Artykuły
Maliny to krzewy, które doceniamy w ogrodzie za pyszne owoce. Jednak z roku na roku ich plenność może się zmniejszać, szczególnie jeśli nie nawozimy ich odpowiednio. Chcesz mieć pewność, że w kolejnym roku krzewy będą obficie owocowały? Zapewnij im właściwą pielęgnację i dokarm maliny zgodnie z ich wymaganiami po sezonie. Malina, słodka i wyjątkowa roślina pokaże ci, czego tak naprawdę potrzebuje.
Czytaj artykułWrzesień przynosi pierwsze, lekkie ochłodzenie i stabilną, zwykle wciąż słoneczną pogodę. Niesie też ze sobą nowe obowiązki w ogrodzie. O niektórych doskonale pamiętamy, inne w ferworze zajęć odsuwamy na dalszy plan. Jednak z dzieleniem truskawek przed nadejściem jesieni nie powinniśmy czekać, tylko wykonane we właściwym czasie pomoże roślinom zregenerować się i rekordowo zaowocować w przyszłym sezonie. Jak przerywać truskawki, by zapewnić sobie obfite plony? Czy to jedyna forma pielęgnacji niezbędna jesienią? Odpowiadamy.
Czytaj artykułIrysy to kwiaty, bez których trudno wyobrazić sobie ogród na przełomie wiosny i lata. Te niezwykle efektowne rośliny zachwycają bogactwem fantazyjnych odmian we wszystkich kolorach tęczy. Jeśli chcemy, aby rabaty co roku wypełniały się feerią barw, musimy wiedzieć, kiedy i jak sadzić irysy. Jaki jest na to idealny termin? Na jaką piękną odmianę warto się zdecydować? W artykule znajdziesz kilka ciekawych propozycji.
Czytaj artykułWielu ogrodników decyduje się na uprawę czosnku ozimego, który daje wcześniejsze zbiory i tworzy duże, zwarte główki. Za najlepszą porę sadzenia uważa się zwykle drugą połowę października i początek listopada. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że uprawę czosnku ozimego można poprowadzić na różne sposoby. Sprawdzoną, choć jeszcze mało znaną metodą jest uprawa pasowa. Na czym ona polega? Z czym sadzić czosnek w uprawie pasowej? Sprawdź.
Czytaj artykułPiwonie to jedne z najchętniej uprawianych kwiatów. Mnogość i zróżnicowanie poszczególnych odmian sprawiają, że roślina znajduje szerokie zastosowanie w ogródku. Warto jednak wystrzegać się pewnych błędów w sadzeniu piwonii. Kiedy konkretnie powinno się to robić i w jaki sposób dzieli się jej karpy? Odpowiadamy.
Czytaj artykułNornice to nieduże gryzonie, które potrafią w ogrodzie nieść za sobą prawdziwe spustoszenie. Zwierzę potrafi wyniszczać korzenie i cebulki roślin, trawniki, do tego zjadają wyhodowane owoce. Jak rozpoznać obecność nornic w ogrodzie? Przedstawiamy najskuteczniejsze sposoby na pozbycie się nornic z ogrodu.
Czytaj artykułWprowadzanie do domu odrobiny egzotyki przy pomocy nowych roślin sprawiało mi zawsze olbrzymią frajdę. Z zapartym tchem obserwowałam, jak przystosowują się do nowego środowiska i oryginalnie zdobią kolejne zakątki mojego mieszkania. Kurkuma wąskolistna do kolekcji trafiła niedawno i z pewnością na to zasłużyła. Przypomina zadziornego tulipana, gdy kwitnie, wprowadza powiew lata i energetyzujące kolory. Oto, co trzeba wiedzieć o uprawie kurkumy w doniczce, ucieszy cię fakt, że nie ma tego wiele.
Czytaj artykułDziwaczek peruwiański, nazywany również wielobarwnym, jest rośliną nietypową. Jego kolorowe kwiaty otwierają się dopiero po południu, by przez całą noc roztaczać w ogrodzie upajający zapach. Nad ranem szybko przekwitają, po czym cykl rozpoczyna się na nowo. To niejedyna ciekawa cecha tego gatunku. Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź, jak uprawiać dziwaczka peruwiańskiego.
Czytaj artykułStaranne przygotowanie podłoża, rozluźnienie gleby i dbanie o właściwe pH to dla hortensji za mało, jeśli ostatecznie trafią na rabatę w nieodpowiednim towarzystwie. Okazuje się, że to, gdzie posadzisz hortensję, ma dla rośliny olbrzymie znaczenie nie tylko kompozycyjne. Radzimy, co posadzić obok hortensji bukietowej w ogrodzie. Odpowiednie zestawienie różnych odmian i gatunków krzewów oraz kwiatów pozwala im wzajemnie się wspierać, dzięki czemu wzrost roślin jest imponujący, a w ich letnim kwitnieniu nie sposób się nie zatracić.
Czytaj artykułPory to warzywa, bez których trudno wyobrazić sobie polską kuchnię. Stanowią bazę rozmaitych zup, sosów czy sałatek, więc wielu z nas chętnie wysiewa je na grządkach, by były zawsze pod ręką. Choć należą do niewymagających i prostych w uprawie, nie zawsze rosną tak duże, jak tego oczekujemy. Czy pod koniec lata możemy jeszcze wpłynąć na ich rozmiar? Sprawdź, jak pielęgnować pory we wrześniu i czym je podlewać, by były większe.
Czytaj artykułRutewka to roślina, która z pewnością doda uroku twojemu zielonemu zakątkowi. Jej kwiaty wzbudzają zachwyt, a ogromna różnorodność odmian i gatunków sprawia, że każdy znajdzie swojego faworyta. Mimo to rutewki nie są zbyt powszechne w naszych ogrodach, ale na pewno zasługują na większe uznanie. Choć ich uprawa nie jest trudna, wymaga znajomości kilku podstawowych zasad. Sprawdź, jak uprawiać rutewki oraz na jakie odmiany postawić.
Czytaj artykułSezon letni powoli dobiega końca. Choć coraz bardziej czuć w powietrzu nadchodzącą jesień, susza i upały nie chcą odpuścić. Warzywa narażone na działanie wysokich temperatur szybko marnieją i więdną, a następnie obumierają. Czy da się przywrócić zmarniałe rośliny do życia? Jak najbardziej. Wystarczy przygotować domową mieszankę, dzięki której warzywa znów będą zdrowe i jędrne. Szczególnie uwielbiają ją pomidory, ale nie tylko.
Czytaj artykułŻółknięcie liści róż to nie tylko problem estetyczny, ale poważny sygnał, że roślina zmaga się z chlorozą – chorobą, która może znacząco osłabić jej wzrost i kwitnienie. Wyjaśniamy, co to jest chloroza liści, jak rozpoznać jej objawy oraz przedstawiamy skuteczne metody zwalczania tego groźnego schorzenia.
Czytaj artykułNajczęściej przyczyn marnienia kwitnących okazale różaneczników szukamy w chorobach grzybowych, które dość często atakują krzewy, zwłaszcza te rosnące w nieodpowiednim podłożu lub niedostatecznie odżywione. Jednak żółknące liście, które opadają jeden po drugim to nie zawsze objaw choroby. Skąd taka reakcja roślin? Jak uratować usychającego różanecznika? Podpowiadamy, jak za pomocą ekologicznych metod przywrócić roślinie zdrowie.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 764
- Następna