Jak prać firanki i zachować ich biel?

Data publikacji: 2014-12-04 11:15:00

Śnieżnobiałe firanki wiszące w oknach są wizytówką każdego zadbanego domu. Nadają przytulności i są eleganckim dodatkiem do wnętrza. Jak utrzymać je w czystości i przywrócić im świeży wygląd nie szkodząc jednocześnie delikatnej tkaninie?

Jak prać firanki i zachować ich biel?

Jeżeli twoja pralka ma funkcję prania ręcznego koniecznie z niej skorzystaj. Do prania firan zawsze używaj proszku i płynu przeznaczonego do białych tkanin. Te dwie zasady to jednak nie wszystko. Poniżej znajdziesz domowe sposoby na efektowne pranie białych firan.

1. Temperatura - Delikatne tkaniny, z jakich wykonane są firanki należy prać w temperaturze 30 - 40 stopni C. W przeciwnym razie szybko ulegną zniszczeniu i odkształceniu.

2. Proszek do pieczenia - Przywróci naturalną biel twoim firankom. Namocz je w roztworze stworzonym z opakowania proszku do pieczenia, proszku do prania i kilku litrów wody. Pozostaw kwadrans. Po tym czasie wypierz firanki. Efekt gwarantowany!

3. Płyn do naczyń - Warto użyć go do prania firan, w przypadku, gdy znajdują się na nich plamy z tłuszczu. Wystarczy dodać do normalnego prania kilka kropel.

4. Mąka - Pochłania tłuszcz równie dobrze jak płyn do naczyń. Nasyp odrobinę mąki na zabrudzoną tkaninę, odczekaj chwilę, a następnie wypierz ręcznie zabrudzoną część firanki.

5. Sól - Wystarczy, że dodasz garść soli do ostatniego  płukania, a twoje firanki zachowają swój kolor i będą się lepiej układać.

6. Ocet - Wybieli i zapobiegnie elektryzowaniu się sztucznych włókien, z których wykonane są firanki.  Doskonale je usztywni. Wystarczy już pół szklanki tego płynu!

7. Soda oczyszczona - Działa wybielająco na materiał. Dodaj odrobinę do płukania firanek, a zauważysz zdecydowaną różnicę.

8. Mydło - Ręczne pranie firanek może być męczące, ale jest jedynym wyjściem w przypadku bardzo delikatnych tkanin. Ręczne pranie w wodzie z mydłem i odrobiną proszku to bezpieczne i skuteczne rozwiązanie, choć niestety czasochłonne.


9. Worek lub poszewka od poduszki - Warto zainwestować w specjalną siatkę zamykaną na sznurek. Świetnie sprawdzi się w przypadku prania firan „makaronów” w pralce. Podobną rolę spełni poszewka od poduszki.

10. Węzeł - Popularne „makarony” przed praniem dobrze złożyć na połowę, a następnie zawiązać wzdłuż długości dwa małe węzełki (jeden na górze, drugi na dole). W ten sposób firanki nie poplączą się podczas prania.

Jak suszyć firanki?

Firanki wykonane z bawełny lub tiulu należy suszyć rozłożone  Na przykład na ręcznikach. Pamiętaj, by powiesić je w oknie jeszcze, kiedy będą wilgotne. To sprawi, że nie pogniotą się i będą się dobrze układać. Firankom ze sztucznych tkanin możesz dać ocieknąć wieszając je nad wanną.

Utrzymanie w czystości białych firanek nie należy do najłatwiejszych zadań. Szybko pochłaniają one kurz i zapachy. Niekorzystnie działają na nie także promienie słoneczne, które mogą powodować ich żółknięcie. Zbliżające się święta to doskonały moment na poświęcenie firankom trochę więcej czasu.

Ewa Krzempek/ Deccoria.pl

Zobacz najpiękniejsze łazienki Polaków!

Suma punktów: 5

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy