lepiej czują się w półcieniu).
Podlewanie: obfite w lecie, ale pomiędzy kolejnymi podlewaniami ziemia powinna przesychać (szczególnie rośliny z grupy bluszczolistnych są wrażliwe na przelewanie i mogą gnić w stale wilgotnej ziemi).
Podłoże: przepuszczalne, kompostowe, żyzne, o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie;
Nawożenie: nawozem do roślin kwitnących, balkonowych co 2-3 tygodnie. Regularne nawożenie wpływa oczywiście na obfitość kwitnienia.
Inne: w przypadku pelargonii rabatowych i bluszczolistnych, aby lepiej się one rozkrzewiały oraz dłużej i więcej kwitły, należy regularnie obrywać przekwitnięte kwiatostany i suche liści. Pelargonię wielkokwiatową po kwitnieniu pod koniec sierpnia nieco przycinamy.
Zimowanie: w jasnym pomieszczeniu o temperaturze około 6-8 stopni z dopływem świeżego powietrza. Pelargonie rabatowe poleca się jednak wymieniać co roku.
Pelargonie dzielimy na kilka grup
Pelargonie wielkokwiatowe tzw. angielskie – mają krzewiasty pokrój, ale zwykle jedną łodygę oraz drewniejące pędy. Ich kwiaty, zebrane w gęste baldachy, są największe ze wszystkich grup, osiągają do 5 cm w średnicy. Niestety, kwitną tylko przez kilka tygodni. Jest to raczej roślina doniczkowa domowa, ale w okresie lata można uprawiać ją na balkonie lub tarasie.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Pelargonie rabatowe (syn. pasiaste lub ogrodowe) – potocznie nazywane krakowiakami, to krzewiaste rośliny, o sztywnych, ale kruchych i wyprostowanych pędach. Ich liście często mają ozdobny rysunek w postaci pierścienia na blaszce liściowej. Liście i pędy są grube, mięsiste i omszone. Kwiaty zebrane w szczytowe baldachy mogą być pełne, półpełne lub pojedyncze, występują w kolorach od bieli, poprzez róż, czerwień aż do purpury i barw łososiowych. Ich płatki czasem są dwubarwne.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Pelargonie bluszczolistne – zwisające, o błyszczących liściach, drobnych, delikatnych kwiatach oraz cienkich, długich pędach. Stosowane są najczęściej jako element zwisający w podwieszanych donicach.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Pelargonie o pachnących liściach – geranium inaczej anginowiec (anginka) to roślina należy do tej samej rodziny, co pelargonie, charakteryzuje ją cytrynowo- różany zapach. Liście są szorstkie i mają drobne włoski. Zawierają dobroczynne olejki eteryczne, które mają moc uzdrawiania.
Zastosowanie świeżych liści
Ból ucha – wkładamy do ucha świeże listki lub smarujemy olejkiem,
Reumatyzm – okładamy liśćmi bolące miejsca,
Choroby skóry – garść świeżych listków drobno kroimy i dodajemy do kąpieli,
Na mole i zapach do szafy – liście pakujemy w przepuszczające powietrze płócienne woreczki,
W kuchni – dodatek do herbaty, można również zrobić z niego aromatyzowany cukier – w tym celu zasypujemy liście kryształkami cukru i zostawiamy na kilkanaście dni.
Zastosowanie olejku z geranium
Działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo – używa się go do leczenia chorób układu oddechowego. Pomaga przy chorobach skórnych – smarujemy nim chorobowo zmienione miejsca. Odstrasza komary i odświeża powietrze w pomieszczeniu.
Prosty przepis na nalewkę z geranium
4 łyżki stołowe posiekanych liści geranium z łodygami wsypujemy do butelki lub słoika i zalewamy wódką (pół litra). Możemy dodać łyżeczkę cukru, ale nie jest to konieczne. Zamykamy butelkę i potrząsamy solidnie. Odstawiamy w ciemne miejsce. Po 10–12 dniach nalewka powinna być gotowa.
Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL
Przeczytaj również: Kwiaty w domu. Dlaczego nie wolno o nich zapominać?
Przeczytaj również: Jak zwabić motyle do ogrodu, na balkon i taras?
Przeczytaj również: Najlepsze sposoby na gryzące owady i kleszcze
Rośliny w domu. Zobacz najpiękniejsze inspiracje Użytkowników Deccoria.pl (Kliknij w zdjęcie)