fot. 123RF/PICSELL
Arnika górska (także kupalnik lub pomornik) jest rośliną zielną, byliną z rodziny astrowatych. W naturze występuje w Europie, przeważnie w terenach górskich. W Polsce natknąć się na nią można w Beskidach, Sudetach i Bieszczadach. Jeśli kiedyś spotkacie ją na swojej drodze – nie zrywajcie jej. Arnika w naszym kraju jest bowiem pod ścisłą ochroną gatunkową.
Kupalnik dorasta do 60 cm. Z krótkich kłączy wyrastają proste i cienkie, zielone, owłosione łodygi zwieńczone koszyczkami kwiatowymi (przypominającymi rumianek) o intensywnie żółtej barwie. Delikatnie pachną, czym zwabiają do siebie pszczoły i motyle, które je zapylają. Arnika kwitnie od czerwca aż do końca sierpnia. Liście roślin są podłużne ząbkowane, zebrane w pary, naprzemianległe. Arnika dobrze czuje się na stanowisku słonecznym lub częściowo zacienionym. Rośnie na glebach próchniczych, lekko kwaśnych.
Wszystkie części rośliny są trujące. Zawiera ona cenne substancje takie jak olejki eteryczne, terpeny, gorycze, flawonoidy, fitosterole, saponiny, liczne kwasy organiczne, sole mineralne, inulinę i żywice. Tak bogaty skład czyni z arniki zioło o niezwykle cennych właściwościach zdrowotnych. Roślinę uznaje się za panaceum na wiele dolegliwości. O jej pozytywnym działaniu pisała już zielarka Hildegarda z Bingen. Co ciekawe, w średniowieczu nie przypisywano jej jedynie leczniczych mocy. Uważano ją za roślinę magiczną, chroniącą pola uprawne przed burzami i gradobiciem.
Surowcem leczniczym pobieranym z rośliny są jej ususzone kwiaty. Zbiera sia je głównie na początku okresu kwitnienia, przy suchej i bezdeszczowej pogodzie.
Arnikę stosuje się przede wszystkim zewnętrznie na skórę – w postaci odwarów i maceratów, jako składnik kompresu oraz w kosmetykach: żelach, maściach i kremach. Preparaty na bazie rośliny wykorzystywane są wspomagająco w leczeniu urazów, siniaków, stłuczeniach, obrzęknięciach oraz oparzeniach i od mrożeniach – łagodzą ból i inne objawy tych schorzeń, działają przeciwzapalnie, i przyspieszają gojenie ran. Roślina odznacza się też działaniem bakteriobójczym, jeśli zmagamy się z trądzikiem, warto sięgać po kosmetyki z jej udziałem. Składniki zawarte w roślinie pozytywnie działają na układ krążenia, wzmacniają naczynia włosowate, dlatego bywają polecane też jako składnik pielęgnacji cer naczyniowych. Po preparaty na bazie arniki dobrze sięgać w przypadku chorób dziąseł.
Uwaga! Arnika jest rośliną trującą i alergenem. Jak w przypadku innych ziół, stosowanie arniki należy wcześniej skonsultować z lekarzem.
Deccoria.pl
Zobacz koniecznie: Koty i choinki