Artykuły
Borówka amerykańska to popularny krzew owocowy o wielu odmianach różniących się poszczególnymi wymaganiami i smakiem. Jesień to odpowiedni czas na jej posadzenie w ogrodzie. Aby cieszyć się soczystymi owocami borówki, należy spełnić kilka podstawowych warunków. Jak odpowiednio przygotować glebę do posadzenia borówki oraz jaką odmianę wybrać? Sprawdzamy.
Czytaj artykułW jesiennych ogrodach jest żółto, zielono, pomarańczowo, a barwy te nadają głównie owoce i liście, zanim wyjedzą je ptaki lub opadną i dywanem okryją podłoże. Jednak mogłoby znaleźć się w nich wiele innych, nietypowych kolorów – te oto rośliny ozdobne, poza ciekawym pokrojem i ulistnieniem, mają niezwykle dekoracyjne, intensywnie wybarwione owoce. Posadź je w ogrodzie, a spod warstwy zmrożonego, skrzącego się puchu wyjrzą różowe, niebieskie i fioletowe korale, ożywiając ogród, jako otwarte na zimę ptasie restauracje.
Czytaj artykułStarzec popielny, określany również mrozem, jest bardzo atrakcyjną rośliną wieloletnią. Znosi znaczne spadki temperatury, co sprawia, że często wykorzystuje się go jako efektowną dekorację na Wszystkich Świętych. Jego srebrzyste, pokryte filcem liście elegancko prezentują się na nagrobkach, ale to niejedyne ciekawe zastosowanie tej pięknej rośliny. Sprawdź, jak uprawiać starca popielnego.
Czytaj artykułChrzan to wieloletnia roślina, która nie traci na popularności. Uprawiana jest chętnie z uwagi na łatwość pielęgnacji, dobre plony i cenne właściwości. Jak uzyskać najlepsze efekty w uprawie? Nie musisz go ani odchwaszczać, ani nawozić, ale przyłóż się do dwóch innych zabiegów. Podpowiadamy, jak sadzić i kiedy wykopywać chrzan oraz w jaki sposób najlepiej przechować zebrane warzywa, by nie utraciły ani odrobiny ze swojego przyjemnie ostrego posmaku.
Czytaj artykułRozłożysta, obsypana dziesiątkami okazałych kwiatów magnolia dla wielu z nas jest królową wiosennego ogrodu. Zdarza się jednak, że drzewo to zostaje uszkodzone przez mróz i traci zawiązane pąki kwiatowe. Jeśli chcemy doczekać się obfitego kwitnienia w następnym sezonie, musimy wiedzieć, jak zabezpieczyć magnolię na zimę. Jakie zabiegi wykonać, zanim nadejdą mrozy?
Czytaj artykułIksora szkarłatna to kwitnący krzew, który nikogo nie pozostawi obojętnym. Pochodzi z Indii, ale w naszych warunkach klimatycznych jest uprawiana wyłącznie w doniczkach. Czaruje swoimi czerwono-szkarłatnymi kwiatami, które zebrane są w okazałe baldachy. Jak uprawiać iksorę szkarłatną, aby cieszyła nasze oczy pięknym wyglądem? Pamiętaj, aby w październiku zabrać ją do pomieszczenia. Sprawdź, czego jeszcze potrzebuje ta roślina do zdrowego wzrostu i obfitego kwitnienia.
Czytaj artykułOgrodnicy sięgają po najróżniejsze sposoby na poprawę plonowania drzew owocowych. Mój dziadek wbijał zardzewiałe gwoździe w ich pnie, wierząc, że może to przynieść wiele korzyści. Metoda ta na pierwszy rzut oka może wydawać się dziwna, ale znana jest już od bardzo dawna. Niektórzy ogrodnicy uważają, że wbijanie gwoździ w drzewa może poprawić ich owocowanie. Ale czy to rzeczywiście dobry pomysł? Sprawdź, jak wzmocnić drzewa owocowe na jesień.
Czytaj artykułBiedronki siedmiokropki to urocze stworzenia, które chętnie obserwujemy w ich naturalnym środowisku. Jednak podobne do nich chrząszcze w odcieniach pomarańczy z nieregularnymi plamkami, znane jako biedronki azjatyckie, traktowane są jako gatunek inwazyjny. Nie są niebezpieczne, ale potrafią boleśnie ugryźć, wywołując reakcję alergiczną wrażliwego organizmu, dlatego lepiej wiedzieć, jak się ich pozbyć, gdy jesienią zaczynają szukać schronienia. Oto domowe sposoby na biedronki azjatyckie, które skutecznie odstraszą namolne owady.
Czytaj artykułBodziszki to urokliwe i łatwe w uprawie kwiaty. Wyjątkowo proste jest również ich rozmnażanie poprzez podział kęp, które warto przeprowadzić w końcówce sezonu wegetacyjnego. Które odmiany bodziszków dzielić jesienią i jak zrobić to krok po kroku? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.
Czytaj artykułTrudno wyobrazić sobie wiosenny ogród bez tulipanów. Zachwycają swoim wyglądem, bogactwem kolorów oraz są uważane za najpiękniejszy symbol budzącej się do życia wiosny. Najlepszą porą na sadzenie tych roślin jest jesień. Niestety wielu miłośników ogrodnictwa spotyka się z problemem gnicia cebulek. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić? Doświadczony ogrodnik zdradza niezawodne wskazówki.
Czytaj artykułWiększość roślin do gleby sadzi się na wiosnę, gdy powietrze staje się cieplejsze. Jest jednak pewna grupa, która stanowi wyjątek i nie przeszkadza im niska temperatura. Roboty w ogrodzie prowadzimy już na początku jesieni. Co sadzić w połowie października? To jeszcze nie czas na czosnek i cebulę.
Czytaj artykułPralka jest bardzo często eksploatowanym sprzętem. Z tego względu warto o nią dbać, by mogła służyć przez długie lata. Jednym ze sposobów na utrzymanie pralki w dobrym stanie, jest każdorazowe otwieranie drzwiczek po zakończonym praniu. Dlaczego powinno się to robić i jak jeszcze można dbać o pralkę? Odpowiadamy.
Czytaj artykułJesienne przekopywanie ogrodu to element posezonowej pielęgnacji, którego zalet nie sposób przecenić. W końcu po tylu miesiącach intensywnych upraw ziemi w ogrodzie należy się oczyszczenie, rozluźnienie i wzbogacenie. Mimo popularności tego zabiegu wielu ogrodników rezygnuje z głębokiego przekopywania. Dlaczego? Kiedy przekopywać ogród, a kiedy nie? Termin prac jest ważny, ale nie tylko on ma tu znaczenie.
Czytaj artykułPo słonecznym lecie trudno pogodzić się z faktem, że dni są coraz krótsze i zimniejsze. Na szczęście końcówkę sezonu umila złota polska jesień, gdy wygląd roślin w naszych ogrodach zapiera dech. O tej porze liście powoli zmieniają kolory z delikatnych, na coraz bardziej jaskrawe odcienie. Zastanawiasz się, jakie rośliny przebarwiają się na złoto jesienią? Sprawdź, które gatunki najpiękniej rozświetlają teraz ogród.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 762
- Następna