Stylowo

Każdy może zafundować sobie trochę luksusu - wnętrza w stylu glamour!

Połączenie elegancji i luksusu z barokowymi formami. Wszędzie go pełno a jego blask olśniewa i wywiera ogromne wrażenie. Co prawda niewiele ma wspólnego z funkcjonalnością i wygodą, jednakże wiele z nas decyduje się na aranżację wnętrz właśnie w tym stylu. Dlaczego? Zobaczcie sami!

Każdy może zafundować sobie trochę luksusu - wnętrza w stylu glamour!

Styl glamour narodził się na początku XX wieku. Swoim przepychem i dekoracyjnością przeciwstawia się minimalizmowi, który prezentuje zupełnie odmienne założenia. Wnętrza w stylu glamour inspirowane są barokowym przepychem, w których zestawiane są błyszczące powierzchnie z matowymi, dzięki czemu zachowana jest równowaga. Błyszczące powierzchnie odbijają światło sprawiając, że pomieszczenie staje się przestronniejsze.

Stylistyka glamour zawitała w salonach, sypialniach, ale także przeprosiła się z kuchnią czy łazienką. Łączona jest często z minimalizmem, stylem rustykalnym, a także egzotycznym. Salon w stylu glamour inspirowany jest retro, który ujawnia się pod postacią mebli stylizowanych na ludwikowskie.

We wnętrzach glamour ogromną rolę odgrywa błysk. Im więcej tym lepiej, byle nie wszystko jednocześnie! Podłogi pokryte połyskliwymi panelami rozświetlą każde pomieszczenie. Podobny efekt uzyskamy malując ściany transparentnymi farbami. Dobrym pomysłem jest wytapetowanie ścian w subtelne, pastelowe wzory.

Chcąc odważnie wprowadzać mocne, duże wzory powinniśmy mieć na uwadze, że pozostała część wnętrza powinna być wtedy raczej minimalistyczna. Taka stylizacja wygląda dobrze w dużych, przestronnych pomieszczeniach. Górne części ścian wykańczane są często dekoracyjnymi listwami, a na suficie pojawia się liczna sztukateria. Okna zdobione są fantazyjnie upiętymi tkaninami, lśniącymi satynami, a także mięsistymi aksamitami i miękkimi futrami.

DODATKI WE WNĘTRZU

We wnętrzach glamour można spotkać wszystko co kojarzy się z bogactwem: kryształy, srebro, złoto, atłasowe i aksamitne poduszki, obicia, futrzane narzuty, a także puchate dywany.

Meble mają charakterystyczne gładkie linie, często też przyjmują czarny, srebrny, czy złoty kolor. Wykończone są zwykle licznymi zdobieniami i ornamentami. Niezbędnymi elementami są barokowe, duże lustra ze złotym bądź srebrnym obramowaniem nadające klimat całemu wnętrzu.

Modnym meblem umieszczanym w sypialniach są stylizowane toaletki o bogatych, giętych formach, wysokim połysku, a także ekscentrycznym kolorze.

Ponadto wokoło można zauważyć wiele mało funkcjonalnych, ale jakże dekoracyjnych przedmiotów urzekających swoim blaskiem. W tym stylu panuje przepych!

Charakterystyczne nawiązania do baroku, bogate wzornictwo widoczne jest na meblach i ich obiciach. W takich wnętrzach spotyka się secesyjne mebelki pokryte połyskliwym fioletem, barokowe krzesła z minimalistycznym stołem, barokowe fotele obite miękkim pluszem - w mocnym kolorze - zdobione błyszczącymi kryształkami. Krzesła, fotele, sofy są sporych rozmiarów, trochę przeskalowane, obite miękkim materiałem, zwykle welurem lub pluszem w odcieniach fioletu, różu, srebra, złota, czerni, często pikowane z lśniącymi kryształkami.

STYL GLAMOUR W PIGUŁCE

- przepych, połysk, dekoracyjność, luksus, bogactwo,

- kolory: fiolet, czerń, purpura, złoto, srebro,

- materiały: satyna, aksamit, lśniące tapety, tafta, plusz, welur, jedwab, meble robione są z dębu, klonu, orzesznika, uzupełniająco używana jest sosna i jesion,

- dekoracje: masywne ramy luster i obrazów, dekoracyjne listwy ścienne, błyszczące wazony, kryształowe żyrandole, świeczniki i lampy, wzorzyste poduszki, dekoracyjne uchwyty i klamki.

