Jak się pozbyć roztoczy z domu?

Data publikacji: 2015-01-13 14:45:00

Choć często zdajemy sobie sprawę, że nasz dom jest siedliskiem roztoczy, ignorujemy ten problem. To błąd! Ich odchody mogą być groźne i to nie tylko dla alergików. Najwyższy czas zabrać się za sprzątanie i pozbyć się pasażera na gapę!

Jak się pozbyć roztoczy z domu?

Zmieniaj pościel

Łóżko to to raj dla roztoczy. Gdybyśmy mogli je zobaczyć w nocy nie zmrużylibyśmy oka. Warto dbać więc o zmienianie pościeli raz w tygodniu. Nie należy także zapominać o jej prasowaniu. Roztocza giną w wysokiej temperaturze. W lecie wystarczy wywiesić pranie na zewnątrz. W zimie z kolei warto wietrzyć pościel podczas mrozu. To doskonały sposób na pozbycie się mikroskopijnych pajączków.

Regularnie odkurzaj

Dbanie o czystość podłogi gwarantuje pozbycie się przynajmniej części roztoczy. Dobrze także od czasu do czasu wytrzepać dywany i dokładnie je wyprać. Jeśli jesteśmy alergikami dobrze przy tym używać środków chemicznych, mających zabijać roztocza. Dobrym pomysłem jest także zamówienie profesjonalnego czyszczenia dywanów czy kanap. Nie należy także zapominać o wymienianiu worka w odkurzaczu, ponieważ jest on źródłem kurzu i zarazków.


Dbaj o odpowiednią temperaturę

Ciepłe i wilgotne pomieszczenia to warunki, które sprzyjają namnażaniu się roztoczy. Najlepiej utrzymywać temperaturę w okolicach 20 - 23 stopni C. Warto także codziennie wietrzyć mieszkanie, aby zapewnić przepływ świeżego powietrza.

Profilaktycznie unikaj tkanin

Jeśli jesteś alergikiem lepiej unikaj zasłon, wykładzin, dywanów, poduszek i narzut. To tam najczęściej żyją szkodniki, które mogą powodować silny nieżyt nosa czy zapalenia skóry. Dobrze także rozejrzeć się za specjalną pościelą dla alergików. Tę można bez problemu kupić w sklepach internetowych i stacjonarnych.

Wyrzucaj to, co niepotrzebne

Nie magazynuj w domu starych świeczników, figurek czy dekoracji, których nie używasz. Są one głównym źródłem kurzu, a więc i roztoczy. Wyrzuć także bukiety ze sztucznych i suszonych kwiatów. Te niezwykle ciężko jest doczyścić.

Walka z roztoczami bywa niezwykle uciążliwa. Nie sposób sprawdzić, czy pozbyliśmy się ich na dobre, dlatego warto powtarzać te zabiegi regularnie. Dzięki temu znów odetchniemy pełną piersią!

Dorota Śmietana/ Deccoria.pl

Zobacz najpiekniejsze kuchnie Polaków!

Zobacz więcej zdjęć! Kliknij!

Suma punktów: 5

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (4)
Mrufka7

Autor: Mrufka7
Data: 2015-04-07 19:19:15
nie dajmy się zwariować, dołączam się do przedmówców
Azbest123

Autor: Azbest123
Data: 2015-01-14 23:41:33
Poco się przejmować czymś czego nie widać tylko chowa się w i zjada nasz martwy naskórek , przychodzą mi tylko na myśl słowa piosenki :chłop żywemu nie przepuści .Alergia to choroba cywilizacyjna wywołana nadmierną czystością więc zabijcie wszystko w domu żeby organizm nie miał z czym walczyć tylko zaczął bić się sam ze sobą ,w mało rozwiniętych krajach alergie i choroby autoimmunologiczne praktycznie nie istnieją a to zastanawiające .
Kraken

Autor: Kraken
Data: 2015-01-14 22:17:55
Z roztoczami żyjemy od milionów lat, są elementem naszego środowiska naturalnego, uczestniczyły w naszej ewolucji od wspólnego małpiastego przodka do dnia dzisiejszego. Nikt nie może przewidzieć negatywnych konsekwencji wyeliminowania ich z naszego środowiska, tak jak wyeliminowania mrówek, jaszczurek czy bobrów. Ekolodzy powinni podjąć zdecydowane akcje w obronie roztoczy, łącznie z przypinaniem się łańcuchami do każdego dywanu, który ktoś zamierza uprać lub akcji protestacyjnych przeciwko nadmiernej gorliwości w zmianie pościeli. Roztocza są zresztą nie jedynym obiektem godnym akcji ekologicznych. W podobnej sytuacji są np. mendoweszki, które towarzyszyły ludzkości od milionów lat, a teraz mogą być brutalnie wyeliminowane w wyniku nieodpowiedzialnych zwyczajów nazywanych obłudnie "higieną". To nie jest dobre dla dalszego rozwoju ludzkości i sprzeczne z ładem ustanowionym przez samego Boga. Ekolodzy wszystkich krajów, brońcie ludzkości przed zagładą!
libido

Autor: libido
Data: 2015-01-14 21:57:16
W pocie czoła, pod górę Syzyf kamień toczył. Gdy był już tuż pod szczytem znienacka się zatoczył. Oswobodzony kamień z góry się stoczył. Zatrzymał się dopiero w Dolinie Roztoczy. Na koniec zaś ponurą wizję przed wami roztoczę: pozbyć się roztoczy z domu to syzyfowe prace.