Apteka w ogrodzie

Apteka w ogrodzie: Stewia (Stevia rebaudiana Bertoni) – jak ją uprawiać?

REKLAMA

Stewia na parapecie

Uprawa stewii w doniczce nie sprawia większych trudności, a mocno rozgałęziony, zielony krzew z białymi kwiatkami może z powodzeniem pełnić rolę rośliny ozdobnej. Duże znaczenie ma wybór odpowiedniej doniczki. Idealnie sprawdzą się szerokie i płytkie pojemniki. Przesadzając stewię, należy wziąć doniczkę większą o ok. 3 cm od poprzedniej. Ciągła wilgotność podłoża i duża wilgotność powietrza to podstawowe warunki, aby stewia czuła się jak u siebie w domu. Optymalne warunki dla wzrostu stewii to ciepłe i słoneczne miejsce z temperaturą powietrza ok.22-28 st.C.

Im więcej będzie ciepła i słońca, tym słodsze będą liście. Pamiętajmy również o umiarkowanym i regularnym podlewaniu, bezwzględnie unikając przy tym zastoju wody. Bardzo ważne jest również przycinanie końców pędów, aby utrzymać krzaczasty, gęsty pokrój.


Fot.123RF.com

Stewia jest światłolubną rośliną krótkiego dnia. Dlatego w warunkach długiego dnia występują zaburzenia wzrostu, liście wyrastają większe, a roślina przestaje kwitnąć. W związku z tym jesienią i zimą trzeba stewii zapewnić sztuczne doświetlenie, a latem – zaciemnienie. Krótkie dni sprzyjają szybkiemu kwitnieniu i tworzeniu nasion, dłuższe – wzrostowi nowych pędów i liści.

Właściwości lecznicze i zdrowotne stewii

Właściwości lecznicze stewii znane są od bardzo dawna, np. Guarani (Indianie Ameryki Południowej) używali jej jako środka tonizującego serce, na otyłość, nadciśnienie, zgagę i aby obniżyć poziomu kwasu moczowego. Jak wykazały badania laboratoryjne, stewia ma właściwości hipoglikemizujące, obniżające ciśnienie, moczopędne, wzmacniające serce. Ekstrakt z liści stewii zwiększa tolerancję glukozy, przez co powszechnie stosowany jest przy walce z cukrzycą i otyłością, nadciśnieniem, zmęczeniem oraz depresją.

Stewia niszczy patogeny boreliozy lepiej niż antybiotyki

Borelioza to choroba odkleszczowa, a patogenem ją wywołującym jest bakteria zwana krętkiem boreliozy (z łac. Borrelia burgdorferi). Dotychczas główną formą jej leczenia było podawanie antybiotyków, które działały w ok. 80% przypadków. Pozostałe 20% to chorzy przechodzący formę przewlekłą, niewrażliwą na antybiotykoterapię. Patogeny przechodzą wówczas w stan uśpienia, zanurzają się w tzw. biofilmie, który chroni je przed substancjami mogącymi im zagrozić. I tu pojawia się szansa w postaci stewii.

Na jej działanie antybakteryjne zwrócono uwagę podczas badań laboratoryjnych na Uniwersytecie w West Haven w stanie Connecticut. Jak przytacza periodyk European Journal of Microbiology and Immunology „wyciąg z liści stewii jest aktywny biologicznie wobec wszystkich form przetrwalnikowych bakterii Borrelia burgdorferi, w tym właśnie wobec tak opornego na działanie antybiotyków biofilmu”.


Fot.123RF.com

Konieczne są jeszcze badania kliniczne, ale obecne wnioski są obiecującą szansą dla chorych, którzy przez lata bezskutecznie walczą z boreliozą.

Przeczytaj również:

Apteka w ogrodzie: Pięć ziół na depresję, obniżony nastrój i chroniczne zmęczenie
Apteka w ogrodzie: Zioła na oczyszczanie płuc
Apteka w ogrodzie: Oczyszczanie organizmu
Apteka w ogrodzie: pamięć i koncentracja
Apteka w ogrodzie: Pokonaj stres roślinami!
Apteka w ogrodzie: Zioła wzmacniające trzustkę
Apteka w ogrodzie: Zioła łagodzące ból gardła
Apteka w ogrodzie: Zioła wspomagające trawienie
Apteka w ogrodzie: Zioła na ból głowy

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Apteka w ogrodzie: Stewia (Stevia rebaudiana Bertoni) – jak ją uprawiać?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.