Wnętrza w stylu glamour są tworzone po to - by zachwycać. Na pierwszy rzut widoczny jest przepych i świadoma przesada. Nie powinniśmy takich wnętrz traktować oczywiście zbytnio poważnie, gdyż mogą nam się wydać przeładowane i kiczowate.

DIY – CZYLI ZRÓB TO SAM

Luksusowe wnętrza utożsamiane są z drogimi apartamentami i sporym metrażem. Ale uwaga! Podobny efekt możemy uzyskać w naszych niedużych mieszkaniach. Tajemnica stylu tkwi w blasku. Wystarczy nadać go przedmiotom: meblom i dekoracjom we wnętrzu aby wyglądały na droższe i bardziej eleganckie. Tutaj warto zwrócić uwagę nie tylko na ciekawie wykonaną tabliczkę o obłym kształcie - udekorowaną licznymi sztukateriami, ale także na ciekawą, zawijaną klamkę.

Na koniec przedstawiamy wam w kilku punktach główne założenia stylu glamour, o których nie możemy zapomnieć!

1) Sprytne zamaskowanie
Powieś w pomieszczeniu zasłony! Mogą być kolorowe, białe, czy też przeźroczyste. Niewielkim kosztem uzyskasz efektowny wygląd, który przy okazji pozwoli ukryć rzeczy codziennego użytku.

2) Łączenia materiałów
Powinniśmy pamiętać, iż meble w stylu glamour charakteryzują się połączeniem: połyskującej bieli, luksusowego marmuru i stali nierdzewnej.

3) Kontrasty
Ciekawy efekt uzyskamy bawiąc się różnymi powierzchniami i stylami. Możemy łączyć stare z nowymi, tkaniny porowate z gładkimi, minimalizm z odważnymi wzorami.

4) Szkło
Zestawmy ze sobą wysokie wazony i buteleki o różnych kształtach i kolorach. Uzyskamy w ten sposób elegancki wygląd pomieszczenia i wprowadzimy ciekawy akcent kolorystyczny do naszego mieszkania.

5) Luksus
Aby wnętrze sprawiało wrażenie luksusowego możemy pokusić się o wyściełane, bambusowe fotele, oraz wielkie tapicerowane sofy w efektowne wzory. Współczesny styl glamour polega właśnie na tym, by uzyskać efekt komfortowego wnętrza w eleganckim wydaniu.

6) Żyrandole
Dziewiętnastowieczne żyrandole dodadzą blasku każdemu wnętrzu. Powinny być bogato zdobione kryształkami, ale mogą też mieć świeczniki.

7) Ozdobna ściana
Sama ściana pełni rolę dekoracyjną. Może ona być oklejona tapetą - koniecznie w zdecydowane wzory i motywy w różnych odcieniach.

8) Eleganckie tkaniny
Wytworne i drogie apartamenty kojarzą nam się z miłymi w dotyku tkaninami. Aby nasze wnętrze zasmakowało także tej delikatności powinniśmy wykorzystać aksamit, adamaszek i mięsistą szenilie.

9)Obrazy
Mile widziane są rysunki vintage, stare zdjęcia i portrety.

10) Współczesny mix
Łączymy zatem różne typy mebli, inspirujmy się barokiem i rokoko.

W POSZUKIWANIU INSPIRACJI

Szukając inspiracji warto cofnąć się ku początkom designu, kiedy to w latach 1642 – 1715 narodził się koturnowy barok Ludwika XIV. Wtedy właśnie zaczęły powstawać duże królewskie manufaktury gobelinów, tapiserii i luster. Znanymi artystami - stolarzami zwanymi ebenistami z tamtej epoki są: André-CharlesBoulle, projektant ornamentów Jean Béraini i zegarmistrz Jacques Thuret. W Anglii natomiast styl barokowy określa się jako William and Mary Style (1620-1740) i był on w porównaniu do Francji mniej przeładowany.

Deccoria.pl 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.